Skocz do zawartości
Forum

Czynniki ryzyka osteoporozy


Gość aleksyjj

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jestem młodym mężczyzną, mam 28 lat i chciałbym się dowiedzieć czy jestem w grupie ryzyka osteoporozy. Widzicie... Moi rodzice oboje chorują na tę chorobę, a wiem, że nie zdarza się aż tak często, żeby zachorowali we dwójkę. Być może mają jakieś ociążenie genowe, a jeśli tak to chyba jestem szczególnie narażony na zachorowanie będąc ich dzieckiem. Co o tym myślicie? Kiedyś słyszałem, że osteoporoza jest dziedziczna. To prawda? Czy jeśli choruje jeden rodzic to ja też mogę być chory w przyszłości? W przypadku obojga chorych rodziców to chyba mam marne szanse na nie zachorowanie, jeśli osteoporoza jest dziedziczna.

W ogóle jeśli macie taką wiedzę to powiedzcie mi jakie są czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę? I kiedy powinienem się zbadać? Czy jest jakaś granica wieku, kiedy ryzyko jest największe czy choroba może wystąpić w każdym wieku? I gdzie powinienem się zgłosić, do jakiego lekarza, poradni i jakie wykonać badania? Jak w ogóle wygląda profilaktyka osteoporozy?

Wiem, że dużo tych pytań, ale wolę być przygotowany, bo całe życie byłem okazem zdrowia i nie uśmiecha mi się ten stan zmieniać. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Witaj. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie są osoby, które cierpią na osteoporozę, to, niestety, jesteś obciążony tą chorobą. Powinieneś wykonać badania biochemiczne, które pozwolą stwierdzić, czy jesteś zagrożony osteoprozą. Przede wszystkim badanie poziomu wapnia, fosforu i fosfatazy zasadowej we krwi. Możesz też zrobić rentgen kości.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę rośnie z wiekiem. Jeśli jesteś po czterdziestce, przebadaj się. Inne czynniki ryzyka, to: siedzący tryb życia, unikanie słońca, nadużywanie alkoholu, zbyt częste picie kawy, herbaty, coca-coli, długotrwałe stosowanie leków sterydowych i mała ilość wapnia w diecie.

Aby zapobiegać osteoporozie, pamiętaj o zdrowym odżywianiu się i aktywnym trybie życia. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Mam osteoporozę. Leczę się kilka lat. Uważam na siebie. Nie wychodzę na oblodzone powierzchnie, staram się nie nadwerężać kości i kręgosłupa. Wiem, że osteoporoza jest w mojej rodzinie dziedziczna. Chorowała na nią moja babcia, w konsekwencji przestała chodzić i do końca swoich dni pozostała na wózku inwalidzkim. Jakie są inne czynniki ryzyka osteoporozy? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Wskazane jest zatem rozważenie leczenia a w każdym wypadku profilaktyki w następujących sytuacjach:
- wiek umownie uznany za podeszły czyli powyżej 65 roku życia (dotyczy obu płci)
- szczupła budowa ciała i niska masa kostna (do pewnego stopnia można sądzić, że osoby z nadwagą i "grubymi" kośćmi mają mniejsze ryzyko; jest to tylko częściowa prawda)
- w przypadku kobiet - obecność osteoporozy u matki a w szczególności wystąpienie złamania szyjki kości udowej
- przebyte złamanie po 40-tym roku życia.
- stwierdzenie niskiej masy kostnej w badaniu znanym pod nazwą densytometrii (pomiar gęstości tkanki kostnej). Dla osteoporozy diagnostyczną wartością jest tzw. ujemny współczynnik T-score poniżej 2,5.
- dla kobiet istotne znaczenie ma okres wystąpienia menopauzy czyli ostatniej miesiączki, która jest następstwem niedoczynności żeńskich gruczołów płciowych (jajników), prowadzącej do niedoborów hormonów takich jak estradiol i progesteron. Większe ryzyko osteoporozy mamy wtedy, gdy menopauza pojawia się (niezależnie od przyczyny) przed 45 rokiem życia lub przerwa w miesiączkach jest długa - powyżej 6 miesięcy.
- stosowanie leków sterydowych pochodnych kortyzolu przez okres kilku lat w dawce powyżej 6 mg dziennie w przeliczeniu na prednizon ; jedna tabletka zawiera 5 mg tego leku.
- niska podaż wapnia w diecie; typowa polska dieta dostarcza średnio 600 mg wapnia na dobę podczas gdy optymalne spożycie dobowe wapnia u dorosłych powinno wynosić 1000 mg
- zbyt mała dostępność do naturalnego światła słonecznego; Słońce jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w profilaktyce osteoporozy, gdyż pod jego wpływem zwiększa się w skórze synteza ważnych dla kości witamin z grupy D.
- siedzący tryb życia. Ruch to kolejny sprzymierzeniec, aktywność fizyczna to stały bodziec dla narządu ruchu, który modeluje kości i wzmaga obrót wapniem.
- używki; udowodniono niekorzystny wpływ palenia tytoniu oraz dużych ilości alkoholu na gospodarkę wapniowo - fosforową. Wskazany jest również umiar w piciu mocnej kawy.
- zaburzenia w zakresie widzenia i równowagi z częstymi upadkami; zwykle dotyczy to osób starszych z miażdżycą naczyń.
- obecność przewlekłych chorób, w przebiegu których osteoporoza pojawia się jako wtórne zaburzenie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...