Skocz do zawartości
Forum

Ataki duszności a astma


Gość krystian7e

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krystian7e

Witam!

Mam 27 lat. Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie astmę. Na początku nie mogłem uwierzyć diagnozie postawionej przez lekarza, bo myślałem, że jest to choroba, która dotyka głownie dzieci i kończy się wraz z wiekiem dojrzewania. Niestety, w moim przypadku było inaczej.

Gdy tylko zdiagnozowano u mnie astmę, od razu podjąłem intensywną kurację leczniczą. Dzięki stosowaniu środków przeciwastmatycznych udało mi się prawie całkowicie wyeliminować napady astmy. Jednak czasem, gdy w powietrzu znajdą się jakieś substancje drażniące lub, gdy zetknę się z alergenami, dopada mnie nagły atak astmy i nie bardzo wiem, jak mam się wtedy zachować?

Chciałbym "usłyszeć" opinię innych osób, którzy borykają się z podobnymi problemami. Wiadomo, że napady astmy można kontrolować, ale nie można w 100% wykluczyć ich wystąpienia.

Napiszcie proszę, jak wy sobie radzicie w tych sytuacjach.

Odnośnik do komentarza
Gość maksymilian0

Witaj,
To trochę dziwne, że chorujesz już kilka lat i nie wiesz, jak sobie radzić z atakami, ale nieważne. Nie wiem też dokładnie, na czym polegają twoje ataki astmy. Jeśli, jest to tzw. hiperwentycja to pomocne jest oddychanie z papierową torebką przy ustach. Jak napiszesz, coś więcej, to może będę mógł ci bardziej pomóc.
Zajrzyj też tutaj: http://abcastma.pl/poradnik-astmatyka Może coś ci się przyda.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Astma to schorzenie charakteryzujące się silnymi napadami duszności wskutek zwężenia oskrzeli płucnych, najczęściej pod wpływem uczulenia na rozma­ite substancje. Pod­czas ataku chorzy odczuwają charakterystyczny „głód powietrza". Typowe oznaki ataku astmy to kaszel, chrapliwy, świszczący odgłos przy oddychaniu, uczu­cie duszności w piersiach i trudności z oddychaniem. Charakterystyczne dla ostrego ataku astmy ob­jawy nie są przyczyną schorzenia, ale wynikają z chronicznego zapalenia i podrażnienia dróg od­dechowych rozmaitymi substancjami.
Inne możliwe przyczyny ataków astmy to:
- za­burzenia pracy gruczołów,
- stres,
- zmiany tempera­tury,
- zbyt duży wysiłek,
- brak lub nadmiar wilgoci w powietrzu,
- strach,
- śmiech,
- niski poziom cukru we krwi
- zdenerwowanie.
Nie ma sposobów doskonałych, opisujących jak wyeliminować ataki astmy. Pomóc może w tym jednak znajomość choroby, a tym samym unikanie czynników prowokujących ataki oraz prawidłowa, zgodna z zaleceniami farmakoterapia.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Nie napisałeś na jakim tle występują u Ciebie ataki. Podejrzewam, że chodzi o jakieś podłoże alergiczne. Po wykonaniu testów u specjalisty alergologa będziesz wiedziała na co jesteś uczulony. Pomoże to w unikaniu czynników w obecności których dochodzi do ataków. Twój lekarz prowadzący powinien Ci też przepisać leki, które pomogą w szybkim złagodzeniu objawów napadu duszności. Są to najczęściej szybkodziałające betamimetyki. W razie ataku powinieneś jak najszybciej zażyć lek oraz na tyle na ile to możliwe oddalić się z miejsca działania substancji drażniącej.

Odnośnik do komentarza
Gość Karolina_00

Witam. Lekarz podejrzewa u mnie astmę, gdyż bardzo często mam uczucie ścisku w klatce piersiowej, duszności, uporczywy kaszel szczególnie przy wysiłku. Jednak badanie spirometryczne wyszło w normie i dlatego w domu rano i wieczorem muszę mierzyć PEF za pomocą pikflometru. Rano przed zażyciem leku (około 6 rano) wartość PEF wynosi 350-370, a wieczorem około 18 po zażyciu leków 470. Czy te wyniki są prawidłowe? Lekarka powiedziała że skoro spirometria wyszła prawidłowo (87%) to astmę można wykluczyć. Czy ma rację?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...