Skocz do zawartości
Forum

Wysoki poziom cholesterolu


Gość Alka123

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 23 lata. 3 tygodnie temu zachorowałam na zapalenie zatok, lekarz zlecił mi wykonanie morfologii natomiast zdecydowałam, że zrobię pomiar cholesterolu (ostatnio miałam ze 3 lata temu). Po odebraniu wyników przeżyłam szok.

Trójglicerydy mam w porządku, ale cholesterol całkowity, LDL i HDL = wysokie ryzyko miażdżycy. Nie wiem już jak długo cholesterol odkłada się w moim organizmie. Nie mam pojęcia czy jestem już bliżej miażdżycy czy dalej (babcia ma chorobę wieńcową).

Mam problemy z nadwagą i silną wolą. Jem smażone i tłuste dania. Wiem, że sama jestem winna, ale chcę to jakoś naprawić.
Zaczęłam wychodzić na spacer oraz zmieniłam CAŁĄ zawartość mojej lodówki na dużo warzyw i znacznie mniej owoców.

Nie ma u mnie w mieście dietetyka, a nie mam czasu jechać nigdzie (najbliższy jest 1,5 h jazdy ode mnie).

Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Alka, dasz radę, dobrze że tu napisałaś, ekspert pewnie Cię dopadnie napisze Ci co i jak i zobaczysz że dasz radę. W przyklejonych jest mój wątek odchudzanie krok po kroku zajrzyj sobie do niego zobacz jak ekspert dał wzór żeby sobie obliczyć ile powinnaś spożywać dziennie kalorii, oblicz sobie tak samo, tu sobie zobacz:
http://forum.abczdrowie.pl/forum-zywienie-i-fitness/264243,odchudzanie-krok-po-kroku
jak już obliczysz, wklej ile Ci wyszedł wynik w kaloriach ile ważysz ile masz wzrostu to na pewno ekspert Ci napisze co jeść a co nie. Ale musisz sobie zdawać sprawe z tego, że trzeba bedzie zmienić pewne nawyki żywieniowe. Ja też mam nadwage i staram sie przestrzegac tych zasad a do tego biore hormony na tarczyce wiec ciezko mi chudnac ale nie poddaje sie do wakacji moge byc szczuplejsza nawet 15 kg czy to nie kuszące?
Dlatego oblicz sobie ten wzór taki jak w moim linku, podaj wage i wzrost obliczymy mniej wiecej ile dobrze by było zrzucic, napisz czy cos cwiczysz jak nie to od jak dawna zeby zaczac od delikatnych cwiczen w domu.
Kup sobie masło które obniża cholesterol, ono jest drogie ale ponoć bardzo skuteczne nie pamietam nazwy ale reklamuja je czesto - pojdziesz do sklepu to zapytasz. I ja kupilam sobie goodbye appetite i zalewam ciepłą woda i pije od razu jak napoj a z tego w brzuszku robi sie jakby kisiel czujesz sie najedzona i np nie podjadasz wieczorem. Takze Alka, mysle ze bede miał w Tobie konkurencje co do odchudzania sie i ciesze sie z tego moze bedziemy sie wspierac i motywowac!!

http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=601651b7128e8c5ce.png

Odnośnik do komentarza

Oto kilka zasad dotyczących diety niskocholesterolowej:
- Jedz 4-5 mniejszych posiłków. Ostatni na 3 godziny przed snem.
-Wybieraj chude mięsa, które zawierają mało cholesterolu. Takimi mięsami są: mięso z kurczaka, indyka, cielęcinę, jagnięcinę. Niektóre ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega 3 - kwasy tłuszczowe, które wg. Specjalistów zapobiegają powstawaniu choroby wieńcowej serca. Unikaj tłustego mięsa, boczku, parówek, kiełbasy salami i inne wędlin, podrobów, konserw mięsne , tłuszczu i skóra z drobiu. Powinnaś ograniczyć również ilość spożywanych jajek.
-Unikaj smażenia oraz używania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: masło, smalec czy słonina. Zamiast nich stosuj oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, do smarowania używaj margaryny kubeczkowej. W przypadku podwyższonego cholesterolu lepszym sposobem przygotowywania posiłków jest gotowanie, duszenie, czy pieczenie.
-Jedz co najmniej 500 gramów warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach .Zapewniasz wtedy swojemu organizmowi wystarczającą ilość witamin, minerałów i błonnika. Staraj się jeść więcej warzyw niż owoców gdyż są mniej kaloryczne.
-Zwróć uwagę na witaminy A, C, E i kwas foliowy oraz witaminę B6 i B12.Działają one przeciwmiażdżycowo, gdyż hamują utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych i przekształcanie ich w nasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli będziesz jadła dużo warzyw to te witaminy dostarczysz razem z nimi.
- Zwiększ w diecie ilość magnezu, selenu i wapnia.
Obniżają one ciśnienia krwi, potas dodatkowo odpowiada za prawidłową akcję serca, a wapń za jego kurczliwość.
-Ogranicz spożycie oczyszczonego cukru i cukrów prostych.
Niestety musisz unikać słodyczy i ciast. Są one bardzo kaloryczne. Dodatkowo połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterolu.
-Zmniejsz zawartość soli w swojej diecie.
Nadmierne spożycie soli prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, zwiększa zagrożenie zawałem, ponadto sprzyja zwiększonemu wydalaniu wapnia z organizmu oraz może zaostrzyć przebieg osteoporozy.
Na początku będzie trudno ale potem przyzwyczaisz się i powinno być już dużo prościej.
POzdrawiam

Odnośnik do komentarza

Panda ale nie każdy tłuszcz jest zły! Poza tym należy pamiętać, że pewne witaminy (A, D, E i K) rozpuszczają się w tłuszczach właśnie, dlatego nie wolno wyeliminować tłuszczów z diety. No i tłuszcze stanowią też dobre źródło tych właśnie witamin - w oleju rzepakowym jest dużo witaminy E oraz prowitaminy A

Odnośnik do komentarza

Tak, dieta jest konieczna! warzywa, mieso nie smazone, a gotowane, chude posiłki z min. zawartoscia holesterolu. Wiem, ze sa jeszcze chyba ziola, ktore obnizaja poziom, ale to trzeba sie dowiedziec co (taka medycyna naturalna). Jesli nie poskutkuje, to do dietetyka pewnie

Odnośnik do komentarza
Gość Karolin111a

Ja zmieniłam dietę, jem teraz więcej warzyw i odpalam na yt ćwiczenia na razie nieregularnie ale mam zamiar troche więcej zacząć ćwiczyć bo jeżdże duzo samochodem i nie mam w ogóle ruchu a kilka kilo przydało by się zrzucić i od niedawna stosuję modrzew dahurski, właśnie na zbicie cholesterolu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...