Skocz do zawartości
Forum

BMI ciała


Gość zuzannan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie, czy wskaźnik ciała BMI jest wiarygodny? BMI to z angielskiego body mass index. Wskazuje on współczynnik masy ciała. Żeby obliczyć wskaźnik BMI należy podzielić masę ciała przez wzrost. Masę ciała podajemy w kilogramach, a wzrost w metrach. Wzrost dodatkowo należy podnieść do kwadratu. W zależności od wyniku, można stwierdzić czy ma się niedowagę, nadwagę, otyłość, czy też może waga jest w normie. O niedowadze świadczy wynik mniejszy niż 18,5. Waga mieści się w normie gdy wynik wypada między 18,5 a 24,9. Powyżej 25 mamy nadwagę, a potem otyłość.

Odnośnik do komentarza

Witam,
z tego co wiem BMI jest miarodajny wskaźnikiem, a przekroczenie jego normy wskazuje na ryzyko wystąpienia różnych schorzeń. Jednak z tego, co wiem BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem zagrożenia chorobami dla poniższych grup osób:
kobiety ciężarne,
sportowcy oraz osoby o rozbudowanej tkance mięśniowej,
rosnące dzieci,
osoby w starszym wieku, u których trudno dokonać dokładnych pomiarów wzrostu.

Odnośnik do komentarza

Hej, hej!
Zgadza się, BMI jest wiarygodny. Ale... no właśnie: ale. Ja mam 163 cm wzrostu i ważę 54 kilo i mój BMI wychodzi 20.3, co oznacza, że jest idealne:) Jednak sama widzę, że mam troszkę za duży, wystający brzuszek i trochę za grube uda. Chciałabym coś z tym zrobić, tylko niestety trochę mi motywacji brak:(

W każdym razie myślę, że to jest tak: owszem BMI jest miarodajne, tylko nie bierze pod uwagę tego ile tej wagi stanowi tkanka tłuszczowa, a ile mięśnie. Dlatego ja, pomimo że mój wskaźnik BMI jest idealny uważam, że powinnam jednak zrzucić trochę tego tłuszczyku na rzecz mięśni. Ale myślę, że w moim przypadku ćwiczenia byłyby najodpowiedniejsze.
Co o tym myślicie? A jaki wy macie wskaźnik BMI?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Ja też zawsze zastanawiałam się na tym całym BMI. Bo zawsze mi wychodzi, że mam idealną masę ciała a kiedyś nawet było tak, że wyskazywało niedowagę. A było to dziwne. Generalnie nie ważyłam wtedy dużo, ale miałam duży brzuch. Czułam się gruba i wyglądałam na grubą, więc może i waga ciała była w porządku, ale wygląd to inna bajka. Dlatego zaczęłam robić brzuszki, codziennie przed snem po ok. 100, tylko w różnej postaci. Z czasem było je robić łatwiej i już po kilku miesiącach miałam o wiele ładniejszy brzuch, a masa ciała mi się nie zmieniła, a co za tym idzie BMI również. Także BMI wykazuje czy waga jest prawidłowa, ale jeśli uważacie, że nie wszystkie partie ciała wyglądają tak jakbyście chciały zacznijcie wykonywac ćwiczenia, aby to zmienić. Naprawdę warto!

Odnośnik do komentarza

Wskaźnik BMI jest prostym sposobem na sprawdzenie czy mamy niedowagę bądź nadwagę. Jego wielkim atutem jest prostota obliczeń i czytelna skala. Jednak nie jest on do końca wiarygodny. Odchylenia mogą powstawać w zależności od populacji różniących się proporcjami ciała oraz wielu innych. Wskaźnik BMI daje niewiarygodne wyniki w stosunku do dzieci, osób starszych po 65 roku życia, sportowców i kobiet w ciąży. Częstym problemem w stosunku do osób uprawiających kulturystykę jest to, że wskaźnik wskazuje na otyłość podczas gdyż w rzeczywistości mają oni bardzo mało tkanki tłuszczowej. Odnośnie do dzieci to ich prawidłową wagę oraz wzrost określa się za pomocą siatek centylowych. Na ich podstawie możemy określić czy dziecko rozwija się prawidłowo w porównaniu do grupy dzieci w tym samym wieku.
Wyliczając wskaźnik BMI należy przyjąć, że im wyższa jego wartość tym więcej tkanki tłuszczowej posiadamy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...