Skocz do zawartości
Forum

Płatki czy otręby?


Gość ilcia089

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ilcia089

witam Mam pytanie co jest zdrowsze: płatki czy otręby.. Owsiane, pszenne a może żytnie?? Czym w ogóle się różnią płatki od otręb? Ja teraz jadam jogurt z musli (ale podobno jest niezdrowe)... Dlatego chce zamienić właśnie albo na płatki albo na otręby, ale nie wiem co lepsze.. Proszę o pomoc Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Płatki owsiane są bardzo zdrowe, ale tak naprawdę wszystkie płatki oraz otręby są niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Dlaczego uważasz, że jogurt z muesli jest niezdrowy? Nie słyszałam jeszcze takiej opinii.

Odnośnik do komentarza

Otręby są zdrowsze gdyż jest w nich więcej błonnika i wielu innych substancji które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
Po pierwsze otręby owsiane zawierają dużo błonnika, który: zmniejszenia wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów, powoduje obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, przyczynia się do wolniejszego rozkładu węglowodanów, obniżenia poziomu glukozy we krwi, zwiększa perystaltykę jelit i „wymiatana” treść przewodu pokarmowego, likwiduje zaparcia, przeciwdziała wzdęciom, powiększa florę bakteryjną jelit, usuwa z organizmu metale ciężkie i likwiduje toksyny w organizmie. Po drugie owies, z którego są pochodzą otręby owsiane zawiera substancje zwane aventramidami, które wyłapują groźne reaktywne formy tlenu, które są rakotwórcze. Zawierają też dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym kw linolowego,który zapobiega miażdżycy.
Otręby owsiane zawierają dużo witaminy B6 - poprawia ona pamięć i koncentrację, B1 i kwas pantotenowy - które przeciwdziałają zmęczeniu oraz substancji antydepresyjnych. Jednak nie może być tak kolorowo owies zawiera także kw fitynowy, który utrudnia wchłanianie Fe, Ca i Mg tak więc nie możemy spożywać zbyt dużych ilości płatków. Lepiej niech to będzie jeden posiłek dziennie z 2-3 łyżkami otrębów.
Co do otrębów żytnich to zawierają one więcej błonnika rozpuszczalnego niż płatki owsiane. w skład błonnika płatków żytnich oprócz beta glukanów wchodzą pentozany które mają właściwości przeciwrakowe . Oprócz tego otręby żytnie posiadają mniej białka niż otręby owsiane co jest ważne przy diecie niskobiałkowej. Zawierają za to dużo fosforu i magnezu. Minusem otrębów żytnich jest to, że są bardzo trudno dostępne w supermarketach. Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością, drugim minusem jest ich smak, który nie każdemu pasuje. Zatem polecam spożywanie otrębów owsianych lub żytnich.
Płatki owsiane czy żytnie też są dobre ale zawierają mniej białka a więcej węglowodanów. Jeżeli chodzi o witaminy i substancje mineralne to też jest ich mniej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...