Skocz do zawartości
Forum

Nieskorygowany astygmatyzm


Gość karolinak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kilka lat temu okulista stwierdził u mnie niewielki astygmatyzm. Przepisał receptę na okulary ze specjalnymi szkłami cylindrycznymi. Receptę wykupiłam i przez pewien czas nosiłam okulary. Szybko je jednak porzuciłam, bo czułam się w nich niekomfortowo i miałam wrażenie, że wszyscy się na mnie "dziwnie" patrzą.

Astygmatyzm prawie w ogóle mi nie dokuczał. Zaburzenia widzenia były chwilowe i występowały niezwykle rzadko. Od pewnego czasu zaczęłam jednak odczuwać bóle głowy, mój wzrok szybko się męczył, obraz, który widziałam był często zniekształcony lub wyglądał jak przez mgłę. Zaczęłam się zastanawiać czy przyczyna tych zaburzeń jest nieskorygowany astygmatyzm.

Czy ktoś z was, podobnie jak nie leczył astygmatyzmu i zauważył u siebie podobne objawy? Co zrobił? Czy udał się do okulisty? A może dolegliwości same ustąpiły?

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Astygmatyzm jest wrodzoną wadą budowy gałki ocznej. Nieleczony prowadzi do pogłębiania się wady. Największymi powikłaniami, prócz nieostrości widzenia jest ból i zaczerwienie oczu w wyniku wytężonej pracy wzroku. Najprawdopodobniej wymienione przez Ciebie objawy spowodowane są pogłębieniem się wady. Być może zaczęły występować wczesne powikłania. Noszenie okularów korekcyjnych, do których nie jesteś w stanie przywyknąć nie jest jedyną metodą leczenia astygmatyzmu. Coraz bardziej popularne są tzw. twarde soczewki kontaktowe. Astygmatyzm leczy się także poprzez przeszczep rogówki. Powinnaś niezwłocznie wybrać się do okulisty.

Odnośnik do komentarza

Hej,
Oczywiście, przy astygmatyzm trzeba leczyć. Okulista to pierwszy krok. Postawi on odpowiednią diagnozę, zleci leczenie itp. Niski astygmatyzm nie wywołuje objawów, jedynie ruchy mięśni czoła, powiek przy nasilaniu wzroku. Ja nosiłam okulary cylindryczne.

Słyszałam o laseroterapii. Laserowa korekcja wad wzroku nie jest, niestety, metodą do zastosowania w każdym przypadku. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu, m.in.: wiek poniżej 21 lat, brak stabilizacji wady, wybrane choroby oczu, stany zapalne, choroby ogólne takie jak cukrzyca, kolagenozy oraz ciąża i okres karmienia.
Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Gość maksymilian0

Nie możesz sama, na własną rękę rezygnować z noszenia okularów. Astygmatyzm to poważna wada, której nie można ignorować.
Nie do końca cię rozumiem, przecież teraz jest taki wybór różnych oprawek, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. A jeśli już naprawdę nie możesz się przekonać do okularów, zawsze możesz wybrać soczewki.

Odnośnik do komentarza

U mnie stwierdzono niewielki astygmatyzm (-1 i -0,5). Od kilku lat dokuczają mi okresowe bóle oczu. Ból trwa od pół sekundy do kilkudziesięciu sekund. Czasami występuje też ból czoła. Objawy występują podczas pracy na komputerze i w czasie zmian pogody. Czy to ma związek z astygmatyzmem? Dodam jeszcze, że czasami zdarzają się dni gdy widzę gorzej.

Odnośnik do komentarza
Gość alex111

Witam
Mam astygmatyzm i chciałam sprostować, szkła z tą wadą jest bardzo trudno poprawnie ustalić, w moim przypadku, kupowałam oprawki wymieniałam szkła 3 razy pod rząd ( koszty, itp.) - zawrze to samo dyskomfort, albo nikogo nie poznawałam w okularach, czułam się jak bym chodziła po dolach, na wszystko wpadałam ( nie do przyzwyczajenia).
Często jest tak ze okuliści zapisują mocniejsze szkła, i żeby było Ok, trzeba naprawdę, dobrego okulisty i dobrego sprzętu !
Problemem nie są brzydkie oprawki tak jak tu piszecie tylko źle dobrana wada ! Moim zdaniem powinnaś iść szybko do okulisty , ale zrobić też inne badanie , może wizyta u Neurologa , i nie odkładaj badań zdrowie - ma się tylko jedno .

Odnośnik do komentarza

1. astygmatyzm nie jest wada wrodzoną
2. niewielki astygmatyzm (tj. 0,25) można niwelować - zwłaszcza w młodym wieku tzn. po prostu się cofnie - zwykłymi szkłami kontaktowymi - przy zazwyczaj wspówystępującej krótkowzroczności, ale przez źle dobrane okulary, szkła (choćby niewiele za mocne lub źle ułożone osie) można go znacznie pogłębić
3. ból głowy na zmiany pogody to raczej inny problem np. zatoki bo głowa może boleć np. przy pracy przy komputerze
4. psychologia - masz wrażenie że ludzie się na ciebie dziwnie patrzą bo to efekt nie astygmatyzmu ale tego że ty wyraźnie widzisz ludzi (gdy masz okulary - to nie tylko przy astygmatyzmie) - bo każdy kto cię mija musi (choćby na ułamek sekundy) spojrzeć na ciebie ...żeby cię nie rozdeptać z nie po to żeby się na ciebie dziwnie patrzyć. przed noszeniem okularów nie tyle ze to ludzie nie patrzyli ale ty nie widziałaś(eś) że patrzą

Odnośnik do komentarza

Witam, podzielę się swoimi doświadczeniami w temacie. Astygmatyzm mam stwierdzony od wczesnego dzieciństwa:OL +1,5, OP 0. Okulary raz nosiłam raz nie. W sumie więcej nie nosiłam bo mi sie przekrzywiały na jedna stronę. Nie wiem jak długo utrzymywały się takie wartości, bo do okulisty poszłam później po wielu latach gdy pojawiły sie problemy z czytaniem, znów okulary ale tylko do czytania, bo do chodzenia były trudności z dobraniem. Gdy dobiegałam 40 mój wzrok pogorszył się znów:OL 3,5, OP 1,5. To było 2 lata temu. Kilka m-cy temu pojawiło się (ja tak to określam) dziwne widzenie tzn., że widzę jak bym była ciągle pod wpływem, obraz jest jakby odrealniony(nie wiem czy trafnie sie wyrażam), ale naprawdę nie wiem jak mam to określić. Mam problem z prowadzeniem auta z powodu zawrotów i bólu głowy, głównie w czole nad oczami i oczodołów. Znalazłam się w ostatnim czasie w szpitalu i zlecono konsultację okulist. Moja wada teraz to:OL 4,25 , OP 2,5. Lekarz mówił coś o możliwości występowania jakiejś fuzji, ale nie ma takiej inf w wypisie ze szpitala. Tak to wygląda i mogę za to podziękować tylko samej sobie, bo ponad 30 lat zlekceważyłam sobie problem astygmatyzmu. Teraz już poważnie podejdę do sprawy, tylko, że trochę późno i z tego powodu mam wiele dolegliwości. dolegliwości.

Odnośnik do komentarza
Gość kasiasie

to nie twoja wina tylko twoich rodziców, ich obowiązkiem było chodzić z toba regularnie do okulisty i pilnować żebyś nosiła okulary od dzieciństwa, mam 3 dzieci i wszystkie mają astygmatyzm, chodzę z nimi od okulisty do okulisty (nie każdy dobry), wymiana szkieł i oprawek u każdego co pół roku, do dego ćwiczenia obturacyjne w domu i w gabinecie specjalisty, ale wszystko mamy pod kontrolą, najstarszemu synowi (18 lat) wada z ogromnej cofnęła się do 0,75 dioptri i już nie musi nosic okularów, chociaż się przyzwyczaił do nich, i jeszcze jedno na to wszystko wydałam tyle kasy że dom bym za to wybudowała ale nie żałuję bo chodzi o zdrowie dzieci także rodzicom podziękuj

Odnośnik do komentarza

Mam niewielki astygmatyzm (0,5 na każde oko), przez który męczyłam się z koszmarnymi bólami głowy. Od kiedy mam okulary z cylindrami, problem całkowicie zniknął.
Nie rezygnuj z okularów "bo ludzie się patrzą". Może naprawdę wcześniej nie udało Ci się tego zauważyć przez wadę wzroku (nagle widzisz świat w HD, a to spora różnica ;)), a może patrzą, bo ładnie w tych okularach wyglądasz? Zawsze możesz też spróbować soczewek kontaktowych, jeśli nie czujesz się komfortowo w okularach, ale nie uciekaj od problemu, bo on sam nie zniknie.

Odnośnik do komentarza

Witam
Posiadałem małą wadę wzroku oczywiście astygmatyzm, widziałem dobrze i nie miałem żadnym problemów z tym związanych ale od momentu kiedy w pracy nakazano nam noszenie zwykłych plastikowych okularów ochronnych zaczęło się coś dziać a mianowicie, ból głowy dość mocny czasami, gdy robi się szarówka na dworze czyli kiedy zajdzie słońce ale jest jeszcze jasno to wtedy gorzej widzę i jazda samochodem w nocy się pogorszyła i rzadko ale to naprawdę rzadko pieką mnie oczy i przy tym łzawią. Moje pytanie brzmi czy od okularów ochronnych moja wada mogła się pogłębić?

Odnośnik do komentarza
Gość PPPPKKK

Dzień dobry.
Dostałam następującą receptę:
OP - cyl. -0,5 oś 7
OL - cyl. -0,5 oś 171
a szkła wykonano mi tak
OP - cyl. -0,5 oś 3
OL - cyl. -0,5 oś 167

Moje pytanie brzmi czy różnice w osiach w zalecenie a wykonaniu są duże i mogę je odczuwać?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Synesthesia

Witam,
Ja również mam stwierdzony astygmatyzm (-0.75 i -0.25). Od kilku lat noszę okulary.
Od jakiegoś czasu też coraz bardziej dokucza mi poczucie derealizacji. Byłam oczywiście u psychologa, stosowałam różne metody i nic nie pomagało. Dlaczego o tym wspominam - w nawyku mam zakładanie okularów tuż po przebudzeniu i zdejmowanie ich przed snem. Dopiero dzisiaj ściągnęłam je na dłuższą chwilę i...tadaaaam, derealizacja zniknęła. Moim problemem było nie patrzenie na świat jak przez szybę w przenośni, ale dosłownie. Nie spodziewałabym się nigdy, że taka drobnostka jak okulary może tak bardzo wpłynąć w sposób negatywny na jakość życia i intemsywność doświadczania rzrczywistości. Pojawia się jednak problem - albo okulary i korekta wzroku, albo pełniejsze życie. Chciałam zapytać użytkowników soczewek, czy zmieniają one intensywność kolorów otoczenia jak szkła okularów?

Odnośnik do komentarza

Synesthesia, zaskakujące jest, to piszesz o derealizacji a noszeniu okularów. Nigdy bym nie przypuszczała, że może to mieć związek. Zarówno komfort Twojego życia psychicznego jest ważny, jak i korekcja wady wzroku. W naszej rodzinie jest bardzo dużo osób borykających się z wadą wzroku i powiem Ci, że z ego co mi wiadomo to soczewki są bardzo wygodne i nie zmieniają obrazu rzeczywistości czy kolorów, jedyny warunek to, to aby były dobrze dobrane w przeciwnym razie możesz czuć dyskomfort, który też może wpływać negatywnie na funkcjonowanie. A więc najważniejsze, co powinnaś zrobić, to udać się do dobrego specjalisty. Ja osobiście polecam Centrum okulistyki klinicznej Spektrum. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Gość Kameleon

Zawsze jest najpierw badanie kwalifikacyjne i zgadza się. Nie każda metoda do każdego pasuje. Każdy jest inny, u każdego ta wada wygląda inaczej i tyle. tez udało mi sie zakwalifikowac do zabiegu Lentivu na całe szczęście. Bo bardzo zależało mi na szybkiej rekonwalescencji. 

Odnośnik do komentarza

Każdą wadę wzroku trzeba kontrolować, trzeba się badać, sprawdzać, dbać o oczy i dobrze dobrać okulary czy soczewki. Nie ma innej opcji, oczy to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Polecam wizyty u pani DR A. Nowosielskiej, bardzo dobra klinika, w której można zadbać oczy w wielu aspektach.

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.07.2020 o 10:17, Gość Kameleon napisał:

Zawsze jest najpierw badanie kwalifikacyjne i zgadza się. Nie każda metoda do każdego pasuje. Każdy jest inny, u każdego ta wada wygląda inaczej i tyle. tez udało mi sie zakwalifikowac do zabiegu Lentivu na całe szczęście. Bo bardzo zależało mi na szybkiej rekonwalescencji. 

Mnie troszkę oczy piekły po zabiegu. Mi tez właśnie zależało tym bardziej, że kocham wspinaczkę ? Wróciłam do niej po miesiącu od zabiegu.

Odnośnik do komentarza

Tez mam lekki astygmatyzm i wyglada to tak ze nasze oko przyzwyczaiło się ze widzi lekko rozmazane rzeczy i automatycznie je przetwarza a jak założysz okulary to widzisz tak jak powinnaś i to jest szok dla mózgu ze oczy nie musza obrazu „obrabiać” jednak gdy je zdejmiesz masz wrażenie ze widzisz gorzej bo oko ponownie musi przetworzyć obraz samo bez pomocy okularów wiec po kilku minutach znowu jest dobrze jednak zaraz po ściągnięciu jest duża różnica.

https://aurum-optics.pl/_blog/54-Praca_przy_komputerze_–_6_sprawdzonych_sposobow_na_zadbanie_o_wzrok.html

Zerknij sobie tutaj. Na stronie jest opisane, jak poprawic wzrok 

Odnośnik do komentarza

Ja na ostatniej wizycie kontrolnej dowiedziałam się, że mam astygmatyzm, ale wada jest mała, także mam okulary tylko na krótkowzroczność. Jak chcecie sobie poczytać więcej na temat astygmatyzmu, warto zajrzeć na stronę internetową https://www.wokularach.pl/blog/astygmatyzm-przyczyny-objawy-leczenie tam zajdziecie więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów dbania o oczy. W końcu jest to jeden z ważniejszych narządów.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...