Skocz do zawartości
Forum

Bieganie - jak zacząć i się tego trzymać?


Rekomendowane odpowiedzi

hej! wielka prosba do osob biegajacych - pomozcie mi zaczac:( najwyzsza pora zebym zaczela robic cos ze swoim cialem - siedzacy rtryb zycia, kiepskie jedzenie.. probowalam pare razy zaczynac bieganie ale ciagle cos mi stawało na drodze - a to nieplanowany wyjazd, a to choroba… teraz chce sie w koncu wziac za siebie i w 2015 roku zaczac biegac na powaznie.
prosze o wszelkie rady jakie Wam przyjda do glowy:)

Odnośnik do komentarza

Droga do regularnego biegania jest prostsza, niż mogłoby się to wydawać. Składają się na to trzy kluczowe elementy, które postaram się wyjaśnić.

1. Cel

Istotne jest wyznaczenie sobie celu, który będziemy mieli zamiar realizować. Jeżeli chcemy zacząć przygodę z bieganiem, to warto obrać sobie taki, który bez problemu osiągniemy. Weźmy więc kartkę i długopis, i zapiszmy, ile razy w tygodniu chcemy biegać, i jakie odległości pokonywać. Po co to robić?

W roku 1953, na Uniwersytecie Yale zapytano absolwentów jednej klasy, o ich zamierzenia i cele na życie:
84% zapytanych nie miało żadnych sprecyzowanych celów
13% miało cele, ale te nie były zapisane na papierze
3% miało jasno określone, spisane cele oraz plany ich realizacji

20 lat później odnaleziono absolwentów klasy rocznika 1953, którzy wzięli udział w eksperymencie :
grupa stanowiąca 13%, która miała cele niezapisane ogólnie zarabiała dwa razy więcej niż osoby należące do grupy 84% bez konkretnych celów.
osoby z grupy stanowiącej 3% zarabiały dziesięć razy więcej niż pozostałe 97% razem wzięte.

2. Kupno rzeczy, która będzie przypominała o bieganiu (buty,strój sportowy, bieżnia)

Ch. Duhigg w swojej książce “Siła nawyku” podaje, że człowiek jest w stanie nauczyć się każdej czynności, jeśli tylko “wrzuci” ją w nawyk. W jaki więc sposób, w prosty sposób to zrobić? Warto kupić rzecz, która będzie nam przypominała o danej czynności. Zatem jeśli chcemy zacząć biegać, warto zaopatrzyć się w buty, strój sportowy lub bieżnię, ponieważ widząc te rzeczy, chcąc nie chcąc, będziemy pamiętali, że trzeba wykonywać założony plan.

Drugim plusem takiego rozwiązania jest to, że kupno danej rzeczy, a następnie nie korzystanie z niej, sprawia, że człowiek czuje się niekomfortowo, ponieważ wie, że nie wykonuje swojego postanowienia.

3. Zdefiniuj nagrodę.

Po kilku biegach początkującym może zabraknąć motywacji do dalszych treningów. Aby tego uniknąć warto zdefiniować oraz wyznaczyć sobie nagrodę. Jeśli nie chce nam się iść biegać, to impulsem może być przekonanie, że po przebytym dystansie w jakiś sposób wynagrodzimy to sobie. Nagroda może mieć różną postać, np. zjedzenie lodów, napicie się drinka, czy wyjście na imprezę. Gwarantuję, że konsumowana “nagroda” będzie miała świetny smak. Nie dość, że organizm podczas wysiłku fizycznego wytworzy hormony szczęścia, to dojdzie do tego również satysfakcja z wykonanego zadania.

Zastosowanie tych trzech punktów może przybliżyć do regularnego biegania. Na początku będzie trudno, ale nim się spostrzeżesz, to obierane trasy będą co raz dłuższe. Powodzenia!

Ekspert sklepu ABCfitnesswww.abcfitness.pl

Odnośnik do komentarza

wystarczy motywacja kochana!!!! ja bardzo zaluje ze nie moge biegac ale zaczęłam cierpieć na nadwyrężenia stawów, bóle mięśni, spięcia, nie mogłam chodzić :( Ale od kilkunastu dni rolluję się na Blackrollach (http://blackroll.com.pl) i dostrzegam różnicę w odczuwaniu mięśni ale wiadomo, że to wymaga czasu i nie od razu będzie lepiej. Chociaż tu w miarę szybko działa ale to mi polecił lekarz na rehabilitacji

Odnośnik do komentarza

Może zacznij to poważnie traktować, w sensie kup porządne buty do biegania, strój. Ułóż sobie plan na tydzień, że o tej godzinie idziesz biegać i koniec. Jak pogoda nie będzie sprzyjać, to możesz zamiast biegać poskakać na skakance, oczywiście jak masz wystarczająco miejsca;) aby nie robić przerw w treningu. Wybierz jedną porę na bieganie, żeby weszło Ci to w nawyk;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...