Skocz do zawartości
Forum

Choroba trzustki a niewydolność wątroby


luk89

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy temu założyłem na tym forum wątek, jednak pomimo że mój obecny problem wiąże się z dolegliwościami opisywanymi w nim, postanowiłem rozpocząć nowy post gdyż tamten stał się w dużej mierze nieaktualny

Otóż jakiś czas temu cierpiałem dolegliwości objawiające się częstymi stolcami (4-5 dziennie) oraz min. bólami w lewym nadbrzuszu. Kiedy badanie endoskopowe nie wykazało żadnych niepokojących zmian, a leki na jelito drażliwe nie przynosiły żadnych efektów, gastrolog przepisał mi kreon 25000 który to lek stanowi substytut enzymów trzustkowych. Tuz po rozpoczęciu stosowania wspomnianego leku dolegliwości ustały tzn stolce się uregulowały do liczby nieprzekraczającej 2 dziennie, bóle ustąpiły. Kreon odstawiłem po ok miesiącu stosowania

Jednak nadal mam wrażenie że nie pozbyłem się do końca męczących mnie objawów. Bywają okresy kiedy czuje się naprawde nieźle i mój układ trawienny funkcjonuje bardzo dobrze, ale są tez takie dni (w przeważającej liczbie) że mój układ trawienny daje o sobie znać tzn. pojawiają sie wzdęcia, gazy uczucie parcia na stolec, niekiedy również zostaje przekroczona liczba 2 wypróżnień na dzień (choć dosyć rzadko). Od czasu do czasu nawracają też bóle, choć są one zdecydowanie mniej częste i mniej intensywne niż przed rozpoczęciem kuracji enzymami.

W związku z tym mam pytanie. Czy jest możliwe że zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki jest nie była (jest) spowodowana jakimś konkretnym schorzeniem trzustki a jedynie jakąś "rutynowa" dysfunkcją?

Nie wiem czy to ma jakiś związek ale od pewnego czasu mam bardzo złe wyniki wątroby. Bardzo podwyższone alt (w tej chwili ok 160) dodatkowo wątroba powiększona i stłuszczona. Badania wykluczyły jednak wirusowe zapalenie. Przyczyny takiego stanu rzeczy są dla mnie kompletnie niezrozumiałe gdyż nigdy nie nadużywałem alkoholu ani nie spożywałem innych substancji mogących mieć tak szkodliwy wpływ na wątrobę. Czy ktoś jest w stanie jakoś powiązać te dwie sprawy?

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Odnośnik do komentarza

Widzę że mój watek nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy ktoś mógłby mi przynajmniej pomóc w rozstrzygnięciu kwestii która wydaje mi się zasadnicza dla całego problemu? Mianowicie chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość wystąpienia zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki bez istnienia konkretnej choroby tego narządu? Może jakiś specjalista się wypowie?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...