Skocz do zawartości
Forum

Nadciśnienie a choroby nerek


Gość danielg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Moja żona mimo młodego wieku (29 lat) ma nadciśnienie. Bierze leki i wszystko jest w porządku, bo wcześnie to zdiagnozowano, ale lekarz kazał jej zbadać teraz nerki. Nie za bardzo rozumiem jaki związek ma nadciśnienie z nerkami? Czy nadciśnienie może prowadzić do choroby nerek? Bo żona wcześnie zaczęła się leczyć, więc chyba nie powinno zdążyć dojść do jakichś powikłań, prawda? A może jest odwrotnie -

Odnośnik do komentarza

Badania wykazały, że nadciśnienie tętnicze występuje u 68% procent chorych na nerki. Taka zależność więc istnieje. Zbyt wysokie ciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka progresji przewlekłej choroby nerek. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby. Pozwala to znacznie spowolnić rozwój niewydolności nerek. Lekarz miał całkowitą rację, kierując twoją żonę na takie badania.

Odnośnik do komentarza

Nadciśnienie może towarzyszyć chorobom nerek, zwężeniu tętnicy nerkowej. Jednak nie jest to regułą. Poza tym skuteczne lecznie nadciśnienia pozwala zapobiec niewydolności nerek. Dobrze, że lekarz zlecił dodatkowe badania. Nie ma się czym przejmować na zapas, na pewno wszystko będzie w porządku. A jeśli chodzi o ciążę, to nawet przy chorobach nerek, odpowiedna opieka lekarska i dieta pozwalają zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Witaj Danielu! Być może w przypadku twojej żony nadciśnienie ma charakter naczyniowo-nerkowy. Taki typ nadciśnienia występuje często u ludzi przed 30, szczególnie kobiet. Nadciśnienie towarzyszy również kłębuszkowemu zapaleniu nerek. U mnie zdiagnozowano to, gdy byłam w ciąży, ale wszystko dobrze się skończyło i teraz jestem mamą 2 letniej Agatki:) Nie przejmuj się i pamiętaj - gdy pozna się przyczynę nadciśnienia, leczenie jest skuteczniejsze. Trzymam za was kciuki!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...