Skocz do zawartości
Forum

Gotowanie na parze


Gość black cat

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 22 lata i mam ponad 10 kg nadwagi. chciałabym schudnac ale wiekszosc moich diet konczyla sie po tygodniu. nie mam zadnej motywacji, mieszkam z rodzicami i dziadkami jem to co oni zrobią/kupią wiec indywidualna dieta bylaby dla mnie problemem. dlatego zastanawiam sie nad jedzeniem gotowanym na parze. nie wiem jak to sie robi ale słyszałam, ze sa specjalne maszyny do tego ze sa poziomy wkaldam kotleta ziemniaki gotuje na parze i jem. chcialabym zapytac czy takie urzadzenie jest warte kupienia czy faktycznie daje efekt?

Odnośnik do komentarza

Gotowanie na parze na pewno przyniesie efekt ale musisz sie liczyc z tym, ze jednak te jedzenie ma troszke inny smak bo tluszczyk robi swoje a to bedzie troche "papierowe" ale jak najbardziej bedzie sprzyjalo odchudzaniu tylko nie dodawaj potem tluszczy nie polewaj niczym.Nie musisz kupowac tego urzadzenia mozesz na durszlak wsypac warzywa czy polozyc kotleta i przykryc nad garnkiem z gotujaca sie wodą

Odnośnik do komentarza

Gotowanie na parze zmniejsza ilość tłuszczu użytego do przygotowania potrawy, dodatkowo zatrzymuje wewnątrz witaminy i sole mineralne, które podczas standardowego gotowania uciekają do wody zamiast zostać w produkcie. Potrawy gotowane na parze, mają tez inny smak, zapach i kolor co może sprawić że początkowo będziesz zaskoczona i nie do końca zadowolona. Ale to wszystko jest kwestia przyzwyczajenia się.
Czy kupno maszyny do gotowania na parze to dobry pomysł? Musisz się zastanowić czy na pewno będziesz z niej korzystać, i czy nie będzie tak, że kupisz i będzie się kurzyć. możesz na początek zrobić tak jak Komercha mówi. Zagotuj wodę, nałóż durszlak i przykryj pokrywką. To taka prowizoryczna maszyna do gotowania na parze.
Jeżeli chcesz schudnąć to oprócz wprowadzenia posiłków gotowanych na parze polecam Ci zwiększenie ilości warzyw w diecie oraz ograniczenie ilości tłuszczy. poproś rodziców czy dziadków o mniejsze porcje i zrezygnuj z tłustych sosów czy polania ziemniaków masłem czy tłuszczykiem. Powinni pójść na takie ustępstwa. Do tego unikaj słodyczy i fast foodów zamiast nich wybieraj warzywa, owoce i niskokaloryczne przekąski. Tu warto pamiętać, że nie wszystko co ma nazwę light jest niskokaloryczne. Warto czasami jest przeczytać skład takiego produktu.
Oprócz diety ważna jest też aktywność fizyczna więc dobrze by było jakbyś jak najwięcej czasu spędzała na dworze i była jak najbardziej aktywna.

Odnośnik do komentarza

A może mi ktoś wytłumaczyć jak działa parowar? Bo pojęcia nie mam. To to samo co szybkowar? Ja w domu używam durszlaka - parownika czyli czegoś takiego. Bardzo przydatne urządzenie kuchenne. Mi tam bardzo smakuje jedzenie z niego. Jasne, ma inny smak, niż smażone w tłuszczu, ale wg. mnie nie smakuje "papierowo".
A urządzenie do którego wkłada się i kotleta i ziemniaki to pewnie chodzi Ci o szybkowar z podstawką.

Odnośnik do komentarza

Gotowanie na parze ma wiele zalet, ale trzeba pamiętać, że dieta nie równa się całkowitej eliminacji tłuszczów. Po pierwsze odpowiednia dieta to właściwie zbilansowane posiłki i ponieważ gotowanie na parze wyklucza zużycie tłuszczu do smażenia, należy go uzupełniać w inny sposób (np. dawać do zupy 2 łyżki oleju rzepakowego - taka ilość pokrywa całkowite zapotrzebowanie w kwasy omega-3). Po drugie, trzeba pamiętać o bilansie energetycznym. Jeśli będziesz gotować na parze, to niestety nie oznacza to, że można jeść niekontrolowane ilości - wciąż trzeba uważać na to ile jedzenia ląduje na talerzu.
Niemniej gotowanie na parze pomaga utrzymać w jedzeniu wartości odżywcze, w tym witaminy, dlatego jest to bardzo fajne rozwiązanie w kuchni :)

Odnośnik do komentarza
Gość Komercha

najpierw spróbuj z garnkiem, durszlakiem i pokrywką. zobacz czy takie potrawy w ten sposób przyrządzone będą Ci smakować. A dopiero potem kup sobie garnek. Garnek nie zając nie ucieknie....

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...