Skocz do zawartości
Forum

Mineralizacja kości


Gość Łukasz1

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przez moją nadmierną (jak twierdzi mama) aktywność ruchową kilka razy w życiu miałem już złamane kości rąk i nóg. Nie jest to nigdy przyjemne, ale najgorsze w tym jest to, że na jakiś czas jestem wtedy wykluczony z mojej "nadmiernej" aktywności ruchowej i źle się z tym czuję, bo sport to moje życie i wiążę z nim swoją przyszłość.

Dlatego martwię się trochę czy te złamania, które miałem nie osłabiają jakoś mojego układu kostnego? Czy może powinienem się jakoś zbadać, żeby sprawdzić czy z moimi kośćmi wszystko gra. A jeśli tak to jakie badania i gdzie trzeba zrobić?

Spotkałem się też z nieco tajemniczym terminem "mineralizacja kości" i jestem ciekawy co to jest takiego? Jakie są normy i co świadczy o odstępstwie w wynikach?

Jeśli potraficie odpowiedzieć na moje pytania nie wahajcie się pomóc mi rozwiać wątpliwości. Nie chciałbym, żeby przez jakieś zaniedbanie sport musiał zniknąć z mojego życia, bo to byłby dla mnie koniec. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Cześć. Mineralizacja kości to nic innego, jak kostnienie, czyli innymi słowy - odkładanie się fosforanów wapnia w kościach, by były one mocne i nie ulegały złamaniom. Uwapnienie kości zależy od wapnia spożywanego w pokarmach. Czasami za niski poziom wapnia w kościach odpowiadają też hormony.

Jeśli często przytrafiają Ci się złamania, powinieneś w pierwszej kolejności wykonać badania biochemiczne, tzn. badania na poziom wapnia, fosforu i fosfatazy zasadowej we krwi, a także na poziom wapnia w moczu. Możesz też dodatkowo zrobić RTG kości. Te badania pozwolą wstępnie ustalić przyczynę częstych złamań. Na pewno nie powinieneś tego bagatelizować. Pamiętaj też o odpowiedniej diecie. Dużo wapnia w pożywieniu to podstawa mocnych kości. Pij mleko, będziesz... :) ...unikał w przyszłości złamań.

Odnośnik do komentarza

Witam,
O tym, że kości są naszym dźwigaczem ciała przekonałem się, dopiero jak złamałem nogę. Do tej pory nie dbałem o siebie. Jadłem to, na co miałem ochotę. Dziś grozi mi osteoporoza. Przeszedłem badania kości, na to wygląda, że czeka mnie długie leczenie. W tym momencie zacząłem dbać o siebie. Piję mleko, jem jogurty i kasze. Tylko dlaczego w młodości odmawiałem sobie tych produktów. Jak mogę wzmocnić kości? Czy są suplementy na zdrowe kości?

Odnośnik do komentarza

Cześć!
Mineralizacja kości to inaczej kostnienie czyli odkładanie się w kościach fosforanów wapnia. Stopień uwapnienia kości zależy od ilości wapnia pobranego w pożywieniu, wchłoniętego w przewodzie pokarmowym i utraconego z moczem w nerkach.
Regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej podlega kontroli hormonalnej: kalcytoninie i parathormonowi, oraz witaminie D. Poza tym korzystny wpływ na mineralizację kości wywierają androgeny i estrogeny.
Twoje złamania to natomiast zupełnie inny temat. Nie da się bowiem odpowiedzieć na pytanie czy są one przeciwwskazaniem do wyczynowego sportu bez zbadania Cię i przeczytania kart informacyjnych poprzedniego leczenia złamań.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...