Skocz do zawartości
Forum

Dieta przy nadżerce na żołądku


Gość man 999

Rekomendowane odpowiedzi

siemanko
mam nadżerke na żołądku biore leki które lekarz mi przypisał, ale powiedzial ze mam jesc lekko i nie smazone, to co to znaczy lekko? jest jakas dieta przy problemach z zoladkiem? mozna pic alkohol podczas leczenia?
ja lubie dobrze zjesc ale ostatnio jestem na wyjazdach to zwykle kupuje jakies obiady (jestem kierowca), wiadomo, to co mam jeść?

Odnośnik do komentarza

Nadżerki żołądka towarzyszą chorobie wrzodowej żołądka. Jest to związane ze zbyt duża ilością kwasu solnego, który bez trudu przekracza barierę ochronną powodując powstawanie nadżerek.
Oprócz leków bardzo ważna jest dieta. Niestety dla kogoś kto lubi tłuste potrawy może wydawać się straszna to jednak pomaga ona ograniczyć ból i wspomóc leczenie choroby.
Oto kilka zasad które powinieneś zastosować podczas układania swojego jadłospisu:
1. Jedz mniej a częściej. 3 duże posiłki zamień na 5-6 małych. Postaraj się aby odstępy między nimi wynosiły maksymalnie 3 godziny. Posiłki spożywaj w spokoju, nie spiesząc się.
2. Unikaj kawy, mocne herbaty, kakao i alkoholu. Niestety musisz zrezygnować z tych używek. Kawę jeśli będzie ci pasować możesz pić z połowy łyżeczki raz dziennie. Alternatywą jest kawa zbożowa z mlekiem. Co do herbaty to możesz pić słabe napary herbat lub herbaty owocowe. Alkohol odstaw zdecydowanie. To samo tyczy się palenia, gdyż podrażnia ono błony żołądka utrudniając tym samym proces leczenia.
3. Unikaj tłuszczy. Zero tłustych mięs, wędlin, czy parówek w których może być nawet do 60% zemulgowanych niewidocznych gołym okiem tłuszczy. Nie powinieneś jeść potraw smażonych, tłustych lub z duża ilością tłuszczu. Zamiast tych potraw polecam chude szynki, polędwice, cielęcinę, mięso drobiu czy ryby. Potrawy możesz przyrządzać poprzez duszenie, pieczenie w rękawie, gotowanie – tradycyjne i na parze. Zrezygnuj z masła, smalcu czy słoniny. Do przygotowywania potraw używaj oleju roślinnego lub oliwy z oliwek a do smarowania margaryny. Unikaj także tłustych serów żółtych i pełnotłustych twarogów. Możesz spożywać chude twarożki albo sery śmietanowe.
Zamiast śmietany staraj się używać jogurtu, jest chudszy a mam podobne walory smakowe.
4. Stara pić mleko, jeśli oczywiście możesz je pić. Nie dosładzaj go i staraj się wybierać te o mniejszej zawartości tłuszczu. Jeśli nie tolerujesz mleka to proponuje pić kefiry, jogurty, maślanki.
5. Co do zup to unikaj tych kwaśnych czyli np. kapuśniaku czy ogórkowe. Wybieraj zupy warzywne zaprawiane mąką
6. Owoce i warzywa możesz jeść bez ograniczeń, ale uważaj w przypadku cytrusów. Ich nie powinieneś jeść zbyt dużo.
7. Niestety ale musisz także zrezygnować z ostrych przypraw takich jak pieprz, chilli czy imbir.
8. Na deser proponuję zjeść biszkopty, mus z pieczonego jabłka, kisiel ale mało słodki, galaretki o małej zawartości cukru, miód, ale z umiarem, dżem tak samo.
9. Unikaj ogólnie potraw ostrych, kwaśnych czy słonych.

Życzę powodzenia i zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Gość mama chorej córki

u mojej małgosi po gastroskopij stwierdzono że ma nadżerke na żołodku ,bardzo się tym martwie boże żeby jej to przeszło.Ciągle boli ją żołądek ,kiedys się porządnie odchudzała nie jadła ,ale teraz to je dwa razy na dzien ,nie wiem co to będzie dalej ,mam jeden lek ma brac pół godz przed sniadaniem ,ale to nic nie pomaga .Może ktos ma jakis sposób wyprubowany żeby jakos ulżyć mojej córce, no i pozbyc się tej nadżerki.DZIĘKUJE.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...