Skocz do zawartości
Forum

Borelioza po ugryzieniu przez kleszcza


Gość zenon6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Jakiś czas temu wyjąłem kleszcza ze swojego ciała. Siedział pod moją lewą pachą. Podczas wyciągania zostawiłem jego część w ciele. Po tym przypaliłem resztkę owada papierosem. Jednak nie poszedłem z tym do lekarza. Teraz żałuję. Od tygodnia źle czuję się, w tym miejscu pojawił się rumień, mam gorączkę i dreszcze. Boli mnie głowa w części potylicznej i mięśnie.

Czy to już objawy boreliozy? Czy ktoś może mi pomóc? Do jakiego lekarza mam iść? Czekam na szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,
Mam 30 lat. Wraz z całą rodzinką uwielbiamy jeździć do lasu. Potrafimy spędzić tam cały weekend. Boję się o moje dzieci. Nie chciałabym, aby złapały kleszcza. Przecież te owady roznoszą okropną chorobę. Słyszałam o szczepionkach przeciw kleszczom.
Pytam: Gdzie mogę zaszczepić siebie i dzieci? Ile kosztuje taki rodzaj szczepienia? Czy jest mocno droga?
Czekam na Wasze odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Mieszkam w górach. Często robię sobie piesze wycieczki po okolicznych lasach. Niestety mam skłonności do łapania kleszczy. Niby staram się stosować odpowiednie specyfiki, żele i kremy przeciw kleszczom. Nic nie pomaga. Czy są skuteczne sposoby na kleszcze? Jak mam się uchronić prze nimi? Boję się chorób zakaźnych. Słyszałam, że kleszcze je przenoszą.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Hej,
Dowiedziałam się, że mam kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Czy są jakieś szczepienia na tę chorobę? Chcę Was uczulić na ochronę przed kleszczami! Nigdy nie myślałam, że złapię kleszcza. Okazało się, że siedział w moim ciele dwa lata. Dziś czeka mnie leczenie. Boję się powikłań. Może są szczepienia? Jak myślicie, chyba jest za późno na szczepienie?

Odnośnik do komentarza

Hej,
Niedawno ugryzł mnie kleszcz. Jeszcze go nie widziałem, a już czułem. Następnie zacząłem wymiotować, miałem gorączkę i ból gardła. Oprócz tego miałem czerwoną kropkę w miejscu wyciągnięcia owada. Chyba odwiedzę lekarza. Z tym nie ma żartów. A Wy mieliście kiedyś kleszcza? Do jakiego lekarza powinienem udać się z tą raną po kleszczu?

Odnośnik do komentarza

Hej,
Słyszałam o badaniach Western Blot. Nie wiem, gdzie można je zrobić. Czy wg was cena jaką trzeba zapłacić odwierciedla "jakość" tego badania? Bo może jednak warto zapłacić więcej (i to prawie dwa razy) ale zrobić tam gdzie mają większe doświadczenie?
I jeszcze jedno pytanie. Jak długo próbka surowicy może być zamrożona (żeby
oczywiście badanie wyszło najwiarygodniej)? Gdzie w Warszawie mogę zrobić badanie krwi tego typu?

Odnośnik do komentarza

Witaj, nie ma czegoś takiego jak szczepionka przeciw kleszczom. Jest jedynie szczepionka przeciw chorobie, która jest przenoszona przez kleszcze. Możesz zaszczepić siebie i swoja rodzinę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionka podawana jest w 3 dawkach, a cena pojedynczej dawki wynosi około 60 zł. Niestety szczepionka nie chroni przed niebezpieczną boreliozą. Notowane były niestety przypadki wystąpienia skutków ubocznych po takim szczepieniu, więc decyzja nie jest łatwa. Ja się zastanawiałam nad takim szczepieniem, lecz ostatecznie zrezygnowałam.
Polecam na pewno stosowanie preparatów odstraszających kleszcze - wtedy najprawdopodobniej do ukąszenia kleszcza nie dojdzie. Dodatkowo środki chronią także przed dokuczliwymi komarami.

Odnośnik do komentarza

Musisz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Prawdopodobnie zachorowałeś na boreliozę. Objawy choroby pojawiają się dopiero po 1-3 tygodniach. Borelioza objawia się u ludzi rumieniem oraz symptomami przypominającymi grypę (gorączka, dreszcze, bóle głowy i gardła). Szybka wizyta jest konieczna, by nie dopuścić do pojawienia się symptomów wtórnych, czyli zapalenia stawów, zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych. Zlekceważona choroba jest groźna, gdyż może zaatakować każdy organ w ciele człowieka, nawet mózg. Lekarz przepisze Ci antybiotyk.

Odnośnik do komentarza

Smarowanie tłuszczem to nie jest najlepszy pomysł. Najlepiej będzie, jeśli kupisz w aptece specjalny aparacik do wyciągania kleszczy. Jeśli boisz się zrobić to sama, idź z psem do weterynarza, na pewno pomoże. Poza tym pamiętaj, że czworonogom trzeba podawać specjalny środek, który zabezpieczy je przed skutkiem ugryzienia przez kleszcza. Kosztuje ok 12 zł.

Odnośnik do komentarza

Ja miałam kiedyś kleszcza, ale zauważyłam go zupełnie przypadkiem. Siedział pod pachą. To było dosyć dawno, kilka lat temu. Mama wyciągnęła mi go pesetą. Teraz wiem, że nie można go usuwać w ten sposób, ale na szczęście w moim przypadku wszystko dobrze się skończyło. Wlazł we mnie najprawdopodobniej na grzybach. Pamiętam, że strasznie dużo wtedy nazbierałam. Myślę, że powinieneś pójść do zwykłego lekarza rodzinnego.

Odnośnik do komentarza

Skoro jesteś już chora to na szczepienie za późno. Teraz mogłoby ci tylko zaszkodzić. Na kleszczowe zapalenie opon mózgowych najlepiej jest szczepić się w przed sezonem wiosenno-letnim. Przyjmuje się 3 dawki szczepionki: pierwszą, po 2-3 miesiącach drugą i ostatnią po 9-12 miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Gość bogusława73

Przede wszystkim musisz się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, koniecznie! Nie znam niestety dobrych środków na kleszcze. Może po prostu nie powinnaś chodzić po lasach, skoro jesteś tak narażona. Kleszcze to nie przelewki, a ty chyba zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nie bagatelizuj tego, dobrze ci radzę!

Odnośnik do komentarza

Tym razem miałaś pecha. Nie każdy kleszcze jest zakażony i przenosi chorobę. Niestety ostatnio notuje się wzrost liczby zachorowań na boreliozę. Jeśli pracujesz w lesie warto się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Cena szczepionki to około 180 zł. Musze Cię zmartwić, ale niestety nie ma szczepionki na boreliozę.
Jeśli chodzi o leczenie to czasami dzieje się tak, że organizm jest na tyle silny, że zwalczy sam chorobę. W innych przypadkach trzeba podać antybiotyk. Konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Test Elisa to tak zwany test immunoenzymatyczny. Jest to jeden z najpowszechniej stosowanych testów w badaniach biomedycznych, zarówno naukowych, jak i diagnostycznych. Służy on do wykrycia określonych białek w badanym materiale z użyciem przeciwciał poliklonalnych lub monoklonalnych skoniugowanych z odpowiednim enzymem. Nie jest to jednak badanie doskonałe - wiele testów wychodzi fałszywie dodatnich. Dlatego też zdecydowanie bardziej polecane jest wykonanie badanie Western blot lub PCR.
Kiedy zrobić badanie to pytanie na które powinien odpowiedzieć lekarz prowadzący leczenie. Zależy to bowiem i od rodzaju testu jakim będziemy badać i od kilku innych czynników.

Odnośnik do komentarza

Cześć!
Western blot to test polegający na wykryciu antygenów bakterii krążących w krwioobiegu. Białka zawarte we krwi poddaje się rozdziałowi w żelu, a następnie za pomocą specyficznych przeciwciał przeciwko poszczególnym antygenom bakterii identyfikuje się białka B.burgdorferi. Metodę Western-blot charakteryzuje wysoka swoistość przy niższej czułości. Przeciwciała klasy IgM mogą być wykrywane ju1 w 2 tygodniu choroby, ale u większości chorych ich obecność ujawnia się kilka tygodni później. U chorych w
stadium wczesnym w przypadku dodatniego wyniku testu immunoenzymatycznego i ujemnego Western-blot należy rozważyć powtórzenie tego ostatniego po upływie 2-4 tygodni.
W przewlekłej chorobie dodatni test w klasie IgM świadczy o aktywności choroby. Mrożenie osocza przed badaniem trochę zmniejsza
szanse na pozytywny wynik.
Takie badanie można zrobić w każdym ogólnodostępnym laboratorium.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Badanie krwi przy boreliozie jest niezbędne. Ja miałam badanie Western blot. Słyszałam też o testach IgM. Ten test określa, czy w danym momencie organizm widzi bakterię. Nie ma fizycznie możliwości, aby bakteria istniała a organizm jej nie widział - po prostu w ciągu kilkunastu dni rozmnożyłaby się do tego stopnia, że zabiłaby człowieka. Test IgG wykonuje się pomocniczo. Dużo pozytywnych pasków może (ale nie musi) świadczyć o tym, że bakteria przez dłuższy czas przebywała (bądź przebywa) w organizmie, mutując i zmieniając "przebranie". Każde jedno przebranie to jeden pasek.

Badanie krwi zrobiłam w klinice. Polecił mi je lekarz. Test okazał się niezmiernie ważny. Od niego zależało dalsze leczenie.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,
Również miałam boreliozę. Piekła mnie skóra w okolicach ukąszenia przez kleszcza. Następnie pojawił się bąbel. Miałam skurcze, drganie mięśni. Bolała mnie ręka i oczywiście pojawił się rumień. Zaczerwienione miejsce smarowałam tłuszczem, co nie było zbyt mądre. Pojawiło się zgrubienie. Poszłam do lekarza, jak zaczęłam źle się czuć: bolała mnie głowa, szyja i odczuwałam dziwne brzęczenie w uszach. Radzę nie bagatelizować objawów skórnych boreliozy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Hej,
Istnieje kilka różnych testów na rozpoznanie choroby, ale ja zdecydowałam się na badanie Western Blot, bo polecił mi je lekarz. Na szczęście okazało się, że nie jestem chora. Wcześniej miałam kleszcza i go wyciągnęłam i nie było po tym żadnych zmian. Jednak wolałam profilaktycznie to sprawdzić. Bo wiem, że jeśli nie wykryje się szybko boreliozy to może to prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i wtedy to już jest niewesoło.

Odnośnik do komentarza

Na Twoim miejscu nie traciłbym czasu pisząc na forum tylko pognał do lekarza. Wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli wystąpiły już jakieś powikłania to będziesz skierowany do odpowiedniego lekarza: neurologa lub kardiologa. Nieleczona borelioza atakuje najważniejsze organy. Istnieje wiele rodzajów testów na wykrycie boreliozy. Lekarz na pewno zleci Ci wykonanie jakichś. Pozdrawiam i życzę zdrowia!

Odnośnik do komentarza

Witam,
Szczepionkę przeciw kleszczom warto przyjmować w zimie w odstępie 1-3 miesięcy. Między 9 a 12 miesiącem po podaniu drugiej dawki, podaje się trzecią, która przedłuża ochronę na kolejne 3 lata. Pamiętać trzeba, że szczepionka nie uchroni nas od kleszczy. Trzeba uważać w lasach na kleszcze. Ja zawsze ubieram się w długie spodnie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Na pewno warto uważać na kleszcze, zwłaszcza jeśli pracujesz w lesie. Radzę za każdym razem dokładnie sprawdzić ciało po wyjściu z lasu, a przebywając tam nosić odpowiednie ubranie i czapkę. Kleszcze same w sobie nie powodują choroby, ale mogą być zakażone i przenosić takie choroby jak: kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, tularemia, ehrlichioza, babeszjoza, gorączka Q, Gorączka plamista Gór Skalistych czy dur powrotny. Borelioza wcześnie wykryta leczy się dosyć sprawnie. Najgorzej jak dojdzie do powikłań i choroba zaatakuje serce lub mózg powodując zapalenia.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
Szczepionka obroni Cię przed kleszczowym zapaleniem mózgu, ale nie boreliozą. Za każdym razem po powrocie z lasu obejrzyj dokładnie swoje ciało. Na wycieczki chodź szczelnie ubrana, najlepiej w kurtkę wykonaną ze śliskiego materiału. Na głowę zakładaj czapkę z daszkiem albo kaptur od kurtki. Może i nie jest to zbyt elegancki strój, ale przecież zdrowie jest najważniejsze. A borelioza to nie przelewki. Zawsze możesz zrezygnować z wycieczek do lasu, ale na dobrą sprawę kleszcza można złapać też w czasie wycieczki po parku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...