Skocz do zawartości
Forum

Hipogonadyzm a osteoporoza


Gość magda2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zwracam się do Was drodzy Forumowicze z ważnym pytaniem. Otóż ostatnio zaczęłam odczuwać bóle kości i obawiając się, że złapało mnie jakieś choróbsko poszłam do lekarza. Okazało się, że mam osteoporozę. Bylam zaskoczona, bo zawsze myślałam, że ta choroba dotyczy ludzi starszych a ja mam ledwo 33 lata.

W każym razie lekarz powiedział, że to nie jest jeszcze bardzo zaawansowana osteoporoza i kazał mi brać leki bez recepty. Tylko, że w zasadzie to byłam ciekawa skąd u mnie ta osteoporoza w tak młodym wieku. Nie wydawało mi się to szczególnie normalne i spotkałam się ze stwierdzeniem hipogonadyzm, które może być z tym związane.

Przyznam szczerze, że nie wiem o co tu chodzi. Co to jest ten cały hipogonadyzm? Czy to jest groźne? I jak bardzo jest to związane z osteoporozą? Czy to spowodowało osteoporozę? Czy może odwrotnie? I co mam zrobić, jeśli rzeczywiście cierpię na hipogonadyzm i co to tak naprawdę znaczy? Naprawdę zaczęłam się martwić, bo jeszcze do niedawna byłam zdrową osobą, a teraz mogę mieć dwa, chyba poważne schorzenia na raz. Poradźcie coś.

Odnośnik do komentarza

Witaj Magdo. Hipogonadyzm to zaburzenie, które u kobiet polega na niedoczynności jajników. Dysfunkcja obejmuje produkcję hormonów płciowych i jajeczek. Wyróżnia się dwie formy hipogonadyzmu: hipogonadyzm pierwotny i hipogonadyzm wtórny. Hipogonadyzm pierwotny występuje w następstwie uszkodzenia jajników, np. przez uraz mechaniczny. Natomiast hipogonadyzm wtórny następuje w wyniku uszkodzenia przysadki mózgowej w podwzgórzu bądź innych zmian chorobowych, np. guzy, torbiele, procesy zapalne. Istnieje jeszcze hipogonadyzm hipogonadotropowy. Jest to wtórna niedoczynność jajników, na skutek braku lub niedostatecznego pobudzenia przez hormony przedniego płata przysadki mózgowej.

Objawami hipogonadyzmu u kobiet może być rzeczywiście osteoporoza, a także obniżone libido, zaburzenia płodności i zaburzenia miesiączkowania. Leczenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego u kobiet w Twoim wieku polega na podawaniu gonadotropiny kosmówkowej, następnie naprzemienne stosowanie estrogenów i progesteronu. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń lekarza, choroba powinna ustąpić. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Miałam hipogonadyzm. W pewnym momencie przestałam miesiączkować. Bolały mnie jajniki, poszłam do ginekologa. Zrobiono mi badania, po pewnym czasie wycięto mi torbiela operacyjnie. Niedobór hormonów w moim organizmie był tak znaczny, że spowodował kruchość kości. Dziś leczę się na osteoporozę. Biorę leki, które nie zawsze pomagają. Dodam, że mam 45 lat. Nigdy nie przypuszczałam, że zachoruję na tę chorobę. Czy jest szansa, że hipogonadyzm kiedyś ustąpi? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Tak na moje oko to raczej przyczyną osteoporozy jest hipogonadyzm (o ile go masz), a nie odwrotnie. To dlatego często kobiety w okresie menopauzy mają osteoporozę, bo brakuje im hormonów. I to właśnie brak produkcji hormonów przez jajniki ma miejsce w przypadku hipogonadyzmu. Ale oczywiście nie znaczy to, że cierpisz na hipogonadyzm. Jeśli masz wątpliwości, to zgłoś się do lekarza, a on zleci badania, które cię powinny uspokoić. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...