Skocz do zawartości
Forum

Odklejanie siatkówki i jaskra


Gość krystian7e

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krystian7e

Zastanawiam się, czy można jakoś zapobiec odklejaniu się siatkówki. Ostatnio dowiedziałem się, że przy wadzie -4 może się odkleić, a mój wzrok ciagle się pogarsza. Teraz mam -2,5. Ale jeszez rok temu miałem -2. Słyszałem też rozmowę kobiet w autobusie, które mówiły coś o jaskrze. Czy ja też mogę to mieć? Pracuję jako informatyk i muszę dobrze widzieć. A może to wszystko przez siedzenie przed komputerem? Proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Odklejenie siatkówki od tkanki położonej z tyłu gałki ocznej prowadzi do pozbawienia jej dopływu krwi. Aby zapobiec nieodwracalnej utracie wzroku interwencja lekarska polega na jak najszybszym umiejscowieniu siatkówki z powrotem na podłożu.
Takie odwarstwienia klasyfikujemy jako samoistne - najczęściej przy dużej krótkowzroczności oraz jako wtórne – w wyniku urazu gałki ocznej, z powodu guzów naczyniówki, rzadziej – przy zakażeniach pasożytniczych.
Jaskra to zaś choroba, która doprowadza do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jej przyczyną jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. By zweryfikować czy choruje Pan na jaskrę konieczna jest wizyta u okulisty, który wykona odpowiednie badania.
Pańska praca, choć obciąża narząd wzroku nie musi być absolutnie przeciwwskazana. Wystarczy, że będzie się Pan często kontrolował u okulisty i pamiętał o jego zaleceniach.

Odnośnik do komentarza
Gość maksymilian0

Hej,
Ja też pracuję cały dzień przed komputerem a moja wada wzroku jest już dosyć poważna, bo -5... Mój okulista nie mówi NIE dla pracy przy komputerze, ale nakazał mi robić to rozsądnie, czyli np. nie siedzieć non stop przed komputerem kilka godzin. Po każdych dwóch godzinach patrzenia w monitor trzeba robić 10-15 minut przerwy i najlepiej jest wtedy poparzeć gdzieś w dal, żeby odległość się zmieniła. Co do odklejenia siatkówki to nie wiem, ale trochę mnie przestraszyłeś, więc zapytam o to przy następnej wizycie u okulisty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
W niektórych przypadkach można starać się ograniczyć ryzyko odklejania się siatkówki. Osobą z dużą wadą wzroku zaleca się raczej spokojny tryb życia. Zbytnie nie przeciążanie organizmu poprzez wyczynowe uprawianie sportu. Szczególnie przeciwskazane są sporty siłowe. Zaleca się też, aby nie dźwigać zbyt ciężkich rzeczy w sytuacjach życia codziennego. Z twoją wadą wzroku, jeśli będzie nadal się pogłębiać, może dojść do wystąpienia jaskry. Jednak zarówno w przypadku odklejania się siatkówki jak i jaskry częste badania u okulisty pomogą na szybkie ich wykrycie oraz ewentualną interwencję, która przeprowadzona szybko daje bardzo dobre rezultaty.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...