Skocz do zawartości
Forum

Odchudzanie przy osteoporozie i niedoczynności tarczycy


Gość Dotana

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 33 lata, 170 cm wzrostu i 71 kg. Przez półtora roku przytyłam 7 kg - zaczęło się od zajadania stresów. Brzuch przeszkadza mi już nawet podczas jogi, bo przy skłonach mam spory problem z oddychaniem. Chcę się odchudzać ale priorytetem jest dla mnie zdrowie - nie mogę sobie pozwolić na to by moje kości cokolwiek na tym straciły.

Drugi rok leczę się na osteoporozę. Przez pierwszy rok brałam leki  i nastąpiło pogorszenie o 5 %. Aktualnie mam 68% gęstości kości w odcinku lędźwiowym i biorę  (raz w miesiącu) oraz 1000 mg wapnia dziennie. Przyczyna choroby jest genetyczna (mama i babcia leczą się także) i prawdopodobnie jest też efektem kilkuletniego leczenia stawów sterydami.
Od 6 lat leczę się także na niedoczynność tarczycy - choroba Hashimoto i biorę leki (115 jednostek dziennie).
Nigdy nie paliłam papierosów i piję bardzo mało alkoholu. Odstawiłam leki antykoncepcyjne, bo jak twierdzi lekarz ten sztuczny poziom hormonów jest niekorzystny dla kości.

Lekarz osteoporozy zabronił mi się odchudzać ale wtedy miałam kilka kilogramów mniej. W kwestii odżywiania się zalecił jeść tylko białe pieczywo lub odczekać 2 godziny przed i po posiłku z pieczywem zawierającym żyto, bo ono wiąże wapń i posiłek jest stracony dla kości. Z powodu tych ograniczeń logistycznych wybrałam białe pieczywo i jem tylko takie. Tak samo odczekuję po 2 godziny z jedzeniem szpinaku, pomarańczy, soku pomarańczowego, szczawiu, czekolady a generalnie bardzo ograniczam się z jedzeniem tych produktów.
Od dziecka piję conajmniej 1-2 szklanki mleka dziennie (wymiennie z naturalnym jogurtem, kefirem, maślanką). Teraz też dołączyłam conajmniej 2 plastry sera żółtego dziennie.

Proszę o poradę co należy jeść, w jakiej ilości, w jakim zestawieniu? W jakim tempie mogę chudnąć? Co jest ważne przy odchudzaniu w moim przypadku?
z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim trudno będzie zrzucić wagę przy niedoczynności tarczycy, bo wysoki poziom hormonów powoduje tycie. Powinnaś mieć więcej ruchu. Większa aktywnośc fizyczna wpłynie korzystnie na spalanie tłuszczu oraz na kości.

Odnośnik do komentarza

Przy takich chorobach będzie Ci bardzo trudno pozbyć się zbędnych kilogramów. Radziłabym zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego oraz dietetyka, ponieważ tylko mając przed sobą historię choroby, aktualne badania i wywiad diagnostyczny można ustalić dla ciebie dietę. W innym przypadku zachodzi duże prawdopodobieństwo, że dieta pogorszy stan Twojego zdrowia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...