Skocz do zawartości
Forum

Niedowaga i niski poziom żelaza


Gość ejj

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 16 lat, 156 wzrostu i ważę 43 kg. Mam niedowagę i bardzo niski poziom żelaza. Chcę przytyć, ale nie wiem jak. Mój organizm spala szybko wszystko co zjem, chociaż nic nie robię, żeby schudnąć. Co mam zrobić, aby w końcu normalnie wyglądać?

Odnośnik do komentarza

Witaj, Udaj się do lekarza. Być może jesteś chora na jakoś chorobę lub twoja dieta nie jest zdrowa. Trudno ocenić. Źródłem żelaza jest wątróbka, czerowne mięso. Roślinnym źródłem żelaza są rośliny strączkowe, zielone, świeże warzywa (brokuły, papryka, szpinak, natka), owoce (suszone figi), nasiona (sezam) i płatki śniadaniowe.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli masz szybką przeminę materii powinnaś spożywać 5-6 posiłków dziennie. Tak aby Twój organizm miał stałą dostawę energii. Do swoich posiłków wprowadź białko ( nabiały, chude mięso, ryby), warzywa i owoce zawierają one dużo błonnika który reguluje przemianę materii, bogatym źródłem błonnika są też kasze i pełnoziarniste produkty mączne takiej jak makaron i pieczywo. Co do niedoboru żelaza to źródłem żelaza jest chude mięso wołowe, indyk, drób, tłuste ryby, wątroba zwierząt i żółtko jaja. Także mogą być żródłem żelaza, najwięcej tego pierwiastka jest w roślinach strączkowych, zielonych, świeżych warzywach (brokuły, papryka, szpinak, natka), owocach (suszone figi), nasiona (sezam) i płatki śniadaniowe.
Można zwiększyć stopień wchłaniania żelaza, łącząc produkty zawierające ten pierwiastek z żywnością bogatą w witaminę C: owoce cytrusowe, świeże warzywa, soki owocowe; fruktozę (wszystkie owoce); białko (mięso zwierząt i ryb).
Należy jednak pamiętać że nadmiar błonnika, wapnia, cynku i manganu w diecie może przyczynić się do zaburzeń wchłania żelaza w organizmie.Być może Twoja przemiana materii spowodowana jest przez zaburzenia hormonalne. Dlatego też radzę ci udać się do lekarza i zrobić badania na poziom hormonów tarczycy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...