Skocz do zawartości
Forum

Astma a pływanie


Gość daniela4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Niedawno przeczytałam "newsa" belgijskich naukowców, którzy stwierdzili, że korzystanie z basenu przed 2 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na astmę.

Zastanawiam się, jakie mogą być związki między korzystaniem z basenu a rozwojem astmy? Czy są jeszcze jakieś inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania? Może pływanie na basenie powoduje jeszcze jakieś pokrewne choroby dróg oddechowych?

Odnośnik do komentarza

Ja bym tak od razu nie wierzył we wszystkie doniesienia belgijskich, brytyjskich czy tam jeszcze amerykańskich naukowców... Mam ponad 30 lat, pływam od dziecka i w ogóle nie choruję! Dlatego nie mam zamiaru zrezygnować również z pływania z moim dzieckiem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Twoja wiadomość bardzo mnie zmartwiła. Mój synek ma roczek i oboje uwielbiamy chodzić na basem. Piotruś świetnie czuje się w wodzie i to doskonały sposób spędzania czasu z dzieckiem. Nie chciałabym, żeby coś mu się stało. Lekarze mówili, że nawet dużo młodsze dzieci mogą chodzić na pływalnię i nawet polecali mi to. Mam nadzieje, że ci naukowcy się pomylili albo, że to w ogóle jakaś ściema. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Podejrzenia naukowców co do wzmożonego występowania astmy u dzieci, które korzystają z basenu mogą mieć swoje uzasadnienie. Głównym sprawcą problemu jest chlor używany do dezynfekcji . Powoduje on podrażnienie dróg oddechowych a co za tym idzie większą podatność na infekcje. Udowodniono, że przebyte na skutek chloru infekcje zwiększają ryzyko astmy. Nie ma to na pewno zastosowania do wszystkich dzieci. Badania przedstawiają tylko statystykę. Rozwiązaniem są baseny w których do dezynfekcji nie używa się chloru. Powstaje ich ostatnio coraz więcej. Na rozwój astmy mają też wpływ czynniki takie jak : alergeny, uczulające czynniki zawodowe, dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza, zakażenia układu oddechowego (wirusowe), dieta, status społeczny i ekonomiczny oraz wielkość rodziny.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...