Skocz do zawartości
Forum

Wysokie ACTH przy kortyzolu w normie


Gość rose0097

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam mały problem kilka miesięcy temu byłam w szpitalu na diagnostyce, z powodu "anomalii z TSH", podczas tego pobyty zrobili mi badania hormonów w krwi i... ku wielkiemu z dziwieniu lekarzy poziom mojego ACTH przekroczył znacznie ustalone normy, mianowicie 313 pg/ml (jeżeli dobrze pamiętam jednostkę) lekarze powiedzieli, ze górna norma to w tym wypadku to 60, więc mi skoczyło pięciokrotnie (skoczy bądź jest takie cały czas nie wiem....) ale dlaczego? Gdy się postanowiłam dowiedzieć czegoś więcej o tym tajemniczym hormonie stresu, okazało się że we wszelakich znanych chorobach, objawiających się za wysokim ACTH, poziom kortyzolu też powinien ulec zmianie, a u mnie nie uległ, mieści się idealnie w normie, a więc o co to chodzi? po za tym byłam tam na diagnozie "tarczycowej" i wykryli mi Hashimoto, nie wiem czy to mogłoby mieć jakie kol wiek znaczenie na poziom ACTH, choć lekarze mówili, że nie powinno mieć żadnego wpływu, więc chyba im wierzę, choć dalej nie rozumiem tego wyniku bo chyba nikt mi nie powie, że pięciokrotne wychylenie po za skalę to normalne, lub że to chwilowy incydent! W to na pewno nie uwierzę, więc proszę aby ktoś mi powiedział co to może być, w którą stronę patrzeć? Proszę.

Odnośnik do komentarza

Działanie hormonów w osi przysadka-nadnercza nie jest tak świetnie zgrana jak w przypadku tarczycy. Stężenie zarówno ACTH jak i kortyzolu waha się w bardzo dużych granicach i zależy min. od pory dna, infekcji, stresów. Dlatego jedno badanie nie jest miarodajne i nic nie mówi. Gdyby endokrynologów to zainteresowało to zrobili by pewnie dodatkowe badania np. test hamowania z deksametazonem. Ale jeżeli nie widzą takiej potrzeby to raczej powinnaś im zaufać i zignorować to.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...