Skocz do zawartości
Forum

PSA prostaty


Gość bogusławr

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bogusławr

Witam. Ostatnio dostałem skierowanie na PSA prostaty. W mojej rodzinie były przypadki zachorowań na nowotwór prostaty. Dlatego zaczynam się trochę martwić. Nie wiem tez jak wygląda tego typu badanie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie? Czytałem, że wynik badania nie zawsze jest miarodajny. Czasami bywa zniekształcony przez wykonane wcześniej inne badania, np. badanie cystoskopowe, punkcję lub elektroresekcję. Czy ktoś może mi napisać jak wygląda tego typu badanie i w jaki sposób mam się do niego przygotować?

Odnośnik do komentarza

Badanie PSA przeprowadza się wtedy, gdy podejrzewa się przerost prostaty, kiedy są duże problemy z oddawaniem moczu i profilaktycznie po 50 roku życia. Badanie polega na pobraniu krwi do analizy. To naprawdę nie jest bolesne i nie masz się czego obawiać. Ja skończyłem 50 lat i co jakiś czas muszę badać PSA. Do badania krwi trzeba się przygotować, czyli przez 8 godzin być na czczo. Wyniki są już następnego dnia. Ja podchodzę do badania zawsze w tej samej przychodni i wtedy wynik jest miarodajny. Myślę, że nie masz czym się stresować, to może być tylko badanie kontrolne. Życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Hej,
Ja również miałem to badanie. Słyszałam, że jest konieczne po ukończeniu 50 roku życia. Podejrzewano u mnie raka prostaty. Czasem po wyjściu z toalety dochodziło do krępującego popuszczania, a ja miałem uczucie, że mimo wysiłków pęcherz nie opróżnił się całkowicie. Wskaźnik PSA wzrósł do tego stopnia, że doszło do zapalenia gruczołu krokowego. Czy mieliście podobne doświadczenia? Czekam na Wasze odpowiedzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość wawrzyniecen

To fakt - ryzyko zachorowań na raka prostaty wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie (w szczególności ojciec lub brat) chorował na raka. Ale nie powinieneś się martwić przedwcześnie. Mój ojciec miał raka prostaty, a ja jestem zdrowy (odpukać). Trzeba tylko regularnie badać prostatę, a nawet jeśli pojawią się niepokojące zmiany, będzie czas na reakcję. Jeśli chodzi o PSA to pamiętaj, żeby zawsze robić to badanie w tej samej przychodni. Wyniki mogą się różnić w zależności od laboratorium. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

PSA to skrót (w jęz. ang.): Specyficzny Antygen Prostaty.
W celu określenia ryzyka wystąpienia komórek nowotworowych w sterczu wykonuje się badanie (z krwi) tzw. PSA wolnego i PSA całkowitego. Następnie określa się procentowo ryzyko wystąpienia nowotworu lub się to ryzyko wyklucza.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...