Forum Żywienie i fitness

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

~Adams

~Adams

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć o dietę przy wycięciu pęcherzyka żółciowego. Niedawno miałem go wycinanego i lekarz kazał mi przejść na dietę, dał nawet jakąś kartkę ale w ferworze wypisu gdzieś ja zgubiłem i zapomniałem wziąć drugiej.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

jaśka

jaśka

Dieta po usunięciu pęcherzyka powinna być lekkostrawna. Nie wolno jeśc smażonych potraw oraz potraw tłustych. Generalnie gotowane, ewentualnie pieczone. Zwłaszcza na początku po operacji nalezy bardzo uważac na to co sie je. Jak zjesz coś tłustego to będziesz miec nieprzyjemne dolegliwości, m. in. ból brzucha.

20 jaska Kobieta, 46 lat, Poznań
Kamila Okulska

Kamila Okulska

Odpowiedź eksperta

Po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego, powinno przejść się na dietę lekkostrawną, gdyż organizm nie może poradzić sobie z trawieniem tłuszczy zwierzęcych. Nowe produkty należy stopniowo wprowadzać do diety, tak aby organizm mógł się przystosować. Produkty, które możesz spożywać to:
- suchary, mąka pszenna z wysokiego przemiału, mąka kukurydziana, lane delikatne kluski
- delikatne, drobnoziarniste o minimalnej zawartości błonnika kasze tj kasza manna, kasza krakowska, rozgotowane w wodze i przetarte ( z początku) na kleik
- świeże, chude mleko, jogurty, budynie
- chude mięso, cielęcina, wołowina, chuda szynka, pierś z kurczaka przyrządzone bez tłuszczy, pieczone w autofolii, gotowane, gotowane na parze.
- cukier, fruktoza, glukoza, miód pszczeli
- Kminek, anyż, koper włoski, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, liście laurowe, jałowiec, ziele angielskie, przecier pomidorowy, ketchup. Przy indywidualnej tolerancji także: curry, chilli, czosnek, cebula, papryka słodka, wszystkie zioła,
- chudy rosół na mięsie, lekko doprawione zupy, sosy bez tłuszczu.
- Czarna herbata, słaba kawa ziarnista, soki owocowe i warzywne, koktajle mleczne, mleko kakaowe z mleka odtłuszczonego lub niskotłuszczowego, herbaty ziołowe, woda mineralna niegazowana,
- Świeże jaja, białka gotowane na miękko, jajecznica, omlet na parze lecz nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu, jednorazowo po jednym.
- Ryby tj.: dorsz, sandacz, szczupak, karp, gotowane.
- ziemniaki w mundurkach, świeża, młoda marchewka, pietruszka, koperek, pomidory bez skórki.
- Kawa zbożowa z mlekiem, soki z owoców ciepłe, lekkie napary herbaty.
Produkty niedozwolone:
- mąka żytnia, razowa, pieczywo świeże, kwaśne, grzanki smażone
- fermentowane napoje mleczne, sery topione, żółte i dojrzewające, tłusty twaróg
- tłuste mięso: baranina wieprzowina, potrawy duszone, smażone i pieczone z tłuszczem.
- pieprz, musztarda, ocet, papryka.
- fasola, groch, soczewica, kiszonki, ogórki, cebula, czosnek, grzyby, frytki
- tłuste zupy i sosy, zaprawiane zasmażką, zupy w proszku
- napoje gazowane, musujące, mocna kawa i herbata
- tłuste ciasta, torty, kremy, bita śmietana, lody

25 kamila-okulska Kobieta, 28 lat, Lublin
~Zaza

~Zaza

no to bedę miała problem, też jestem po usunięciu pęcherzyka. Szkoda że nie można jeść ciast z kremami uwielbiam je.

sindy81

sindy81

nie można nic ciężkiego, smażonego, tłustego itd., nie możesz przeciążyć żołądka i innych organów, bo są osłabione. Pij sporo wody aby oczyscic wszystko

19 sindy81 Kobieta, 33 lata, Katowice
~Tomek 6661

~Tomek 6661

Nie wiem co tam w tej polsce leakage gadaja ale ja bylem u swojego chirorga tydzien po moim zabiegu I nic nie wspominal na temat glodzenia sie I jedzenia super chudo moze tu. w USA maja inne woreczki albo watroby hehe wedlug zalecen mojego lekaza moge jesc wszystko co nie powoduje boli I nestrawnosci a to co powoduje kazdy musi wyprobowac sam powiedzial mi ze moge miec niestrawnosci tylko po naprawde super tlustych potrawach . Wiec radze nie sluchac tych glupot dietetychnych w calym internecie I znalezc wlasna diete dla siebie Bo mimo ze nie mamy woreczka nasz organize nadal spokojne bedzie sobie radzil z codziennym jedzonkiem :)

~lemioch

~lemioch

Tomek, ale wyobraź sobie, że są tacy, którzy własnie chcą sobie zaoszczędzić tego szukania, o którym mówił Twój lekarz. Jeść można po jakimś czasie wszystko (z mojego doświadczenia), ale jednak lepiej okazyjnie jeść jedzenie tłuste /smażone itd,a na co dzień warzywa, gotowane, chude mięso itd.