Forum Żywienie i fitness

Endoproteza stawu biodrowego a ćwiczenia

~wawrzyniecen

~wawrzyniecen

Dzień dobry,
Chciałem ostrzec wszystkich, którzy mają endoprotezę stawu biodrowego. Trzeba ćwiczyć, bo będzie źle. Ja tego nie robiłem, to znaczy robiłem tylko połowicznie. Chodziłem na spacery, ale nie gimnastykowałem się tak, jak uczył mnie rehabilitant. No i źle się to dla mnie skończyło. Trafiłem do szpitala i myślałem, że operacja pójdzie na marne. Udało mi się i teraz już się pilnuję. Osoby z protezą muszą też uważać na niektóre pozycje, nie wolno na przykład krzyżować nóg czy zakładać kolana na kolano. Dobrze, że nie jestem kobietą i nie ma tego w zwyczaju.

~agnieszkaf

~agnieszkaf

Ja również mam ten sam problem, co Ty i jestem kobietą. Po operacji rozpoczęłam rehabilitację i ćwiczę trzy razy dziennie. To dość uciążliwe, ale daję radę. Poza tym staram się pamiętać o kilku zasadach: jeśli leżę na boku, kładę między kolana poduszkę, aby nogi były jak najdalej od siebie. Nie krzyżuję nóg, choć przed zabiegiem robiłam to cały czas, nie tylko siedząc, ale także stojąc. Nie zginam w stawie biodrowy powyżej 90 stopni. Staram się nie zbliżać dwóch dużych palców ku sobie. To kosztuje dużo wysiłku, ale trzeba się zmobilizować.

~anita2

~anita2

Hej,
Miałam operację biodra. Dziś muszę szczególnie uważać, mam endoprotezę stawu biodrowego. aNie wolno siadać na brzegu krzesła i przechylać się na boki. Pamiętam, aby nie siadać z nogą założoną na nogę. Przy wybieraniu miejsca odpoczynku kieruję się stopniem miękkości materiału. O dźwiganiu ciężarów mogę zapomnieć. Dawniej uprawiałam sport, dziś zrezygnowałam z narciarstwa biegowego. Wskazane jest branie prysznica zamiast wanny, noszenie wygodnych butów ze stabilnym, niewysokim obcasem.
Pozdrawiam. Musisz zachować ostrożność!

~magda57

~magda57

Witam,
chciałam się podzielić z Wami moją historią. Kilka lat temu mój kochany mąż przeszedł podobną operację i rokowania na początku nie były zbyt optymistyczne, ale lekarz powiedział mu, że jeśli chce choć w części powrócić do dawnej formy musi zacząć uprawiać jakiś sport i dbać o aktywność fizyczną - oczywiście w ramach jego możliwości. Zalecił mu uprawianie sportów podczas których nie wykonuje się gwałtownych ćwiczeń, czyli np. pływania (szczególnie żabką), gry w golfa, spacerowania po górach (podpierając się oczywiście kijkami turystycznymi) oraz jazdy na rowerze od ok. 2-3 miesiąca po zabiegu.
Polecam wszystkim te ćwiczenia, bo mojemu mężowi naprawdę bardzo pomogły.
Pozdrawiam!
- spacerowanie po równych i niezbyt twardych terenach, unikając leżących gałęzi, śliskiej powierzchni czy wyboistego podłoża,
- po odstawieniu kul spacerowanie w łatwym górskim terenie nie niosąc plecaka, ale trzymając w rękach kijki turystyczne,

Kamila Okulska

Kamila Okulska

Odpowiedź eksperta

Ćwiczenia w przypadku endoprotezy biodra są bardzo ważnym czynnikiem warunkującym powrót do zdrowia. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwany skutek powinny być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Aby ułatwić sobie życie i powrót do prawidłowego funkcjonowania należy postarać się o:
1. łóżko na takiej wysokości, by podczas siadu stopy dotykały podłogi,
2. Jeżeli jest to możliwe to podwyższamy deskę sedesową,
3. Unikamy korzystanie z wanny, lepszym wyjściem będzie prysznic. Jest bezpieczniejszy.
4. Unikamy siadania na niskich fotelach, stołkach. Nie siadamy na brzegu krzesła. Staramy się nie krzyżować nóg zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej.
5. nie dźwigamy,
6. Spanie - do 3 miesięcy po zabiegu - spanie na wznak z nogami w rozkroku, po 3 miesiącach – możemy spać na zdrowym boku z twardą poduszką
między nogami.
7. Po 3 miesiącach od zabiegu możemy zacząć jeździć na rowerku stacjonarnym bez obciążenia, o ile lekarz wyrazi na to zgodę.
8. Po 3 miesiącach od zabiegu możemy pływać.
9. Ćwiczenia ,które wykonywaliśmy w szpitalu powinny być kontynuowane w domu, nie możemy wykonywać ćwiczeń siłowo.
10. Po 3 miesiącach od operacji możemy prowadzić samochód, uważając jednak na moment wsiadania i wysiadania.
11. Obserwujemy siebie, każdy niepokojący objaw zgłaszamy lekarzowi.

25 kamila-okulska Kobieta, 28 lat, Lublin
~nor

~nor

w poniedzialek minie trzy tygodnie po operacji stawu biodrowego.Czuje sie znakomicie.Od tygodnia chodze na rshabiliyacje trzy razy w tygobniu.Nadmieniam ze juz 12 godzin po operacji bylam na nogach,sama chodzilam do lazienki oczywiscie przy pomocy kul.Po 36 godz. pierwsza rechabilitacja w szpitalu ze spacerkiem po schodach wlacznie. Po 48 godz.wyjscie do domu.To nie jest bajka dla dzieci tym bardziej ze 5 lat temu taka sama operacje miala moja mama i to byla porazka.Na konieec dodam ze operowana bylam w Norwegii 6 miesiecy po zdiagnozowaniu choroby ,w Polsce wyrok taki sam ale...4-5 lat czekania.

masel7

masel7

Cześć :-) jestem po operacji protezy stawu biodrowego ,miałam rehabilitacje (laser i prądy ) minęło trzy miesiące po zabiegu ,czekam na wizytę do lekarza. Mam pytanie jakie można wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domu tak żeby sobie nie zaszkodzić ?.

--

Cześć :-) jestem po operacji protezy stawu biodrowego ,miałam rehabilitacje (laser i pr

91121 masel7 Kobieta, 42 lata, radzymin
~ajk

~ajk

pozycja leżenie na plecach kończyna operowana w lekkim zgięciu w stawie biodrowym i kolanowym. Ruch ślizgania kończyny po leżance wyprost/zgięcie do granicy bólu

~calinka

~calinka

Mam pytanie dotyczace roznicy w dlugosci nog. Po operacji okazalo sie, ze wydluzono mi noge o 3,5cm. Czy to normalne czy bląd lekarski ? Jestem w czasie przerabiania obuwia, bo jakos trzeba chodzic, ale nikomu nie zycze takich doznań, tym bardziej, ze jestem kobieta. Czy mozna jakos wyrownac nogi, czy jest mozliwa reoperacja ?

~agatagro

~agatagro

Witam, miałam operację stawu biodrowego dokładnie dwa lata temu. Po operacji było ciężko, noga była całkiem niesprawna, nie mogłam jej nawet podnieść do góry, puchła i bolała. Po miesiącu, gdy rana się zagoiła zaczęłam codziennie chodzić na basen. Miałam ogromne problemy żeby wejść do basenu bo schodziło się po drabince, ale kombinowałam i dawałam radę. Najpierw ćwiczyłam w basenie, potem zaczęłam pływać a na końcu chodzić w wodzie. Po okresie 1,5 miesiąca chodzenia na basem , noga odzyskała pełną sprawność. Po dwóch miesiacach od operacji chodziłam bez kul, zaczęłam jeździć samochodem i wróciłam do pracy. Dzisiaj nawet nie pamiętam, że miałam operację, chodzę normalnie, żyję normalnie, w niczym się nie ograniczam. Przed operacją chodziłam o kulach od kilku lat a choruję od urodzenia. Mam obecnie 34 lata i żałuje że tak długo czekałam z operacją.

~...ejb

~...ejb

Dwa tygodnie mineło po zabiegu endoprotezy,jestem najszczęśliwszym człowiekiem ;cierpiałem i czekałem ponad dwa lata;dziś nie czuje bólu powoli wracam do normalności ,mogę się wspierać na operowanej nodze wiem że czeka mnie rechabilitacja ,może ktoś podpowie mi jakie ćwiczenia mogę i kiedy wykonywać w szpitalu powiedziano mi że dopiero po sześciu tygodniach

~Nyna1234

~Nyna1234

Czesc mam proble... kilka lat temu mialam operacje na biodro i mam sztuczna panewke. Bylam mloda i nie dopilnowalam rehabilitacji. Czy po latach moge kontynuowac rehabilitacje czy jest to niebezpieczne teraz?

~Nie bo nie

~Nie bo nie

na to pytanie powinien Ci odpowiedzieć lekarza. Powinnaś iść o niego i się go oto zapytać. A odczuwasz jakiś ból albo jakiś dyskomfort

kobietka46

kobietka46

A ja wlasnie czekam na te operacje jestem zdenerwowana bardzo dodam ze mieszkam w Holandii i tutaj czekalam na te operacje uwaga..... 3 miesiace!!!!!! wyobrazacie to sobie???? Mam zwichniecie stawu biodrowego od urodzenia i w ostatnich miesiacach bol sie tak nasilil ze poszlam do lekarza i ten stwierdzil ze trzeba operowac,a podobno w Holandii takie operacje robia po 65 roku zycia,chyba ze,tak jak w moim wypadku jest to konieczne wczesniej,no i ide 2.10.2013 r trzymajcie za mnie kciuki poniewaz to pierwsza w moim zyciu operacja i jestem bardzo wystraszona i wogole aha i mam pytanko ,lekarz dal mi do wyboru czy chce byc znieczulona miejscowo czy uspiona calkowicie,nie wiem co wybrac pomozcie prosze ,dziekuje i pozdrawiam

103356 kobietka46 Kobieta, 47 lat, zagranica
Trick

Trick

ja przy takiej operacji chyba wolałabym być uśpiona by nie słyszeć tego wszystkiego i nie widzieć co oni będą mi tam robić

91915 trick Kobieta, 31 lat, Mazowickie
~Jasmi

~Jasmi

ja chyba też wolałabym być uśpiona... nie chciałabym bym przytomna a przy znieczuleniu miejscowym jest się przytomnm...

~kurza ciapka

~kurza ciapka

Wydaje mi się , że narkoza jest lepsza bo człowiek nie słyszy co oni robią.Z opowieści mojej siostry w ogóle to pięknie nie wyglądało.Poza tym w znieczuleniu miejscowym podano jej środek obkurczający naczynia krwionośne co spowodowało niedokrwienie nerwu wzrokowego.Całe szczęście , że gdy po operacji powiedziała o tym lekarzowi zastosowano odpowiednie leczenie i całkiem nie straciła wzroku.W prywatnym gabinecie dopiero dowiedziała się , że mogło być gorzej.Po 3 miesiącach leczenia poprawy nie widać.Pozdrawiam.

kobietka46

kobietka46

Hejka juz jestem po wszystkim i jak narazie jest wrecz super,operacja sie udala mialo byc dwie i pol godziny bylo niestety 4 i pol,ale powiem wam szczerze ze jak na dzien dzisiejszy czyli tydzien po operacji nic mnie nie boli,chodze z dwoma kulami ,nie duzo tylko godzinke dziennie rundka po mieszkaniu.Operacje mialam stara metoda poniewaz bylo ponoc duzo roboty i dlatego na nogi stanelam dopiero dwa dni po operacji,ale panie ktore lezaly na sali ze mna i byly starsze o 20 lat odemnie mialy te operacje zrobiona nowa metoda(naciecIe w pachwinie) wataly na nogi po 3 godzinach po operacji i na trzeci dzien wychodzily do domku z jedna kula tylko.Tak ze teraz tylko mam pytania czy zna ktos jakie cwiczenia mozna wykonywac zeby ta noga powrocila szybko do ruchu,zakwasy w miesniach juz ustapily a ja jestem niecierpliwa i chce jak najszybciej zaczac normalnie funkcjonowac.Dziekuje za slowa otuchy wszystkim

103356 kobietka46 Kobieta, 47 lat, zagranica
~Tabakiera

~Tabakiera

wiesz co z tymi ćwiczeniami to lepiej sie lekarza zapytaj żebyś sobie krzywdy nie zrobiła. Po za tym tobie po operacji i tak chyba przysługuje rehabilitacja więc tam fizjoterapeuta Ci powie jak masz ćwiczyć

~kapitalna62

~kapitalna62

Operację miałam 10 grudnia 2013.Znieczulenie tzw.miejscowe,ale dostałam tez jakis zastrzyk zobojetniający i bylo mi wszystko jedno co oni tam robia czy mówią.Po operacji czułam sie fatalnie.Dwanaście godzin leżenia na plecach prawie bez ruchu.Koszmar.Pięty bolały mnie okrutnie.Do domu wyszłam na 6 dobę po operacji.Żadna noc nie przespana,bo jak tu spac na plecach.?Po dwóch tygodniach spanie na zdrowym boku z poduszka miedzy nogami.Rana zaczyna sie goić i swędzi jak licho.Na 14 dobe zdjecie szwów i tez nic przyjemnego.Reasumując- trzeba się nacierpieć po tej operacji.Z początkiem lutego jadę na 4 tygodniową rehabilitację i mam nadzieję,że postawi mnie bardziej twardo na ziemi.Juz nie wspomne o tych zstrzykach a brzuch.które musze sobie robić codziennie sama,a mam ich aż 30.Jeżeli pisze ktoś ,że dwa tygodnie po operacji czuje sie wspaniale to mam troche watpliwości,ale tez nie wykluczam takich przypadków. Pozdrawiam.