Skocz do zawartości
Forum

Czy kreatyna jest zdrowa?


Gość an...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jestem osobą pełnosprawna. Mam 16 lat 188 wzrostu 74/75 kg, na nic nie choruje, ogólnie jestem zdrowy.
Ćwiczę na siłowni ponad 6 miesięcy. Siła mi rośnie powoli. I tutaj mam dylemat dotyczący suplementów diety, a dokładnie Kreatyny. Czy kreatyna jest zdrowa? Czy za kilka lat 5-10 będę po stosowaniu kreatyny wyglądał, ze tak powiem jak ,,Flak,,? Pytałem już wiele doświadczonych osób co sadza o kreatynie, ale nigdy nie pytałem Lekarza. Wiele osób odpowiedziało ,,kreatyna to bezpiecznym środkiem, nie ma odbiciu na zdrowiu,, mniejsza grupa osób odpowiedziała ,,kreatyna jest szkodliwa zdrowiu, za kilka lat kreatyny będziesz wyglądał jak flak,, Kiedyś byłem przeciwny suplementom myśląc, ze są to tak zwane koksy. Lecz ostatnio dużo osób mi wyjaśniło ze to nie szkodzi itp. Więc teraz mam mętlik w głowie i nie wiem co mam o tym sądzić.
Więc proszę o pomoc w tym wątku.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze należy podkreślić fakt, że w tym wieku nie powinieneś w ogóle zażywać żadnych suplementacji żywieniowych. Stosowanie kreatyny w przypadku nastolatków może odbywać się tylko i wyłącznie wtedy jeśli zostaną spełnione następujące warunki:
1. Zakończenie okresu dojrzewania oraz bycie w trakcie intensywnego, wyczynowego i profesjonalnego treningu.
2. Utrzymywanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety odpowiedniej do rodzaju treningu i wieku.
3. Wiedza na temat korzyści i skutków stosowania kreatyny - to tyczy się zarówno Ciebie jak i Twoich prawnych opiekunów
4. Prawni opiekunowie wyrażają zgodę na suplementacje diety kreatyną.
5. Suplementacja kreatyny powinna być kontrolowana przez rodziców, trenerów i/lub lekarza;
6. Należy zażywać tylko suplementy wysokiej jakości;
7. Nie przekraczać dozwolonych dawek.

Jeśli zaś chodzi o skutki uboczne to wszystko zależy od organizmu. W większości dostępnych badań kreatyna przyjmowana w zalecanych dawkach i cyklach nie powoduje skutków ubocznych. Jednak zdarzają się osoby odczuwające skutki uboczne takie jak:
wahania nastroju, wzrost agresywnych zachowań 
- rozstrój żołądka, skurcze, biegunka 
- podatność na skurcze mięśni
- wystąpienie reakcji alergicznych, takich jak świąd lub pokrzywka 
- sporadyczny obrzęk twarzy i rąk
- trądzik
- wypadanie włosów
- trudności w oddychaniu
- rozstępy
- przybranie masy ciała
- zbytnie obciążenie nerek i wątroby

Odnośnik do komentarza
Gość Komercha

nie ma co patrzeć na kolegów, każdy suplement działa różnie na różne osoby i to że im nic nie bło wcale nie oznacza że tobie nie będzie. Najlepiej by bło jakbyś popytał się trenera który jest na siłowni on bedzie wiedział najlepiej, albo zapytać się lekarza.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...