Skocz do zawartości
Forum

Jedzenie kompulsywne po anoreksji


Gość an...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Przez półtora roku cierpiałam na anoreksję. Potem przeszła ona w jedzenie kompulsywne. Jem cały czas i nie mogę przestać, moje myśli skłaniają się tylko ku jedzeniu, na niczym nie potrafię skupić uwagi... po czterech miesiącach przytyłam 20 kg i ważę obecnie 67. Mam 165 cm wzrostu, 15 lat. Próbowałam z tym walczyć, cały czas uczestniczę w terapii psychologicznej, ale to naprawdę nic nie pomaga. Ja anie chcę już tak żyć. Czy jest coś, co jestem w w stanie zrobić sama, jakaś metoda na powstrzymanie kompulsów? Ja mam dosyć takiego życia.

Odnośnik do komentarza

Jedzenie kompulsywne jest najczęściej wynikiem lęku przed różnymi czynnikami np przed odrzuceniem, samotnością. Może też być wynikiem utożsamiania jedzenia z różnymi dobrymi emocjami, które poprawiają humor i nastrój a w sytuacjach stresowych dają poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcesz walczyć z ta chorobą musisz najpierw uzmysłowić sobie dlaczego jesz, z czym kojarzy ci się jedzenie, z jakimi emocjami. Terapia daje bardzo dobre rezultaty pod warunkiem, że sama będziesz chciała współpracować z psychoterapeutą.
Sposoby które możesz sama zastosować by wspomóc terapię i swoje osiągnięcia to:
- Staraj się jeść wszystkie posiłki w tym samym miejscu.
- Prowadź dziennik, w którym będziesz notować wszystko, co zjadłeś.
- W czasie jedzenia nie zajmuj się niczym innym, na przykład oglądaniem telewizji.
- Jedz wolno.
- Nie jedz na stojąco, celebruj posiłki.
- Nie waż się częściej niż raz w tygodniu.
- Unikaj przebywania w kuchni z wyjątkiem przygotowywania posiłków.
- Nie kupuj produktów, które stanowią dla ciebie pokusę nie do przezwyciężenia.
- Regularnie ćwicz.
- Znajdź inne sposoby niż jedzenie na nagradzanie się.
- Używaj małych talerzy, małe porcje będą optycznie wyglądać na większe.
- Nie dokładaj sobie na talerz w czasie posiłków.
Oprócz psychoterapia oraz przedstawionych wyżej wskazówek w leczeniu jedzenia kompulsywnego stosuje się również farmakologię.Są to głównie leki przeciwdepresyjne – inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRIs) i leki trójpierścieniowe (TCAs), oraz
leki przeciwpadaczkowe (topiramat), jak również substancje działające na mózgowy ośrodek sytości (sibutramina). Jednak ich stosowanie może odbywać się tylko pod ścisła kontrolą i wskazaniem lekarza.

Odnośnik do komentarza

jesli Ci nie pomaga terapia to moze zmien ją, moze zapisz sie do innego psychologa albo psychodietetyka, szkoda by było jakbys chodzila na cos co nie przynosi tak naprawde zadnych efektów

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza
Gość Anonimowo98

Witam, mam ten sam problem, przed choroba wazylam 63 kg przy wzroscie okolo 165-167 cm. Niestety zachorowalam na anoreksje, ktora zniszczyla mi kawal zycia, ale teraz hest jeszcze gorzej cierpie na jedzenie kompulsywne i wyprobowalam 6-10 sprawdzonych naukowo metod, cqly czas o tym czytam ale niestety nic mi nie pomaga, nie umiem sie tego pozbyc, i mysle juz ze to niemozliwe, lejarz nie pomaga, w internecie caly czas pisza skad sie to bierze ake tak naprawde nikt nie potrqfi nam pomoc, nie wiem czy to kiedykolwiek minie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...