Skocz do zawartości
Forum

Dieta przy złamaniu kości


Gość Łucjay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem mamą 15-latka, który jest bardzo aktywny ruchowo. Uprawia chyba wszystkie sporty, jeździ na deskorolce itd. W związku z tym często zdarzają mu się również upadki i niestety co za tym idzie zwichnięcia i złamania. Martwię się o niego, bo w przyszłości chyba może mieć jakieś problemy. Oczywiście nie da mu się wytłumaczyć, żeby może z jakiś zajęć zrezygnował i bardziej uważał.

W tej chwili syn ma złamaną rękę. Niby nie jest to żadne skomplikowane złamanie a ogólnie syn jest zdrowy i lekarz powiedział, że szybko się zrośnie, ale jako matka postanowiłam jakoś wspomóc leczenie i może zapobiec kolejnym złamaniom chociażby stosując odpowiednią dietę.

Może znajdzie się tu ktoś, kto będzie w stanie mi podpowiedzieć jaka dieta jest odpowiednia w leczeniu złamania kości i ogólnie co powinno się jeść, by kości były mocniejsze i bardziej odporne na złamania.

Wiem, że wapń jest tu kluczowym

Odnośnik do komentarza

Droga Łucjo, wapń to podstawa dla mocnych i zdrowych kości. Żeby wspomóc leczenie złamania u syna, najlepiej dawaj mu mleko i przetwory mleczne, z wyjątkiem masła. Jeśli natomiast chłopak nie lubi mleka, dobrym źródłem wapnia będą zielone warzywa liściaste, poza szpinakiem. Poza tym niech je konserwy rybne, jajka, pieczywo, kasze gruboziarniste, a także marchew, seler, pomarańcze i grejpfruty. Życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia, a Ciebie serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Złamania kości często mi się zdarzają. Wystarczy, że w zimnie wywrócę się na lodzie. Ostatnio w taki sposób złamałam kość przedramienia. Długo męczyłam się z gipsem. Słyszałam o diecie przy złamaniu. Nigdy wcześniej nie dbałam o siebie. Nie lubiłam mleka, właścicie go nie piłam. Jak wzmocnić kości? Co powinnam jeść oprócz produktów wysokobiałkowych?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Jeszcze do niedawna dla przyśpieszenia zrastania się kości lub regeneracji stawu zalecano jadać jak najwięcej galaretki. Teraz okazuje się, że zawarta w niej żelatyna wcale nie jest korzystna dla zdrowia rekonwalescentów. Z ostatnich badań wynika bowiem, że nadmiar związków zawartych w żelatynie może upośledzać wchłanianie wapnia. A przecież bez odpowiedniej dawki tego pierwiastka nie ma mowy o odtworzeniu zniszczonej tkanki kostnej.
Źródłem wapnia jest przede wszystkim mleko i jego przetwory: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka. By odzyskać dawną sprawność, uszkodzone tkanki potrzebują także sporo białka. Dlatego trzeba zadbać, aby w codziennym menu dostarczyć 100–120 g tego składnika.
Aż 2/3 niezbędnego dla organizmu białka powinno pochodzić z produktów zwierzęcych. Są one bowiem bogate w aminokwasy konieczne do odbudowy kości i regeneracji tkanki mięśniowej. Co najmniej 2–3 razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie: śledzie, makrelę, łososia, szprotki i sardynki (jedne i drugie wraz z ośćmi). Zawierają one witaminę D, która jest niezbędna do mineralizacji kości, a jednocześnie wspomaga przyswajanie wapnia i fosforu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcemy wzmocnić nasze kości, możemy wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające wapń, witaminę D i fosfor. Należy jednak pamiętać by zachować umiar.
- Dla zdrowych i mocnych kości bardzo ważna jest odpowiednia dawka wapnia dostarczana razem z pożywieniem. Najbogatszym źródłem wapnia wśród produktów mlecznych są sery żółte, zawierają one 6 - 10 razy więcej wapnia niż sery białe. Są one jednak bardzo kaloryczne, dlatego też nie powinny być spożywane bez ograniczeń. Zrezygnujmy również serków topionych, mniej więcej z takich samych powodów. Są zresztą o wiele gorszym źródłem wapnia niż sery żółte.
Osoby uczulone na białka mleka mogą jako źródło wapnia wykorzystywać produkty z mleka kozie jak i samo mleko. . Dla osób z alergią na laktozę jako źródło białka polecane są kefir albo jogurt oraz maślanka.
Oprócz mleka i jego przetworów źródłem wapnia mogą być sardynki oraz warzywa zielone (szpinak, brokuły, jarmuż, natka pietruszki) i strączkowe (nasiona soi i fasoli). Niektóre warzywa jednak zawierają szczawiany, które mają negatywny wpływ na gospodarkę wapniową. Tymi warzywami są rabarbar, szpinak, szczaw, buraki i rzodkiewka oraz takie używki jak herbata, kawa
- Do diety warto wprowadzić ryby, ponieważ są one źródłem witaminy D która jest odpowiedzialna za proces tworzenia kości.
- Ważne jest ograniczenie soli w posiłkach.
- ważnym pierwiastkiem jest również fosfor, który razem z wapniem współuczestniczy w mineralizacji kości.
- Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością wapnia, witaminy D i fosforu gdyż niedobór jak i nadmiar są szkodliwe. Zapotrzebowanie dzienne dla nastoletnich chłopców wyglądają następująco
900 mg – fosfor
1200 mg - wapń
7,5-10μg - wit D

Odnośnik do komentarza

ja kiedyś miałam złamaną nogę to własnie dużo wapna piłam, magnez brałam, żeby skurczy nie miec, piłam duzo mleka, nabiał wiadomo sery jogurty, ale dodatkowo jadłam duzo owoców, warzyw chude mięso. Ja miałam o tyle gorzej ze nie chodziłam w domu byłam, to wiadomo, jeśc sie tak nie chciało, ale starałam sie jesc jak najwiecej witamin zwłaszcza nabiał i warzywa, sałatke z pora sobie zrób albo pij sok marchew jabłko i seler to ma duzo witamin.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...