Skocz do zawartości
Forum

Zapalenia oskrzeli a astma


Gość bartosz4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Moje dziecko w ciągu ostatniego rokuchorowało kilkakrotnie na zapalenie oskrzeli. Nie budziło to moich podejrzeń ani za pierwszym, ani za drugim razem. Jednak, gdy choroba powtórzyła się jeszcze trzykrotnie, zaczęłam się poważnie obawiać się o jego zdrowie. Pomyślałam, że może mieć astmę.

Wiem, że dla obu tych chorób charakterystyczne są furczenia i świsty. Zastanawiam się jednak czy istnieją jakieś specyficzne objawy, które w jednoznaczny sposób wskażą lub wykluczą możliwość zachorowania na astmę? Będę wdzieczna za każdą wskazówkę. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jak już pisałem w poprzedim wątku jest tutaj artykuł o objawach astmy: http://abcastma.pl/objawy-astmy
A dodam jeszcze, że faktycznie częste zapalenia oskrzeli mogą prowadzić do astmy. Najlepiej udaj się z dzieckiem do dobrego lekarza.
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Odróżnienie zapalenia oskrzeli od astmy bardzo często sprawia trudność nawet doświadczonym lekarzom. Objawy są bardzo do siebie podobne. Zwykle astmę od zapalenia oskrzeli odróżnia głównie reakcja oskrzeli na alergeny. W przypadku astmy pod wpływem konkretnego alergenu występuje ich podrażnienie. Powinnaś poszukać dobrego specjalisty od leczenia chorób płuc w Twoim mieście. Warto też zrobić dziecku alergiczne testy skórne. Częste zapalenia oskrzeli mogą być też przyczyną występowania astmy, więc nie można ich lekceważyć. Aby zapobiec nawrotowym infekcjom dróg oddechowych niezwiązanych z astmą należy zadbać o odporność dziecka.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Typowe objawy astmy to:
- napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli
- świszczący oddech
- kaszel
Objawy mogą cofać się częściowo lub całkowicie, spontanicznie lub pod wpływem leków. Występuje nadreaktywność oskrzeli na różnego rodzaju czynniki środowiska zewnętrznego. Napady astmy pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze, niektóre pokarmy i in.), w trakcie wysiłku fizycznego, podczas oddychania mroźnym powietrzem, w trakcie infekcji (bakteryjnych, wirusowych) układu oddechowego.
Czynniki zaostrzające objawy astmy to:
- kontakt z alergenami
- nawracające infekcje układu oddechowego
- palenie papierosów
- hiperwentylacja wysiłkowa
- niektóre leki (np. aspiryna lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, beta-blokery)
- niektóre składniki pokarmowe.
Rozpoznanie można niekiedy ustalić na podstawie dolegliwości zgłaszanych przez chorego. Jednak często do ustalenia diagnozy niezbędne są badania dodatkowe. Najistotniejsze to: spirometria (czasem także mierzenie PEF) z próbą rozkurczową, prowokacyjne testy wziewne, testy skórne (punktowe i typu 'prick'), poziom swoistych przeciwciał w surowicy krwi (całkowite i swoiste IgE).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...