Forum Żywienie i fitness

Dieta przy chorobie wieńcowej

~igus

~igus

mam wielki problem mojej mamie wykryto chorobe wieńcową, kazali jej przejsć na diete ale nie bardzo wiem na jaka diete czego ma unikac? bardzo prosze o odpowiedz:( z góry dziekuje...

~cyprian47

~cyprian47

Mama powinna zrezygnować z pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce. Musi jeść więcej owoców (świeże lub suszone), warzyw i innego jedzenia bogatego w błonnik (kasze, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo). Poza tym proszę nie zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej. Pozdrawiam

Kamila Okulska

Kamila Okulska

Odpowiedź eksperta

Dieta przy chorobie wieńcowej serca opiera się na bardzo niskiej zawartości cholesterolu jest to tak zwana dieta niskocholesterolowa. Zakłada ona spożywanie 4 lekkich posiłków przygotowanych według następujących zasad:
- posiłki powinny być lekkie i proste i w dość małych porcjach
- należy wyeliminować posiłki ciężkostrawne i wzdymające np. bigos czy krokiety
- wyeliminować z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego np. słoninę czy smalec , oraz unikać spożywania potraw, sporządzonych na tych tłuszczach np. kotlety czy omlety.
- wyeliminować jajka – jeżeli bardzo się je lubi to maksymalnie możemy zjeść 2 jajka na tydzień.
- Naszymi sprzymierzeńcami będą: czosnek, który powstrzymuje proces zarastania naczyń krwionośnych blaszką miażdżycową, wzmacnia te naczynia oraz pobudza krążenie; Czerwone wino wytrawne - jest ono bogatym źródłem przeciwutleniaczy mających dobroczynny wpływ na serce, jednak możemy sobie pozwolić na lampkę wina ( ok. 150 ml) raz dziennie; Warzywa i owoce
Zawierają antyoksydanty takie jak np. witaminy E i C oraz beta-karoten, które zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów. Codziennie powinno się jadać łącznie ok. 400g różnych warzyw i owoców.; Tłuste ryby morskie zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej poprzez hamowanie procesu tworzenia się skrzeplin, dodatkowo zawierają kwasy z rodziny omega 3 i omega 6 które wywierają pozytywny wpływ na nasz układ krążenia.
- Produkty zalecane przy diecie niskocholesterolowej to przede wszystkim: pieczywo (szczególnie pełnoziarniste), mleko niskotłuszczowe, kefir, maślanka, jogurt, chudy biały ser, chude mięso, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy, oliwa, masło roślinne, margaryna wysokogatunkowa, ziemniaki gotowane, tłuczone, puree, warzywa, dojrzałe owoce, cukier w ograniczonych ilościach, łagodne przyprawy, zupy mleczne, owocowe i warzywne bez tłuszczu, mięso duszone, gotowane pieczone w folii, budynie, kompoty, kisiele, musy, galaretki, kawa zbożowa, herbata, mleko, naturalne soki warzywne, napoje owocowe, herbata zielona, ryż brązowy i grube kasze.

25 kamila-okulska Kobieta, 28 lat, Lublin
karolinexxx

karolinexxx

zawsze tak mowia prosze przejsc na diete ale co jesc albo czego nie jesc to juz nie mowia

--

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

15 karolinexxx Kobieta, 29 lat, Karolkowo
Asioook

Asioook

dobrą dieta dla sercowców jest dieta śródziemnomorska.

--

Kto walczy, może przegrać. Kto nie walczy, już przegrał. Bertold Brecht

12 asioook Kobieta, 26 lat, Kraków
Rubinowa

Rubinowa

no też to słyszałam. wiadomo zero tłuszczy typu smalec, masło czy słonina

--

Straszna rzecz ta pamięć kobieca! Oscar Wilde — Portret Doriana Graya

306 rubinowa Kobieta, 34 lata, Warszawa
Asioook

Asioook

no ogólnie trzeba bardzo uważać. Trzeba badać cholesterol i nie jęść produktów znim

--

Kto walczy, może przegrać. Kto nie walczy, już przegrał. Bertold Brecht

12 asioook Kobieta, 26 lat, Kraków
Złośliwa

Złośliwa

no głownie chodzi o cholesterol, trzeba unikać jajek, masła itp produktów

--

Nigdy więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem
Nigdy więcej nie podnoś na mnie głosu
Nigdy więcej nie zatruwaj słów gorycz

83736 zlosliwa Kobieta, 29 lat, Warszawa
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij