Skocz do zawartości
Forum

Jak uniknąć efektu jo jo?


Gość majky

Rekomendowane odpowiedzi

Więc,mam 16 lat ważę około 75kg mam wzrost 184 cm z budowy jestem endomorfikiem, jestem na diecie ponieważ ważyłem 103kg, do wagi 75 kg doszedlem przez diete i siłownie 3-4razy w tyg. Nurtuje mnie pytanie czy moja waga wróci to wczesniejszych wymiarów gdy skonczę dietę lub jak zrobić tak by niewrociła, dodam od siebie ze schudłem tyle w 4 miesiące, a na siłowni ćwiczylem każdą grupę miesni a następnie szedlem na aeroby na góre na 40 min pobiegac(teraz biegam juz po 20 jednak przy bardziej meczacych programach). Według mojej matki i jej znajomych jestem "zielony" na twarzy i wyglądam jak ściana jednak ja nie odczuwam żadnych problemów czasem może jedynie jestem śpiący lub głodny jednak nie jest to zbytnio częstym przypadkiem raz na 2tyg albo i rzadziej. Nie miałem żadnej diety po prostu odrzuciłem fast foody słodycze, zacząłem jeść zdrowsze rzeczy i znacznie mniej, nie jadłem 5posilkow jednak wystarczało mi to po obliczeniu takiej dniówki wychodzi mi ze zjadam z 1000-1200kcal , metabolizm tez dobrze mi działa przed dieta chodziłem do toalety raz na 3dni-tydzień a teraz codziennie lub co dwa dni minus jest taki ze mam trochę obwisła skore na brzuchu jednak stosuje od początków diety balsamy i wszystko mi się wchłania.Wiec zwracam się do was z pytaniem czy powinienem zaprzestać już diety i zacząć jeść normalnie czy może jednak nie ? a jeśli mam zacząć jeść normalnie to jak uniknąć efektu jo-jo?

Odnośnik do komentarza
Gość mgr Karolina Lewandowska

Witam. Według Body Mass Index, twoja masa ciała jest prawidłowa do aktualnego wzrostu (BMI = 22 kg/m2). W związku z tym może Pan rozpocząć zwiększanie kaloryczności swojej diety, wraz z zachowaniem aktywności fizycznej jaka towarzyszyła Panu w trakcie odchudzania.

Pyta Pan jak uniknąć efektu jo - jo? Aby nie doszło do zwiększenie masy ciała należy o 200 kcal zwiększać kaloryczność swojej diety przez 2 miesiące. Jak to rozumieć? Powinien Pan dodać do swojego dotychczasowego jadłospisu np - 1 kanapkę z warzywami i szynką, duże jabłko, średniego banana, 1 batonika muesli itd.

Ten proces u Pana może trwać jeszcze przez około rok aby kaloryczność Pana diety wynosiła około 1800 - 2000 kcal. Może trwa to dość długo, ale właśnie jest dlatego skuteczne w uniknięciu efektu jo -jo. Najważniejsze jest teraz aby Pan nie rzucił się teraz na jedzenie i zaprzestał wysiłki fizycznego. Dla organizmu będzie to bardzo duży szok, dlatego też nie właściwe by było rozpoczęcie normalnego jedzenia.

Niech Pan pamięta jak bardzo dużo czasu i wysiłku kosztowała Pana utrata nadmiaru masy ciała. Aby tego nie zaprzepaścić należy powoli wdrażać nowe zasady prawidłowego żywienia.

Tyle czasu ile zajęła Panu utrata masy ciała, tyle też a nawet dłużej powinna trwać jej stabilizacja.

Życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Gość mo...23

Witam.
Mam 15 lat, 165 cm wzrostu i ważę 62 kg.
Aktualnie jestem na diecie Kopenhaskiej +jogging, jazda na rowerze, spacery oraz brzuszki i inne ćwiczenia. Mimo, że nie jestem nie wiem jak gruba chciałabym schudnąć ok. 6 kilogramów, ponieważ niedługo będę mieć bardzo ważną dla siebie uroczystość i chciałabym wyglądać szczupło i czuć się lekka, lżejsza o te 6 kilogramów ...
Jednak dręczy mnie jedno pytanie. Po skończeniu tej diety chciałabym utrzymać swoją wagę i bardzo boję się efektu jo-jo... Co powinnam robić aby po ukończeniu diety, uniknąć owego efektu ?
Jeśli chodzi o mój jadłospis to wygląda on dokładnie tak:
DZIEŃ 1, 8
śniadanie:1 kubek kawy
lunch: 1 jajko na twardo - 90 kcal kawałek brokułu (jedna różyczka) - ok.20 kcal - zależy od wagi, 1/2 pomidora - ok. 10 kcal
Obiad: kawałek pojedynczej piersi z kurczaka - ok.100 kcal sałata (około 15 kcal w 100g)
RAZEM 235 KCAL

DZIEŃ 2, 9
śniadanie:1 kubek kawy
lunch: kawałek pojedynczej piersi z kurczaka - ok.100 kcal,sałata
Obiad: 1 plaster szynki, 20 kcal jogurt naturalny 150kcal
RAZEM 270 KCAL

DZIEŃ 3, 10
śniadanie:1 kubek kawy, 1 tekturka 23 kcal (pieczywo chrupkie)
lunch: kawałek brokułu ok.20 kcal, 1/2 jabłka 25kcal 1/2 pomidora - ok. 10 kcal
Obiad: 1 plaster szynki, 20kcal 1 jajko na twardo - 90 kcal sałata 15 kcal
RAZEM 203 KCAL

DZIEŃ 4, 11
śniadanie:1 kubek kawy
lunch: tarta marchewka, 24 kcal w 100g , średnia marchew ma około 50 kcal 1 jajko na twardo - 90 kcal, 1/2 serka wiejskiego - 50kcal
Obiad: 1/2 jabłka 25kcal jogurt naturalny 150kcal
RAZEM 365KCAL

DZIEŃ 5, 12
śniadanie:marchewka 50kcal
lunch:chuda ryba 130kcal (najlepiej mintaj)
Obiad: kawałek pojedynczej piersi z kurczaka - ok.100 kcal, sałata 15kcal kawałek brokułu ok.20 kcal,
RAZEM 315KCAL

DZIEŃ 6, 13
śniadanie:1 kubek kawy
lunch: kawałek pojedynczej piersi z kurczaka - ok.100 kcal, sałata z olejem i cytryną -około 70 kcal
Obiad: 1 jajko na twardo - 90 kcal duża marchewka 70 kcal
RAZEM 240KCAL

DZIEŃ 7
śniadanie:herbata
lunch:kawałek pojedynczej piersi z kurczaka - ok.100 kcal,
obiad: nic

*oczywiście dziennie 2litry płynów: albo woda mineralna (moze być z cytryną i lodem) albo herbatki ziołowe.
*zero soli, zamiast tego dużo ziół: oregano, tymianek, rozmaryn, zioła prowansalskie, pieprz czarny, pieprz cytrynowy (dobry do przyżądzenia ryby) itd..

Wiem, że ta dieta nie jest odpowiednia dla mojego wieku, ale będę na niej, ponieważ tylko ona pozwoli mi schudnąć w tak krótkim czasie, na czym bardzo, bardzo mi zależy.
Bardzo proszę o pomoc... Co mam robić, aby uniknąć efektu jo-jo ? Jaką dietę stosować, gdy ukończę już Kopenhaską ? Jak mam ćwiczyć ?

Jeszcze raz proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :-)

Pozdrawiam
- Kinga.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...