Skocz do zawartości
Forum

Spowolniony metabolizm


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w sprawie szybkości przemiany materii. Jem dosyć dużo i zdrowo, chcę trochę przytyć. Mam apetyt
Jednak czuję, że moje jelita nie nadążają za żołądkiem. Czuję jak brzuch mi rozpiera, często mam zgagę. Wypróżnianie jest regularne ale chyba niewystarczające. Biegunek nie mam, ale konsystencja jest zawsze trochę rzadsza.

Od dłuższego czasu nie wiadomo co mi jest i miałem szereg badań: Gastroskopia, kolonoskopia, krew, cukier, ciśnienie, tsh. Wszystko ok, dobre wyniki. Z alergii tylko trochę seler.
Problemem był ciągły apetyt – poradziłem sobie z tym jedząc w spokoju i powoli, dobrze przeżuwając. Oprócz tego spadek wagi, rozdrażnienie, bóle głowy.

Proszę o info jak można zbadać nieprawidłowości w prędkości układu pokarmowego, na co jeszcze zwrócić uwagę. Bywają dni kiedy czuję się dobrze, ale tylko klika dni w miesiącu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witaj,

Bardzo mało informacji podajesz odnośnie dotychczasowego żywienia. Ile posiłków jesz, jak często i jakie produkty.
Dolegliwości ze stron przewodu pokarmowego i wzdęcia mogą być spowodowane nietolerancją glutenu. Wyeliminuj go z diety. Zastąp tradycyjne pieczywo, chlebem bezglutenowym (do nabycia w sklepie ze zdrową żywnością). Poczytaj o glutenie: http://parenting.pl/portal/co-to-jest-gluten.

Jedz posiłki o małych objętościach stosuj dietę łatwostrawną. Jeżeli w badaniach nic nie wyszło to zastanów się czy przypadkiem dolegliwości nie są spowodowane stresem. Często organizm tak reaguje. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Odnośnik do komentarza

Mgr Aneta Kościołek
Witaj,

Bardzo mało informacji podajesz odnośnie dotychczasowego żywienia. Ile posiłków jesz, jak często i jakie produkty.
Dolegliwości ze stron przewodu pokarmowego i wzdęcia mogą być spowodowane nietolerancją glutenu. Wyeliminuj go z diety. Zastąp tradycyjne pieczywo, chlebem bezglutenowym (do nabycia w sklepie ze zdrową żywnością). Poczytaj o glutenie: http://parenting.pl/portal/co-to-jest-gluten.

Jedz posiłki o małych objętościach stosuj dietę łatwostrawną. Jeżeli w badaniach nic nie wyszło to zastanów się czy przypadkiem dolegliwości nie są spowodowane stresem. Często organizm tak reaguje. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj odebrałem wyniki badań histopatologicznych na celiakię. Wynik negatywny. Stosowałem dietę bezglutenową przez 3 tyg. - nastąpiła duża poprawa samopoczucia. Trochę pieczywa zacząłem jeść przed pobraniem wycinków, na wszelki wypadek aby brak glutenu nie zmienił wyników. Objawy typu wzdęcia i zwolnienie metabolizmu zaczęły się pojawiać po ok. 2 dniach - kamień w brzuchu, rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią. Po odstawieniu pieczywa odpuszczają powoli po 6 dniach.
Z tego co czytałem alergia na gluten i celiakia to dwie różne sprawy. Czy zatem warto zrobić test na alergię? Testy skórne nie wykazały alergii na pszenicę czy żyto.

Co do posiłków to jem dziennie 3 większe i dwa mniejsze, pomiędzy głównymi. Dużo świeżych warzyw i owoców, gotuję sam, sporo na parze. Nie palę, piję bardzo rzadko i w minimalnych ilościach.

Przede mną tylko usg jamy brzusznej, a rozwiązania wciąż brak.

Odnośnik do komentarza

Witaj,

Czasem testy nie są do końca miarodajne. W testach masz podawany sam antygen - gluten, natomiast pieczywo, zawiera także inne składniki, które mogą nasilać alergie.
Najlepiej gluten wyeliminować z diety lub ograniczyć jego spożywanie na 2-3 tygodnie i jeśli nastąpi poprawa - mamy winowajce.
Może dolegliwości które opisujesz występują na tle psychicznym - stresujący tryb życia, niewyspanie i organizm zaczyna się buntować.
Zadbaj o florę bakteryjną jelit - jedz jogurty naturalne z bakteriami probiotycznymi o jak najdłuższej dacie ważności, banany, owsiankę (na gęsto) lub przez 2 tygodnie zażywaj suplementy diety z probiotykami. Może winna jest zła flora bakteryjna. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...