Skocz do zawartości
Forum

Otyłość kliniczna


Gość ku...fi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry !
Moim ogromnym problmem jest moja waga , obecnie waze 110 kg przy wzroscie 155 cm , mam 43 lata i powoli doskwieraja mi tak zwana skutki uboczne tego stanu rzeczy . Prosilabym o pomoc dietatyka , wiem ze to jest ostatni dzwonek , zeby zaczac redukowac ta kolosalna wage , zanim mnie dopadna skorzenia z nia zwiazana.

Odnośnik do komentarza

Twoje bmi jest powyżej 45 to strasznie dużo. Musisz przejść na bardzo ścisłą dietę i pomału do swojego planu dnia wprowadzaj jakiś typu aktywności np spacer, z każdym dniem zwiększaj tempo spaceru tak by się nie zadyszeć. Możesz też uprawiać nordic walking, bo tam od razu pracują też ręce.

A dragon whisper her name,
on the east.
You win, or you die.

Odnośnik do komentarza

Na samym początku przed podjęciem jakichkolwiek działań radziłabym się skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania takie jak: morfologia, poziom cukru, ciśnienie i ekg. Pozwoli to na dobranie odpowiedniej diety i ewentualne zmodyfikowanie ćwiczeń.
Trzeba ustalić skąd pochodzi ta otyłość czy jest wynikiem choroby czy byt dużej kaloryczności posiłków.
Kaloryczność diety przy leczeniu otyłości klinicznej oblicza się mnożąc docelową masę ciała przez 25-30 kcal/kg.. Uzyskuje się w ten sposób odpowiedni ujemny bilans energetyczny, który pozwoli na zrzucanie wagi. uzyskany niedobór energetyczny powinien wynosić od 500 - 1000 kcal. Ogólne zasady diety to ograniczenie tłuszczy i węglowodanów ( w tym szczególnie cukru buraczanego i słodkich soków owocowych) Staraj się jeść jak najmniej tłusto, zrezygnuj z tłustych potrwa, smażonych dań, ciężkich sosów, zabielanych zup, majonezu, smalca, słoniny, tłustych mięs. Zamiast nich jedz chude ryby, cielęcinę, jagnięcinę i mięso drobiu. Zrezygnuj z potraw mącznych typu kluski, pyzy, kopytka czy makaron. Staraj się jeść kasze i brązowy ryż, które zawierają dużo błonnik. Zamiast białego pieczywa wybieraj wafle ryżowe, lub ciemne pieczywo razowe lub pełnoziarniste. Staraj się jeść dużo warzyw, mają one mniej kalorii niż owoce a są tak samo zdrowe. Do picia polecam zielona niesłodzona herbatę, wodę mineralną, czerwoną herbatę. Zrezygnuj z alkoholu i kolorowych napojów gazowanych.
Ważne by do tych ograniczeń dołączyć ruch, w miarę Twojej kondycji postaraj się ruszać. Możesz chodzić na spacery i starać się co 2 dni zwiększyć tempo. Na początku będzie ci trudno, ponieważ Twój organizm nie jest przygotowany i przyzwyczajony do wysiłku jednak z biegiem czasu będzie coraz lepiej. Jeśli chcesz bardziej radykalnych ćwiczeń to możesz o nie poprosić lekarza są to tak zwane ćwiczenia tlenowy trening dynamiczny, który trwa od 20 - 60 minut 3-5 razy w tygodniu. Wykonywany jest on w asyście zespołu wykwalifikowanego personelu medyczne. Jeśli cierpisz na nadciśnienie to ten typ ćwiczeń jest niewskazany.
W Polsce są dostępne dwa leki stosowane w otyłości olbrzymiej ( kliniczne) jednak obywa są na receptę i ich stosowanie musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Dlatego warto by było odwiedzić lekarza i dietetyka, ponieważ ich współpraca oparta na aktualnych Twoich badaniach da najlepsze wyniki i będzie najbezpieczniejsza

Odnośnik do komentarza
Gość Aaaaagata

O otyłości klinicznej czyli BMI wyższe niż 35 do 39 i dalej to otyłość kliniczna, myślę że na ten rodzaj otyłość to pomoże tylko dietetyk bo każde jedno odchudzanie na własną rękę może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...