Skocz do zawartości
Forum

białka węgle i tłuszcze w diecie na odchudzanie/odtłuszczanie


Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie, mam 26 lat 175 cm wzrostu ważę 82 kilo.
Jestem mocno zatłuszczony (brzuch biodra uda itd)

proszę o udzielenie informacji odnośnie Prawidłowej proporcji białka, tłuszczy i węglowodanów przy diecie odchudzającej/odtłuszczającej. Zależy mi przede wszystkim na zrzuceniu zbędnego tłuszczu oraz kilogramów tak do 67-68 kilo.
Jaką dietę ustalić (ile kcal) aby w miarę jak najszybciej pozbyć się tłuszczu i zbędnych kilogramów, oraz jakie były by prawidłowe proporcje kcal i % dla mnie jeśli chodzi o białka, węgle i tłuszcze.
Praca siedząca, aktywność w tyg : 2x basen (pływanie 45 min kraulem, oraz 3x bieganie na bieżni ok 10 km prędkością 7,5km/h)
Dziękuję pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Zakłada się, że białka, tłuszcze i węglowodany powinny rozkładać się mniej więcej tak:
20-25 % dziennego zapotrzebowania powinno stanowić białko, tyle samo tłuszcze, a 50-55% węglowodany.

Należy pamiętać, że 1 g białka to 4 kcal, 1 g węglowodanów również 4 kcal, a 1 g tłuszczu to 9 kcal.

Więc np przy diecie 1500 kcal rozkładamy to tak:
25% z 1500 to 375 - czyli białko ma stanowić 375 kcal a więc dzielimy 375 kcal przez 4 i widzimy że w diecie 1500 kcal powinniśmy spożywać 93,7 g białka.

To samo robimy z węglowodanami - 50% z 1500 to 750 kcal, czyli 187,5 ww

Oraz z tłuszczem - 25 % z 1500 to 375 - tyle że dzielimy na 9 i otrzymujemy wynik 41,6 g

W Pana wypadku według wzoru na zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia spala Pan (przy tej aktywności, wadze, wzroście i wieku) około 2200 kcal.

Należy odjąć od tego 300-500 kcal aby schudnąć. W Pana wypadku najlepiej właśnie nie więcej niż 300 kcal. Czyli powienien Pan spożywać około 1900 kcal by tracić systematycznie na wadze.
Czyli:
118 g białka
52 g tłuszczu
237 g węglowodanów
Białka nie trzeba aż tak pilnować i zjadać go aż tyle. Na diecie redukcyjnej najważniejsze by jeść odpowiednią ilość węglowodanów (najlepiej większość złożonych) i tłuszczy (ale tylko tych zdrowych). Należy unikać tłuszczów "trans" występujących w przetworzonych produktach, oleju, margarynie itp, a jeść dużo tych które występują w rybach, migdałach. Najlepiej też węglowodany jeść w pierwszej części dnia, a na kolację dużo białka. Śniadanie powinno zawierać najwięcej składników odżywczych.
Proszę jeść 5 posiłków dziennie. Kolacja powinna być lekkostrawna, a śniadanie i obiad sycące.
W razie pytań proszę pisać :-)

Odnośnik do komentarza

dziękuję serdecznie za wyczerpująca wypowiedź :)

Proszę mi powiedzieć czy właściwa jest proporcja 20-25 % białka? oczytałem się dużo wpisów i tematów w których twardo autorzy i dietetycy ostają za wartością 10-15 % białka.

"W Pana wypadku według wzoru na zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia spala Pan (przy tej aktywności, wadze, wzroście i wieku) około 2200 kcal." - domyślam się że chodziło Panu o ogólne zapotrzebowanie dla mnie,
a nie o ilość spalonych cal w ciągu dnia?

Powiem Panu szczerze, że zacząłem zdrowo i regularnie się odżywiać, pić dużo wody mineralnej, odstawiłem całkowicie alkohol, słodycze i wszystko co niezdrowe...
jednak mimo wszystko sądzę że ciężko będzie mi uzyskać dietę 1900 kcal i wartości obliczone przez Pana :
118 g białka
52 g tłuszczu
237 g węglowodanów
Ponieważ widzę że mi wystarcza mało zjeść (oczywiście zdrowo) i to mnie już syci wystarczająco, nie czuję głodu, nie ciągnie mnie do jedzenia, a jak pomyślę sobie że jeszcze jeden posiłek nawet w postaci 1-2 kanapek "wartościowych" to już tracę ochotę...

Odnośnik do komentarza

wcześniej jadłem dużo smażonego-kiełbasy, i fast fod w każdej postasci kebaby, pizze jakieś mc donald, kfc itd, uzależniłem się od pepsi- do 1,5 L dziennie, wystarczało mi 2 posiłki dziennie, rano i wieczorem, a jak byłem leniem to potrafiłem tylko rano coś zjeść a na wieczór lub popołudniu coś słodkiego i oczywiście pepsi.
Zdaję sobie doskonale sprawę z faktu że to wszystko mnie pogrążyło (wtedy jeszcze brak ruchu i praca jako kierowca-siedząca) i mimo że waga 80 kg nie jest tragiczna, to jestem mocno zalany tłuszczem dosłownie

Odnośnik do komentarza

dla tego też sądzę że uzyskanie diety 1900 kcal i :
118 g białka
52 g tłuszczu
237 g węglowodanów

mogą okazać się dla mnie zbyt wysokimi wartościami, bo przy przykro to mówić ale toaleta będzie mnie mocno wzywać

Dla tego też myślałem o mniejszych wartościach diety, ponieważ pracuję jako kierowca i te 8 h dziennie siedzę na czterech literach bo muszę :)

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o kwestię białka to tak jak pisałam nie trzeba przywiązywać do tego aż tak dużej wagi. Wartość jaką podałam dobrze przyjmować jeżeli Pan ćwiczy te 2 x w tygodniu po to by zredukować tłuszcz, a przybrać masę mięśniową, bo białko bardzo w tym sprzyja. Są różne szkoły, tak naprawdę na temat ilości białka jaką powinno się spożywać zdania są podzielone.
Co do kaloryczności diety, 2200 kcal to Pana zapotrzebowanie (które Pan spali w ciągu dnia na podstawowe funkcje życiowe i dodatkowe czynności plus aktywność), zatem przyjmując taką ilość teoretycznie wyjdzie Pan na zero czyli nie utyje ani nie schudnie.
Zatem aby schudnąć te kalorie należy uciąć minimum 300 kcal, maksimum 500. Poleciłam w Pana wypadku obcięcie 300, ponieważ jako mężczyzna, który również ćwiczy taka ilość zdrowego jedzenia pozwoli Panu być w pełni sił, oraz utrzymać dobrą sylwetkę i tłuszcz "zamienić" w mięśnie.
Jednak jeżeli to dla Pana zbyt dużo może Pan przyjmować zamiast 1900 to 1700 kcal, chodź polecałabym jednak po prostu spożywać posiłki bardziej kaloryczne (oczywiście chodzi o zdrowe kalorie), a będące mniejsze objętościowo (czyli takie które nie będą zapychały żeby nie czuł się Pan przejedzony ale żeby nie zmniejszać ich wartości energetycznej).

Odnośnik do komentarza

Zdrowe tłuszcze nienasycone lub wielonasycone są odpowiednie dla każdego, powinny być podstawą każdej zdrowej diety.
Tłuszcze nienasycone występują w oleju rzepakowym oraz oliwie. Zatem potrawy warto przygotowywać z ich dodatkiem (ale ostrożnie, bo są kaloryczne).
Są również w rybach, orzechach, migdałach, siemieniu lnianym, oraz pestkach dyni i słonecznika, a także w owocach morza.
Zdrowe tłuszcze to takie żółtko jaj i awokado.

Proponuje jeść na śniadanie np owsiankę z dodatkiem orzechów i migdałów, jako przekąski dodawać również owe orzechy i pestki dyni czy słonecznika do sałatek.
Sałatkę przyrządzić można również z avocado i jeść jako dodatek do innego dania, lub lekkie drugie śniadanie.
Na obiad proponuje ryby np dorsza czy łososia przyrządzone z warzywami. (Proszę pamiętać, że warzyw powinno być w diecie jak najwięcej i warto spożywać je przy niemal każdym posiłku w ciągu dnia).
Proszę jednak nie zapominać też o posiłkach węglowodanowych, bo węglowodanów również nie powinno być zbyt mało. Zapewniają one energię na długi czas.

Przede wszystkim ważne jest też, aby np wybierając na śniadanie jajka, powiedzmy na twardo nie dodawać do nich majonezu tylko zjeść np z jakąś sałatką i pełnoziarnistym pieczywem. Wiele osób błędnie uważa, że jeżeli wybierze coś zdrowego to dodatki typu ketchup, majonez czy biały chleb nie zaszkodzą, a tym czasem taki posiłek traci już wiele na wartości.
Podobnie ma się sprawa z rybami. Ryba musi być świeża żeby była zdrowa i odpowiednia na diecie. Nie można zastąpić jej mrożonymi paluszkami rybnymi czy innymi przetworzonymi wynalazkami, które nie zawierają w sobie nic z prawdziwej ryby.

Proszę również spożywać drób. Najlepiej pierś z kurczaka. To chude i zdrowe mięso z którego można przyrządzić wiele zdrowych posiłków.

I niech zamieni Pan koniecznie białe pieczywo na ciemne, biały ryż na brązowy, mąkę pszenną na pełnoziarnistą, a biały makaron na razowy lub również pełnoziarnisty.

W diecie nie powinno zabraknąć też kaszy: jaglanej oraz gryczanej. To bardzo zdrowe kasze, więc proszę jeść je do obiadu zamiast ziemniaków które powinny być z diety wyeliminowane, bo nie wnoszą w nią nic odżywczego.

Niech nie rezygnuje Pan też z owoców. Mimo, że zawierają cukier, jest on zdrowszy niż ten pochodzący ze słodyczy, a posiadają też mnóstwo cennych witamin. Najlepiej wybierać awokado, jabłka, kiwi i inne cytrusy.

Jeżeli chodzi o produkty mleczne, również w diecie powinny się znaleźć, ale nie koniecznie w postaci samego mleka. Osoba dorosła zwykłego mleka już nie potrzebuje, a może ono wręcz zaszkodzić. Można je pić ale raczej umiarkowanie i w ramach przyjemności jeśli ktoś lubi niż jako składnik wartościowej diety. Za to proszę spożywać jogurty naturalne, dodając do nich owoce, lub muesli. To bardzo zdrowa przekąska, lub część posiłku.

Nie wiem jak mają się u Pana sprawy z podjadaniem. Tzn chodzi mi o chęć na słodycze lub słone, chrupiące przekąski. Jeżeli ciągnie Pana do takich rzeczy to służę radą jak zastąpić to zdrowymi zamiennikami

Odnośnik do komentarza

jeśli chodzi o podjadanie to skończyłem z tym,
słodycze całkowicie odstawiłem, alkohol tak samo, wszelakie napoje (przeważnie piłem pepsi i herbatę z 3 łyżkami cukru) zastąpiłem wodą mineralną (ponad 2 l dziennie) oraz ewentualną zieloną herbatą (niesłodzoną) lub prawdziwym kakao z mlekiem i łyżeczką cukru.

Proszę mi powiedzieć jak się ma sprawa masła, jakie masło mogę ewentualnie kupować i spożywać (czy to które zawiera najmniej tłuszczów opisanych na wartościach etykiety??? i rzekomo powoduje zmniejszanie cholesterolu ?? bo i takie widziałem w sklepach ) aby było dla mnie jak najmniej szkodliwe, wręcz przeciwnie, było pożyteczne i smaczne. Przez pewien okres robiłem "pastę" mianowicie mieszałem tuńczyka z serem białym jednak po jakimś czasie obrzydło mi strasznie, jednak smak masła i "odskocznia" dla sera białego i tuńczyka widzę po sobie że jest wskazana

P.S
Bardzo przepraszam że cały czas pisałem jak do mężczyzny, jakoś tak mylnie przyjąłem założenie że koresponduję z mężczyzną. Zarazem chciałbym od razu podziękować za wszelakie odpowiedzi, rady i sugestie, które są bardzo trafne i naprowadzające :)

Odnośnik do komentarza

To bardzo dobrze, że tak zmienił Pan nawyki. Zielona herbata bardzo korzystnie wpływa na odchudzanie, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii. Jeżeli Panu zasmakuje warto również pić dla odmiany herbatę czerwoną.
Jednymi z najgorszych tłuszczy są tłuszcze trans, czyli utwardzone tłuszcze roślinne. Także należy się wystrzegać margaryny (takie tłuszcze są jednak nie tylko w smarowidłach ale i w zupkach w proszku, sproszkowanych śmietankach do kawy i słodyczach i daniach typu fast food, a nawet w paluszkach).
Ważne jest co rozumiemy po pojęciem "masło". Wiele osób mówi tak na te wszystkie mixy i margaryny do smarowania. Jeżeli natomiast chodzi o prawdziwe masło (takie w kostkach) to jest ono zdrowe i nie powinno się z niego rezygnować, jednak trzeba pamiętać, że jest dosyć kaloryczne i nie należy z nim przesadzać.
Jeżeli chodzi natomiast o margaryny z rzędu tych pro-activ o zmniejszonej zawartości tłuszczu czy obniżających cholesterol to owszem zawierają one przeważnie kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6 czyli te zdrowe, ale warto czytać etykiety, bo posiadają też w składzie "izomery trans" czyli właśnie bardzo nie zdrowy tłuszcz utwardzony. Jeżeli natomiast składają się tylko z tłuszczów roślinnych to (oczywiście z umiarem) ale można je stosować. Proszę też zwracać uwagę by skład zawierał jak najmniej pozycji. Im mniej cudactw w składzie tym lepiej. Osobiście mogę polecić (nie wiem czy mogę tu stosować nazwy producentów więc lepiej nie..) taką niebieską margarynę light pro zdrowotną ;-)
Może sobie Pan takie masełko doprawić również ziołami, lub czosnkiem jeżeli zwykły smak się Panu również znudzi.
A co do pasty na bazie ryb polecam pastę z makreli, smaczna i zdrowa.
Generalnie same makrele (również te wędzone) powinien Pan także spożywać.
Proszę tylko unikać ryb z puszki tych w oleju i innych sosach.

Oczywiście tak poza tym wszystkim należy też ograniczyć jak najbardziej sól w diecie i unikać gotowych produktów.

Absolutnie nie ma Pan za przepraszać, a dziękować również nie ma za co, chętnie służę pomocą w razie dodatkowych pytań z Pana strony :-)

Odnośnik do komentarza

Witam Panią serdecznie, aktualnie zaraz wychodzę do pracy, więc konkretniejszą wiadomość napiszę jak wrócę wieczorem, i między czasie pozaglądam za tymi masłami/margarynami w biedrze :P

Może dzięki Pani pomocy uda mi się wyselekcjonować produkty, które będę mógł spokojnie spożywać lub robić z nich potrawy :)

Trochę już o tym wszystkim się naczytałem tutaj i na innych forach i poradnikach, i utkwił mi jedna ważna porada :
"Najważniejsze aby dostosować dietę, żywność i produkty do siebie samego, mieć pewność że będzie się w stanie wdrażać je regularnie i stosować przez długi okres czasu, najlepiej już do końca życia :)"

Podpisuję się pod tym w 100% bo po co mam jeść coś po czym za chwilę dostaję obrzydzenia, lub jeść coś na siłę z obrzydzeniem aby zrzucić parę kilo, a po chwili wrócić do swojego "starego niezdrowego jedzenia" i mieć "powtórkę z rozrywki" :)

Odnośnik do komentarza

Dokładnie, ma Pan jak najbardziej rację, dieta musi być nie tylko zdrowa, ale również smaczna i przyjemna. Warto też dawać sobie trochę swobody, nie liczyć kalorii co do jednej, oraz nie starać się np żeby któregoś dnia nie przekroczyć kilku węglowodanów, bo to będzie zbyt restrykcyjne i na dłuższą metę bardzo męczące co zacznie nas do takiej diety zniechęcać. Podane wartości są orientacyjne i zjedzenie jednego dnia 100 kcal więcej a innego 100 kcal mniej w żaden sposób jej nie zaszkodzi.
Nie warto się przejmować również jeżeli raz na jakiś czas (byle nie często) zdarzy nam się "zaszaleć" i np zjeść coś na mieście z braku czasu lub podczas wypadu ze znajomymi albo skosztować paru pączków choćby w zbliżający się tłusty czwartek :-) To nie burzy całego naszego odchudzania, a jeżeli nadal będziemy stosować zdrową dietę organizm z łatwością poradzi sobie z takimi sporadycznymi wpadkami. Wszystko jest dla ludzi byle w umiarze i nie należy przesadzać w żadną stronę.
Jak Pan również słusznie zauważył każdy organizm reaguje inaczej i warto jakiś czas obserwować siebie wnikliwie aby dostosować nawyki dietetyczne do własnych potrzeb.
Powiem również szczerze, że w sklepie w kropki ;-) jak dotychczas widziałam tylko te masełko pro activ zielone które ma ponoć obniżać cholesterol, ale jego skład tak naprawdę nie jest doskonały. Dużo lepszy jest ten właśnie w masełku tej samej firmy tyle że tym ligt, niebieskim :-)
Bardzo ważne jest też urozmaicanie sobie menu, bo monotonia to największy wróg każdej diety. Warto próbować nowych smaków i co jakiś czas urozmaicać sobie jadłospis.
Ponadto chciałabym dodać, że osobiście nie jestem zwolenniczką suplementów i uważam że lepiej stosować naturalne zioła czy herbaty jeżeli pragniemy dodatkowo wspomóc swoją przemianę materii i przyspieszyć proces odchudzania, ale za to warto zadbać w diecie mającej na celu zrzucenie kilku kilogramów o dostarczenie sobie odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Najlepiej jeśli będą dostarczone bezpośrednio ze zdrowego pożywienia, ale niestety tak naprawdę ciężko jest nawet przy idealnej diecie utrzymać odpowiedni poziom np magnezu. Szczególnie jeżeli pijemy kawę, a rzadko sięgamy np po kakao czy gorzką czekoladę.
Polecam przyjmowanie magnezu ponieważ jego niedobór w organizmie może znacząco utrudnić odchudzanie. Podobnie jest również z wapniem.

Odnośnik do komentarza

witam ponownie, czy to chodzi o flo...e rozumie?
(nazwa producenta w serduszku) bez laktozy niebieska light ? :) która posiada 70% mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż masło ? odgadłem prawidłowo ? i będzie to dla mnie zdecydowanie najlepsze masło pod każdym względem sprecyzowanym pod moją osobę i cel jaki chce osiągnąć czyli zrzucenie paru tłustych kg i zdrowe odżywianie? :)

Odnośnik do komentarza

czas na małe wnioski i podsumowania, zacznijmy od napojów :

1.woda mineralna niegazowana min 2 l dziennie
(są jakieś zastrzeżenia lub wymagania, które to mogły by być najlepsze ?)

2.kakao ciemne (kakao o obniżonej zawartości tłuszczu (zawartość tłuszczu kakaowego 10-12%) + mleko i łyżeczka cukru

3.herbata zielona liściasta (bez cukru)

są to rzeczy, które jestem w stanie pić i zdążyłem się już do nich przyzwyczaić, czy trzeba coś zmienić lub dodać innego?

Odnośnik do komentarza

Zdrowa utrata wagi, o czym zapewne wiesz, to do 1kg w tygodniu. Gwarantuje to indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, które określamy jako podstawową przemianę materii. W Twoim przypadku , na chwilę obecną wynosi ono 1900kcal. Według mnie najrozsądniejszy udział białek, tłuszczy i węglowodanów to kolejno- 15 %, 25% i 60%. Na ilość białka należy zwracać uwagę, bo niestety wszyscy mamy skłonności do jego nadmiernego spożywania. Ma to różne skutki, także te wiążące się z naszym wypróżnianiem. W przypadku pracy , jaką wykonujesz szczególnie należy zwracać uwagę na ten aspekt.Skoro jednak podejmujesz pracę nad zmianą swojej wagi i jednocześnie nawyków żywieniowych, to Twoja dieta powinna dostarczyć tyle błonnika,że nastąpi naturalna stymulacja jelit. Pamiętaj także , że węglowodany powinny wchodzić w skład każdego większego posiłku. Tych podstawowych( śniadanie, obiad, kolacja ) na pewno. Bez węglowodanów nie następuje całkowite spalanie ( utlenianie ) tłuszczy i wówczas są one odkładane. Uważam, że jeśli dieta jest urozmaicona i zdrowa, a sytuacja zdrowotna jest w porządku nie ma potrzeby suplementacji, chyba , że wit D3, bo większość z nas cierpi niestety na jej niedobory. Zatem przy zapotrzebowaniu 1900kcal ilość bialka to ok. 71g, tłuszczy52g, a węglowodanów 285g. Oczywiście po utracie kilograma te parametry się pomniejszą. Ilość białka można lekko zwiększyć w sytuacji, kiedy po pewnym czasie waga powie stop, ale wówczas robimy to kosztem węglowodanów , dbając bardzo o aktywność fizyczną.

Odnośnik do komentarza

a jeżeli chodzi o smażenie, wiem że nie jest to najlepsza forma grzania itd, ale jeżeli nie mam wyjścia to najlepiej na oliwie z oliwek? tak jak wyżej napisałem wiecznie wszystko gotowane kiedyś najnormalniej na świecie nie przejdzie mi przez usta,
opcji pieczenia nie mam, a przysłowiowego kotleta z kurczaka w panierce zjeść trzeba ze 2x w tygodniu bo zwariuje :)

~Daix jak będziesz przeczytaj moje te 3 wypowiedzi i postaraj się coś wypowiedzieć, dziękuje :)

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o masełko, to dokładnie takie mam na myśli :-)
Co do napoi to woda jak najbardziej (nie jest istotne jaka konkretnie, byle nie była gazowana), oraz zielona herbata też świetnie. Jednak co do tego kakao to polecałabym jednak jedynie raz na jakiś czas, kiedy np najdzie Pana straszna ochota na coś słodkiego lub słodko-mlecznego.
Nie jest to dobry napój do picia na co dzień, ponieważ co prawda dodaje Pan jedynie łyżeczkę cukru, ale to zawsze cukier który jest okrutnie nie zdrowy w nawet niewielkiej ilości. Nie zaszkodzi na pewno znacznie, ale jeśli chciałby Pan dietę jak najbardziej zbliżoną do ideału to jednak należy go unikać. Proponuje zamienić ten cukier do kakao na stewie lub ksylitol, są o wiele zdrowsze.
Jeśli chodzi o smażenie to tak jak pisałam wcześniej najlepsze są olej rzepakowy lub oliwa. Należy unikać absolutnie zwykłego oleju słonecznikowego szczególnie z tych z niższej półki.
A co do panierki jeśli nie może się Pan bez niej obyć (a nie jest wskazana na diecie) może zastąpi Pan zwykłą bułkę tartą kruszonymi orzechami lub płatkami migdałów? Powiem szczerze, że sama nie byłam kiedyś przekonana, ale po przyrządzeniu piersi z kurczaka i kotleta schabowego w taki sposób byłam pozytywnie zaskoczona, smakuje świetnie, a przede wszystkim jest bardzo zdrowe :-)

Odnośnik do komentarza

Natomiast co do wypowiedzi "uwolniona70" nie chcę wchodzić w kompetencje, ale węglowodany nie do końca muszą rozkładać się na każdy posiłek. W pierwszej połowie dnia powinno ich być jak najwięcej, ale im później tym mniejszą ilość powinniśmy przyjmować. Kolacja powinna składać się głównie z białek i być lekkostrawna, węglowodany powinny stanowić w niej jedynie nie wielki dodatek

Odnośnik do komentarza

Mam chwileczkę, więc pozwolę sobie dopisać również Panu coś odnośnie tego kakao :-) Próbował Pan może troche modyfikować ten napój? Można całkowicie zrezygnować z jakiekogolwiek słodzenia i zrobić np smoothie z dodatkiem kakao. Wystarczy zmiksować w blenderze banany z mlekiem lub jogurtem dodać nieco kakao. Smak będzie się oczywiście nieco różnił ale jest to zdrowa alternatywa dająca też dawkę energii i dostarczająca potasu (z bananów), oraz oczywiście magnezu z kakao, a słodka bez użycia żadnych cukrów :-)
Proponuje też sięgać po inne smoothie i koktajle, bo to w diecie nawet wskazane, a również smaczne.
Np sam miks bananów z kiwi lub truskawkami nawet bez użycia mleka czy jogurtu. Również polecam banana wcześniej pokroić i zamrozić przed zmiksowaniem, wtedy uzyskamy coś w rodzaju płynnego sorbetu, bardzo orzeźwiające.
Pyszne są także miksy warzywne i zawierają wiele antyoksydantów.
Natomiast do obiadu polecam np gazpacho.

Odnośnik do komentarza

oki czyli podsumowując dla mnie
(redukcja zbędnych tłuszczowych kilogramów)
najlepsze napoje i produkty płynne do spożywania i ukojenia łaknienia to :

-woda, najlepiej mineralna, pić 2 lub ponad 2 l dziennie
-herbata zielona
-koktajle owocowe
-koktajle warzywne

można zatwierdzić ?:)

czy do koktajli owocowych mogę dodawać np łyżka kakao? aby nie musieć robić kakao z mlekiem i dodawać cukru?

Jeżeli napoje mamy już z głowy, później zrobię listę produktów z których będę robił śniadania, obiady i kolacje :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...