Skocz do zawartości
Forum

Zmniejszenie apetytu


Gość pa3ka

Rekomendowane odpowiedzi

witam. mój problem wygląda mniej więcej tak..przy wzroście 163 cm ważę 45 kg.[15lat]Nigdy się nie odchudzałam,bo nie było takiej potrzeby[jedzenia odmawiać też nigdy sobie nie musiałam] Problem wygląda tak,otóż od pewnego czasu [jakieś 6-7 tygodni] jak gdyby nie mam większej potrzeby jedzenia.Jem małe śniadania i jakieś tam obiady tylko po to,żeby jednak nie być na pustym żołądku,gdyż rosnę..chodź czuję,że wpycham to wszystko w siebie.Nie wiem czy 'problem' może być spowodowany hormonami czy tym,że jestem w okresie dojrzewania czy jeszcze czymś innym. Czy powinnam zrobić jakieś ogólne badania np krwi?

Odnośnik do komentarza

Witaj!

Łaknienie podlega istotnym wpływom środowiska zewnętrznego, takim jak np. temperatura otoczenia, aktywność fizyczna, nawyki żywieniowe, pora spożywania posiłków i ich jakość. Wysoka temperatura i duży wysiłek fizyczny zmniejsza, a zimno i przewlekły wysiłek zwiększa zapotrzebowanie na wysokoenergetyczne pokarmy.
Zmiany łaknienia i związany z tym pobór pożywienia zależą od uczucia głodu, apetytu i sytości.

Zmniejszone łaknienie ma dwie postaci.
- Sitofobia – jest to lęk przed jedzeniem, powodowany obawą wystąpienia dolegliwości bólowych po posiłku (np. w chorobach trzustki, kamicy żółciowej).
- Anoreksja – czyli niewystępowanie uczucia głodu.

Wśród przyczyn znajdują się:
- Zaburzenia układu dokrewnego: niedoczynność przysadki, niedoczynność nadnerczy, nadczynność przytarczyc, niewyrównana cukrzyca.
- Choroby ośrodkowego układu nerwowego ze wzmożeniem ciśnienia śródczaszkowego, którym towarzyszą bóle głowy i wymioty.
- Choroby przewodu pokarmowego, tj. ostry i przewlekły nieżyt żołądka, zwężenie odźwiernika, nieswoiste zapalenia jelit, choroby wątroby, dróg żółciowych i trzustki, zaparcie, choroby nowotworowe, stan po wycięciu żołądka.
- Zaburzenia witaminowe (zwiększone stężenie witaminy D), elektrolitowe (zwiększone stężenie wapnia).
- Niedokrwistości – z niedoboru żelaza, złośliwa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...