Skocz do zawartości
Forum

Nadmiar spożywanej soli


Gość Solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to mały nadmiar, a raczej tragiczny.

Zalecana dzienna dawka z tego co wiem nie powinna przekraczać 5 g natomiast ja przekraczam tą granicę wielokrotnie.
Do zwykłego talerza zupy pomidorowej dosypuję dwie stołowe łyżki soli (a to jedno danie dziennie z 5). Praktycznie do każdego dania dosypuję sól. Próbowałam wyliczyć ile mniej więcej łyżek stołowych soli spożywam dziennie, wyszło około 5-6 łyżek stołowych, czasami więcej.

Wiem, że logiczne stwierdzenie to "ogranicz" natomiast dla mnie każda potrawa bez soli po prostu nie ma smaku i mam wrażenie jakbym zwyczajnie "jadła", a nie piła wodę. Co mam zrobić by czerpać przyjemność z jedzenia, a przy tym nie spożywać takiej ilości soli?

Nie pomaga fakt, że uwielbiam ostre potrawy (aż łzy ciekną). Oczywiście do nich też dodaję sól.

Wątpię by ot tak udało mi się zmienić kubki smakowe.

Mam dopiero 24 lata, ale jak takie nawyki będą trwały, moje zdrowie szybko się posypie. Jak na dzień dzisiejszy jeszcze nie odczuwam efektów związanych z nadużywaniem soli (ciśnienie również w normie; ale to tylko kwestia czasu).

Proszę o radę. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Gość Dorotka z krainy Oz

poszukaj mieszanki przypraw nazywa się ,,zioła zamiast soli ":) Ja to kupiłam bo mój mąż tak samo jak ty lubi dosolić potrawy i właśnie w ten sposób mu to ograniczyłam. Ja swoją kupiłam w takim kiosku na targu z przyprawami.

Odnośnik do komentarza

Witam,

zgadza się, poprzez taką chęć spożywania soli organizm może manifestować niedobór i zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity, w tym właśnie sód.
Chociaż trudno w to uwierzyć swoje nawyki żywieniowe można zmienić, podobnie jest z dosalaniem potraw. Przez kilka dni po "odstawieniu" soli potrawy nie będą smakowały i będą wydawały się jałowe, ale po tym okresie kubki smakowe przyzwyczają się :)
Należy pamiętać, że nadmiar soli w jadłospisie powoduje nie tylko dodawanie jej do potraw, ale również spożywanie produktów w nią obfitujących - produkty przetworzone, konserwy mięsne, koncentraty zup i sosów, dania gotowe, przekąski typu chipsy, paluszki, orzeszki, gotowe mieszanki przyprawowe.
Dobrym pomysłem jest zastąpienie soli ziołami, które są bardziej aromatyczne i dodają potrawie intensywnego smaku.
Nadmiar soli natomiast powoduje zatrzymanie wody w organizmie co prowadzić może do obrzęków, uczucia ciężkich nóg, do nadciśnienia tętniczego i wielu innych groźnych powikłań.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Gość Magda27_27

Najlepiej sól zastapić przyprawami np pieprzem, chili. Ja stosuje diete bez soli bo mam chore nerki. Na poczatku było cięzko ale po jakims czasie organizm sie przyzwyczja i nawet sie nie odczuwa braku soli w potrawach. Na początek zamist soli mozesz uzyć potasu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...