Skocz do zawartości
Forum

Co jest zdrowsze masło czy margaryna?


Gość only me 27

Rekomendowane odpowiedzi

Gość only me 27

Mam pewne pytanie ktore mnie zastanawia co wybierac do kanapek maslo czy margaryne. Margaryn jest wiele masel tez czy wybierac te 82% tłuszczu? Jak to jest z maslem i margaryna a moze osełka? Co jest najzdrowsze i najmniej kaloryczne bo mam nadwage w mojej rodzinie pojawialy sie choroby wiencowe jak moge wesprzec swoje zdrowie? Co wybrac?

Odnośnik do komentarza

Ile ludzi, tyle opinii. Masło to tłuszcz zwierzęcy, a te niestety nie wpływają korzystnie na serce. Margaryna natomiast to tłuszcz roślinny, ale utwardzony, a to też nie do końca dobrze. Prawdę mówiąc to najlepiej jest stosować sposób śródziemnomorski i moczyć kawałki chleba w oleju roślinnym. Tylko że nie w oliwie jak to robią Grecy czy Włosi, ale w oleju rzepakowym, bo ma więcej omega-3, które ponoć jest korzystne w procesie odchudzania, a z całą pewnością korzystnie wpływa na procesy myślowe :)

Odnośnik do komentarza

Spór o to co jest zdrowsze toczy się od lat i opinie na ten temat są podzielone. Ostatnimi czasy jednak wygrywa zdanie, zdrowsza jest margaryna. To co jest zdrowsze zależy od składu i tłuszczu użytego do produkcji. W maśle większość kwasów tłuszczowych stanowią kwasy nasycone, które między innymi podwyższają ,,zły” cholesterol co sprzyja miażdżycy i chorobom serca. Masło zawiera tylko 34-35% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 5,6% - wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Trochę inna sytuacja jest w przypadku margaryn do smarowania. Przykładowy skład margaryny jest następujący kwasy tłuszczowe nasycone - 22,3%, jednonienasycone - 55,8%, a wielonienasycone - 21,8%. Widzimy zatem, że proporcje są odwrotne. Poza tym margaryny kubkowe są wolne od cholesterolu, który występuje w maśle (220-250 mg/100 g produktu.).
Argumenty przeciw margarynie pochodzą z dawnej metody ich otrzymywania. Podczas produkcji tłuszcze roślinne z których powstaje margaryna były uwodorowane w wyniku czego powstawały niezdrowe kwasy tłuszcze w konfiguracji trans. Są one niezdrowe, ponieważ ich działanie na organizm jest podobne do kwasów nasyconych. Obecnie używa się innych metod utwardzania podczas których kwasy trans nie powstają.
Gorzej jest z margarynami kostkowymi, dlatego tez należy ich używać tylko do pieczenia a nie do smarowania.
Warto podczas zakupów patrzeć na skład kupowanych przez nas produktów, ponieważ produkty rożnych producentów mogą różnic się składem, zawartością kwasów trans czy nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem, ja nie stosuje margaryny, mimo wszystko, nie smakuje mi i nie moge sie przekonac do tego ze jest zdrowsza. ogladalam jakis program i tam mowil jakis lekarz ze dziennie powinno sie zjadac 2 kawalki chleba cienko posmarowanych maslem.

Odnośnik do komentarza

Zawsze sie mowilo ze maslo jest zdrowsze i zeby nie kupowac margaryny ale ostatnio wlasnie tez slyszalam kilka razy ze to wlasnie margaryna jest zdrowsza a nie maslo noi teraz nie wiem czy mam kupowac maslo czy margaryne i narazie nie kupuje nic :D

Odnośnik do komentarza

Ja kupuje i maslo i margaryne, mi smakuje jedno i drugie, mysle ze w nieduzych ilosciach nie zaszkodza mi, chociaz moja kolezanka mowi ze ma zgage po margarynie dlatego kupuje tytlko i wylacznie maslo nawet nie patrzy na margaryne, a mi tam wszystko jedno, czasami nawet wole margaryne, ale to dlatego ze lepiej sie smaruje niz maslo. :)

Odnośnik do komentarza

do chleba - pesto zielone lub czerwone,
czasem oliwa, czasem majonez- smakuje świetnie z szynką.
do ciast- zamiast kostki margaryny- szklanka oleju
do smażenia- tylko olej rzepakowy
Można zdrowo, naturalnie i bez dylematu pt. masło czy margaryna... ;) To moje sposoby

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem jest tak:

Masło zawiera cholesterol, ale nie każdy wie, że cholesterol wchłania się z żywności zaledwie w ułamku procenta jego ogólnego poziomu w organizmie. Większość cholesterolu organizm syntezuje w razie potrzeby z innych związków. Poziom cholesterolu jest więc uwarunkowana genetycznie. Cholesterol jest prekursorem testosteronu w organizmie.
Margaryna utwardzony olej roślinny. Utwardzany jest w obecności katalizatorów niklowych, nie do końca mogą zostać usuwane z margaryny po utwardzaniu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...