Skocz do zawartości
Forum

Astma i alergia


Gość anita2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Znajduję się w niezwykle licznej grupie osób, którzy maja alergię. Jestem uczulona na pyłki (brzoza, topola i leszczyna) i bardzo boleśnie znoszę okres, w których stężenie tych pyłków jest w powietrzu wysokie.

Niedawno przeczytałam w jednej

Odnośnik do komentarza

Witaj
Niestety tak jest. Alergia może przerodzić się w astmę. Ale nie jest to regułą. Ja jestem alergikiem od dziecka i na razie astmy brak. Mam nadzieję, że taki stan się utrzyma. Myślę, że ważne jest odpowiednie leczenie alergii i unikanie alergenów, a jeśli to możliwe, odczulanie. Dzięki temy ryzyko zachorowania na astmę jest mniejsze.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Większość lekarzy uważa, że uczulenie na alergeny jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy. Dowodzą tego wyniki kilku masowych badań populacyjnych, które potwierdziły zależność między uczuleniem na alergeny wziewne, jakimi są np. pyłki roślin a rozwojem astmy i innych chorób alergicznych. Ryzyko zachorowania zależy głównie od predyspozycji osoby uczulonej. Można je zmniejszyć poprzez unikanie kontaktu z alergenami. Można też skorzystać z terapii odczulającej, która przynosi dobre efekty u wielu pacjentów. Terapię odczulającą może zalecić tylko i wyłącznie lekarz i musi być ona podawana pod jego kontrolą.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Ogólnie mówiąc astmę określić można jako stan chorobowy, w którym głównym objawem jest ostra duszność oraz świszczący oddech. Według przeprowadzonych niedawno badań epidemiologicznych, w Polsce na astmę cierpi ponad 2 miliony dorosłych i ponad 1,5 miliona dzieci. Przyczyną astmy jest utrzymując się długo stan zapalny spowodowany najczęściej alergią. W procesie tym biorą udział trzy zasadnicze składniki: alergen, swoiste przeciwciała IgE oraz komórki układu odpornościowego.
Najczęstsze alergeny wywołujące astmę oskrzelową to odchody roztocza kurzu domowego. W łyżeczce kurzu może znajdować się około tysiąca roztoczy, na łóżku – 10 000. Żywią się głównie kawałkami skóry i naskórka, które zrzucamy w normalnym procesie ich wymiany. My zaś wdychamy alergeny, np. podczas sprzątania.
Alergię mogą wywołać zwierzęta – głównie psy i koty, ale również chomiki, myszy, kanarki, czy papugi. Chorobę powodują także pyłki traw, drzew, chwastów, zarodniki pleśni, etc.
Wśród głównych czynników ryzyka pojawienia się astmy oskrzelowej wymieniana jest atopia To reakcja o podłożu genetycznym, która polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów prowadząca do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE. Organizm tych pacjentów reaguje w sposób chorobowy na liczne substancje, które nie wywołują takich problemów u ludzi zdrowych.
Inne czynniki wywołujące astmę to: infekcje wirusowe, uczulenia na niektóre leki, szczególnie na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Odnośnik do komentarza
Gość aleksandrina78

Warto chyba jednak nie czekać aż alergia przekształci się w astmę. Sama jestem alergiczką od dziecka i wiem, że objawy są przykre. Zwłaszcza , gdy nadchodzi wiosna i zamiast się cieszyć słońcem uciekam przed pyłkami.
Biorę leki antyalergiczne zanim zaczną się objawy - w moim przypadku to połowa maja. Alergicy dobrze wiedzą, że ukrycie się w domu nie oznacza całkowitej ochrony przed pyłkami!!! Ja stosuję specjalny oczyszczacz powietrza, taki który wychwytuje najmniejsze drobiny . A i ważną rzeczą jest sprawdzenie czy przy okazji nie jesteśmy uczuleni również na jakieś pokarmy np. mleko, gluten, pszenicę , ponieważ alergie nasilają swoje objawy nawzajem!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...