Skocz do zawartości
Forum

Zmęczenie, senność i brak koncentracji


Gość zuzannan

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Mam 16 lat i od dłuższego czasu odczuwam ciągłe zmeczenie i senność. Chodzę do szkoły, ale w ogóle nie mogę się skupić na lekcji. Kiedy tylko mam taką okazję pokładam się na ławce i normalnie odpływam. W domu też. Kiedy wracam po szkole i próbuję się czegoś pouczyć zasypiam nad książką.
Dlaczego tak jest? Mama mówi, że przesadzam i żebym wcześniej chodziła spać, ale ja kładę się chyba wystarczająco wcześnie (22-23). W weekendy, nawet jak próbuje odespać i śpie po 10-12 godzin, to później cały dzień czuję się taka wypluta. Może brakuje mi jakiś witamin czy coś takiego. Proszę o pomoc, bo już mnie to denerwuje:(((

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Ciągłe zmęczenie i senność zdecydowanie nie jest fizjologią. Jest stanem "naturalnym" w przypadku gdy się przemęczamy, mało śpimy czy też zbyt dużo pracujemy.
Jednak z tego co wynika z Twojej wypowiedzi przyczyny raczej tkwią gdzieś głębiej. Może być ich jednak bardzo wiele. Powinnaś pomyśleć o tym czy Twoja dieta jest prawidłowa, czy dbasz o aktywność fizyczną, jak spędzasz swój wolny czas, czy dostarczasz organizmowi dostateczną ilość świeżego powietrza.
Może się bowiem okazać, że brak energii i nadmierna senność wynika ze stylu Twojego życia.
Gdyby jednak te stwierdzenia okazały się błędne może się okazać, że przyczyna tkwi gdzieś głębiej. Może to być bowiem wynik anemii, niedoczynności tarczycy czy niedociśnienia tętniczego. Te stany jednak wymagają fachowej pomocy lekarskiej.

Odnośnik do komentarza

Może to diagnoza na wyrost, ale czy nie zastanawiałaś się nad depresją? Bo z tego co piszesz to widzę, że nie jesteś specjalnie zadowolona z życia, tylko szkoła dom, zmęczenie, problemy z koncentracją... Mam nadzieję, że się mylę, ale może skonsultuj się a jakimś psychologiem. Depresja to teraz choroba, która dopada wszystkich... A może po prostu brakuje Ci jakiejś motywacji do życia. Znajdź sobie jakies hobby, najlepiej jakieś zajęcia sportowe, które Cię zajmą, zaangażują i poprawią kondycję organizmu. Spotykaj się ze znajomymi, spędzajcie razem czas aktywnie. Wprowadź też zmianę w jadłospisie, więcej świeżych warzyw i owoców dodaje energii, a tłusta i wysokokaloryczna dieta usypia. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Witaj. Mam koleżankę, która borykała się z podobnymi problemami. Miała trudności w koncentracji i w zapamiętywaniu nawet najprostszych rzeczy. Chodziła zmęczona i niewyspana. Często podsypała na zajęciach. Kiedy poszła w końcu do lekarza, okazało się, że cierpi na mononukleozę. Chorobę potwierdziły badania morfologiczne (m.in. badanie krwi). Dokładna nazwa choroby brzmiała: przewlekły zespół mononukleozy. Radzę Ci zgłosić się do lekarza z tym problemem. Jeżeli jest to mononukleoza, to lepiej by została jak najszybciej zdiagnozowana. Nie bagatelizuj problemu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Zrób sobie badania na żelazo. Miałam takie same objawy i okazało się, że mam anemię. Po zażywaniu odpowiednich suplementów (żelazo, kwas foliowy, wit. b6) objawy powinny zniknąć. Ale o podaniu ich już zadecyduje lekarz, do którego się udasz po skierowanie (jeśli moje przypuszczenie jest słuszne, rzecz jasna).

Odnośnik do komentarza
Gość zmęczonaona

Witajcie.
Od prawie dwóch tygodni jestem okrutnie zmęczona. Cały czas bym spała, zmuszanie się do wychodzenia na zajęcia czy nauki jest dla mnie męczarnią. Mogłabym spać praktycznie całą dobę. Odżywiam się w miarę zdrowo, mam trochę ruchu (ostatnio nie miałam siły nawet na ulubiony sport - ledwo ćwiczyłam). Zrobiłam sobie morfologię i parę innych podstawowych badań z krwi - wszystko w normie.
Co może być przyczyną takiego osłabnięcia? Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie przydarzyło, owszem byłam zmęczona- ale to przez maksymalnie 1 dzień po ciężkim tygodniu czy coś.
Będę wdzięczna za porady.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...