Skocz do zawartości
Forum

Badanie per rectum


Gość karol7p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jutro idę na badanie prostaty. Wiem, że będzie to badanie per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Przyznam się, że jestem nieco zażenowany. Wiem, że jest to jedna z najlepszych metod wykrywania różnych nieprawidłowości. Słyszałem, że badanie per rectum przeprowadzane jest w pozycji stojącej lub leżącej. Można też klęczeć. Lekarz nakłada na dłoń rękawiczkę i bada najpierw okolice odbytu. Następnie palec macza w jakimś środku zmniejszającym tarcie. Lekarz palcem bada wszystkie ścianki odbytu i odbytnicy. Sprawdza też czy nie ma śladów krwi. Wiem, ze to badanie jest nieuniknione, ale wolałbym by już było po wszystkim.

Odnośnik do komentarza

Hej,
Badanie per rectum jest dla lekarzy badaniem rutynowym i pozwala zdiagnozować wiele niebezpiecznych chorób. Rozumiem, że możesz odczuwać zażenowanie i mieć pewne obawy. A wiesz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują:) Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Wszystko działo się przy zamkniętych na klucz drzwiach. Nie ma się czego bać i wstydzić, to tylko lekarz! Taka jest jego robota, zapomni o Tobie zaraz jak wyjdziesz w sensie jak wyglądał twój tyłek. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Ja też byłem bardzo zestresowany przed i podczas badania. Ale pomyślałem sobie, że przecież tylu facetów jest codziennie tak badanych i raczej nie robi to na lekarzu większego wrażenia. Poza tym lekarz potraktował mnie bardzo profesjonalnie - cały czas wyjaśniał, co i po co robi. I w sumie cały stres minął jak się dowiedziałem, że wszystko jest w porządku. Lepsze pięć minut wstydu niż później rak prostaty.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...