Skocz do zawartości
Forum

Jak mogę przytyć pomimo objawów gastrycznych?


Gość Iga1995

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem 15 - latką i mam dość duży problem. Mianowicie mam sporą niedowagę - przy wzroście 159 ważę niecałe 36 kg. I tak jest już lepiej, bo niedawno ważyłam około 30. Od kilku lat zmagam się z róznymi dolegliwosciami gastrycznymi. Stwierdzono u mnie zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowo - przełykowy i nietolterancję laktozy. Zmagam się też z zaparciami, które po kilku dniach potrafią przjść w biegunkę. Najprawdopodobniej mam też nietolerancję fruktozy - jednak w Polsce nie mozna tego ani potwierdzić, ani temu zaprzeczyc, gdyz nie wykonuje tu się takich badań jak na laktozę. lekarze podejrzewają u mnie tez zespół złego wchłaniania. Miałam juz robioną dwukrotnie gastroskopię.Z moim apetytem bywa bardzo różnie, ale jem produkty bogate w węglowodany, białka i tłuszcze. Dodatkowo pię dziennie dwa napoje wysokoenergetyczne kupowane w aptekach. Jeden zawiera 300 kcal. Napiszę jak wyglada mój dzienny jadłospis: śniadanie - 2 kromki chleba białego ze sporą iloscia masła, ser żółty, ser biały, pomidor II sniadanie - napój 300 kcal Obiad zupa (pomidorowa z makaronem, pieczarkowa z kluskami, ogórkowa z ziemniakami, krupnik z kaszą i ziemniakami), drugie danie: pulpet (najczęściej z miesa drobiowego lub wołowego - mięso zmielone, wymieszane z jajkiem i pieczywem - często tez ryba zapiekana w piekarniku w oliwie), kasza (lub ryż, ziemniaki, kluski slaskie, kopytka), surówka podwieczorek: napój 300 kcal kolacja: często zjadam tortillę, chleb pita z serem żółtym, masłem, sosem majonezow - ketchupowym i surówką, albo jajecznicę Pewien czas temu na ubozszym jadłospisie tyłam, potem na powyższym tyłam i teraz przybywam bardzo powoli. A zalezy mi na czasie. Co mogę zrobić, aby moje posiłki były jeszcze bogatsze w kalorie? Zaznaczam, że nie jem słodyczy, po których nie czuję się dobrze.

Odnośnik do komentarza

Przy takich dolegliwościach jakie posiadasz najlepiej by było aby dietę ułożył Ci dietetyk, który w oparciu o wyniki Twoich badań będzie mógł ustalić odpowiedni jadłospis.Dlatego najlepiej udaj się do niego. Do momentu wizyty aby podnieść kaloryczność potraw możesz do każdego dania dodać łyżkę stołową albo i dwie oleju z pestek winogron. Nie ma on smaku ani zapachu więc będzie nie wyczuwalny w potrawach a dodany do nich podniesie ich kaloryczność. Możesz również na podwieczorek podjadać sobie orzechy, zawierają one dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnez i selen, są bardzo kaloryczne 100g orzechów ma 550 - 700 kcal.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...