Skocz do zawartości
Forum

Dlaczego napoje o obniżonej kaloryczności są słodkie?


Gość Feeszka

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz u mnie śa upały i piję bardxzo dużo napojów. Mój ulubiony to cola zero albo lihgt bo się odchudzam. Bardzo mnie ciekawi dlaczego cola zero która nie ma kalorii ma śłodki smak? rozumiem że to chemi ale to chyba nie jest do końaca zdrowe?

Odnośnik do komentarza

Napoje gazowane typu cola zero czy light zamiast cukru zawierają sztuczne związki słodzące takie jak aspartam, acesulfam K i cyklaminian sodu i wiele innych.
Aspartam posiada symbol E951 i jego dzienne akceptowane pobranie ( ADI) wynosi od 0-40 mg na każdy kilogram ciała. Jest on szczególnie często używany właśnie w produktach typu light. Produktów zwierających aspartam nie mogą spożywać osoby chore na fenyloketonurię, gdyż aspartam w organizmie człowieka jest rozkładany do fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. Fenyloalanina nie jest metabolizowana przez osoby chore na fenyloketonurię.
Acesulfam K posiada symbol E950. Jego ADI wynosi od 0- 9 mg na każdy kilogram ciała i jest słodszy od cukru 150-200 razy.
Cyklaminian sodu E952 jest słodszy od cukru 30-50 razy. Jest on wchłaniany w przewodzie pokarmowym człowieka tylko w 37% reszta jest wydalana.
Kaloryczność tych substancji w ilościach dodawanych do napojów jest prawie zerowa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...