Skocz do zawartości
Forum

Powiększona bilirubina przy przewlekłej białaczce szpikowej


Gość magdalena0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mąż choruje na przewlekłą białaczkę szpikową. Jest w okresie przyspieszenia choroby. Po wynikach badań stwierdzono, że ma powiększoną śledzionę. Leukocytoza i bilirubina wzrosła, często gorączkuje, czuje się osłabiony, w dodatku stracił włosy. Czy czeka go przeszczep szpiku kostnego? Co zrobić, aby jego włosy nie wypadały? Kto może być dawcą szpiku? Proszę Was o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Powyższe objawy wcale nie muszą oznaczać tego, iż mężowi potrzebny będzie przeszczep szpiku. O tym może zadecydować tylko i wyłącznie zespół lekarzy prowadzących. Rozumiem, że włosy wypadają na skutek prowadzonej obecnie chemioterapii? Jeśli tak to jest to jeden ze skutków ubocznych tego typu kuracji. Włosy odrosną po zakończeniu leczenia. Jeśli jednak okazałby się potrzebny przeszczep to dawcą szpiku może być zdrowa pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia spokrewniona genetycznie (rodzice, rodzeństwo) lub obca niespokrewniona z biorcą. Zgodnie z prawami dziedziczenia tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Pozostali chorzy musza oczekiwać na znalezienie niespokrewnionego dawcy o identycznych antygenach HLA w Bankach Dawców Szpiku.

Odnośnik do komentarza

Ja chciałem oddać szpik mojej córeczce, ale po badaniach okazało się, że nie mogę być dawcą. Byłem przerażony. Na szczęście znalazł się ktoś inny. Kasia czuje się teraz dobrze i pewnie za miesiąc wróci do szkoły. Nie wpadaj w przerażenie, musisz wierzyć, że wszystko będzie dobrze. A włosy to w tym wszystkim to przecież naprawdę najmniejszy problem.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową wywodzącą się ze szpiku kostnego. Ma podstępny, wieloletni przebieg. Na początku chory może nie odczuwać objawów, a choroba jest odkrywana przypadkowo na podstawie badania krwi (zwiększenie liczby krwinek białych) czy badania brzucha przez lekarza, najczęściej z innych przyczyn, w którym ujawnia się powiększenie śledziony. To powiększenie śledziony jest bardzo charakterystyczne i sprawia czasami dolegliwości w postaci ucisku w nadbrzuszu.
Taki wstępny, przewlekły okres może trwać latami, przechodząc następnie w okres przyspieszenia (akceleracji). Wtedy pojawia się niedokrwistość, narasta zwiększona liczba krwinek białych, a spada liczba płytek, powiększa się śledziona i ewentualnie dołącza się gorączka.
W leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej stosuje się interferon alfa, chemioterapię i allogeniczny przeszczep szpiku kostnego. Spośród tych metod całkowite wyleczenie jest możliwe tylko dzięki allogenicznemu (od innej osoby) przeszczepowi szpiku. Warunkiem jego przeprowadzenia jest obecność odpowiedniego dawcy i nieprzekroczony wiek 50 lat.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...