Skocz do zawartości
Forum

Badanie densytometryczne kości


Gość daniela4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Jestem młodą kobietą, ale w związku z tym, że moja mama i babcia cierpią na osteoporozę to pomyślałam, że powinnam się przebadać w tym kierunku, bo to chyba może być dziedziczne. U mojej mamy i babci choroba została wykryta dosyć późno, więc leczenie nie jest łatwe. Wolałabym, żeby w moim przypadku wykryto to szybciej i wcześniej zachamowano ewentualnie chorobę.

Pamiętam, że mamę skierowano na badanie densytometryczne kości w celu ustalenia jak poważny jest ubytek w kościach. Moje pytanie dotyczy tego co to jest za badanie, tzn. co ono tak naprawdę i w jaki sposób bada i czy wynik jest naprawde miarodajny i można mu ufać. Może istnieją jakies inne badania stwierdzające osteoporozę?

A jeśli chodzi o to badanie densytometryczne, to gdzie mogę je zrobić w Warszawie? Jestem teraz na studiach i wolałabym zrobić te badania gdzieś tutaj, a nie w domu, bo nie chcę martwić mamy. Czy to badanie jest bezpłatne? Czy muszę iść na jakąś prywatna wizytę? I najważniejsze pytanie - ile kosztuje wtedy takie badanie? Mam nadzieję, że będziecie w stanie odpowiedzieć na tych kilka ważnych dla mnie pytań.

Odnośnik do komentarza

Hej. Densytometria to badanie obrazowe, które pomaga w rozpoznawaniu osteoporozy. U osób powyżej 35. roku życia powinna być wykonywana raz na 12 miesięcy. Badanie densytometryczne określa gęstość mineralną kości, pozwalając precyzyjnie zmierzyć masę kości. Densytometria ocenia stopień pochłaniania wiązki promieni rentgenowskich, przenikających przez tkankę kostną. Komputerowo tworzy się dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości.

Badanie densytometryczne możesz wykonać np. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie albo popytaj w przychodniach rejonowych w Twoim pobliżu. Badanie wykonane prywatnie jest dość drogie, kosztuje około 200 zł. Czasami w ramach akcji profilaktyki osteoporozy można wykonać badanie o wiele taniej, gdzieś w granicach 50 zł.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Przeszłam badanie densymetryczne kości. Lekarz pozwolił mi zobaczyć w jakim są stanie. Przeraziłam się. Wiem, że osteoporoza jest u mnie dziedziczna. Ale dlaczego tak wcześnie? Mam 43 lata, nigdy nie myślałam, że będę zmuszona odbyć to badanie. W dodatku zapłaciłam za nie dość dużo, niestety poszłam prywatnie, więc stąd ten koszt. Osobiście polecam. Nawet nie zastanawiaj się, idź na to badanie!
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Ja miałam ten sam problem, co ty - moja mama cierpi na osteoporozę i pomyślałam, że powinnam się w miarę wcześnie przebadać. Zrobiłam densytometrię i wynik wyszedł tragiczny! Byłam przerażona, bo byłam młodą osobą, więc skąd taki wynik? Ale poszłam do ośrodka zdrowia i zrobiłam badanie jeszcze raz - tym razem zrobiono densytometrię szyjki kości udowej. Okazało się, że jestem zdrowa! Powiem od razu, że poprzednim razem badano mi kości ręki i nie było to w ośrodku. Dlatego radzę - najlepiej idź do jakiegoś prawdziwego ośrodka zdrowia - przynajmniej wynik badania będzie wiarygodny i unikniesz niepotrzebnego stresu...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...