Skocz do zawartości
Forum

Wada wzroku a prawo jazdy


Gość artur2x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam 18 lat i zastanawiam się nad zrobieniem prawa jazdy, ale nie wiem, czy ze względu na moją dużą wadę wzroku pozytywnie przejdę badania lekarskie, które wykonuje się w trakcie kursu.

Czy ktoś wie, jaka wada uniemożliwia zrobienie prawa jazdy? Czy istnieje jakaś norma, której przekroczenie będzie dyskwalifikowało mnie podczas badań? Będę wdzięczny za każdą informację!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Samo określenie nasilenia wady wzroku, nie jest jedyną podstawą do przyznania prawa jazdy. Dużo zależy od ewentualnego postępu wady, ograniczenia pola widzenia, zdolności do korekcji wady. Po wstępnym badaniu u lekarza wystawiającego oświadczenie najprawdopodobniej zostaniesz skierowany do okulisty na szczegółowe badanie. Dopiero na jego podstawie lekarz może stwierdzić czy możesz bezpiecznie prowadzić samochód. Nawet duża wada, odpowiednio skorygowana nie jest przyczyną do odmowy pozwolenia na kierowanie. Jeśli lekarz stwierdzi, że wada może się pogłębiać wystawi zaświadczenie na podstawie którego, po zdaniu egzaminu, uzyskasz czasowe prawo jazdy. Aby przedłużyć ważność takie dokumentu niezbędne są okresowe badania.

Odnośnik do komentarza

Hej,
Też ma dużą wadę wzroku. Leczę się na astygmatyzm. Noszę okulary cylindryczne. Mam prawo jazdy terminowe, tzn. do pewnego roku, po którym muszę powtórzyć badania, stwierdzając czy wada nie utrudnia prowadzenia samochodu. Myślę, że powinieneś pójść do okulisty, to on postawi diagnozę i rozwchwieje Twoje wątpliwości. Słyszałam, że nawet daltonizm nie jest barierą w prowadzeniu auta. O wszystkim zdecyduje lekarz.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Ja jeszcze nie słyszałem o tym, żeby ktoś nie dostał prawa jazdy ze względu na wadę wzroku. Sam jestem krótkowidzem i przez to dostałem czasowe prawo jazdy. Wiąże się to z tym, że po określonym czasie muszę zrobić badania wzroku i na tej podstawie przedłużają mi prawko.
Najlepiej chyba jak pójdziesz na te badania i wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...