Skocz do zawartości
Forum

Pierwsza pomoc przy zawale serca


Gość jadwiga9u

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mój mąż miał pięć miesięcy temu zawał serca. Ma 49 lat i niestety dość stresująca pracę. Boje się, że to może się powtórzyć, a ja nie będę umiała mu pomóc. Słyszałam, że pierwsze kilka minut jest decydujące o życiu. Co mogę zrobić, oczywiście oprócz wykonania telefonu na pogotowie?
Jak wygląda pierwsza pomoc w takim wypadku? Czy muszę przejść specjalne szkolenie, żeby w razie takiej potrzeby, udzielić mu pierwszej pomocy? Ciekawi mnie też ile kosztuje takie szkolenie lub kurs i ile trwa? Kiedyś też widziałam książkę w księgarni na ten temat, ale czy wiedza książkowa wystarczy, żeby poprawnie udzielić pomocy? Słyszałam też, że dobrze jest podać w przypadku zawału nitroglicerynę. Czy jakieś inne leki są też polecane? Czy można je kupić bez recepty?

Z góry dziękuję za odpowiedź i jakiekolwiek rady.

Odnośnik do komentarza

Niestety, w przypadku zawału niewiele można zrobić. Trzeba zadbać, żeby chory był w pozycji odciążającej serce - najlepiej półsiedzącej, żeby mógł swobodnie oddychać (jeśli nie oddycha, trzeba zrobić sztuczne oddychanie, a jeśli tak, to można tylko rozluźnić ubranie pod szyją). Można podać nitroglicerynę, o ile chory nie ma wstrząsu (bladość, zimny pot). Żadnych innych leków raczej nie powinno się podawać. Z doświadczenia wiem (mój ojciec miał zawał), że najważniejsze jest jak najszybciej wezwać karetkę...

Odnośnik do komentarza

Rzeczywiście powinnaś pójść na specjalny kurs, najlepiej czerpać takie wiadomości od specjalistów, a nie z internetu. Takie szkolenie trwa zwykle cały dzień i kosztuje około 200 zł. Ale naprawdę warto! Cieszę się, że już wiem jak postępować w różnych wypadkach i będę umiała pomóc poszkodowanemu. Nie wybaczyłabym sobie gdybym nie udzieliła komuś pomocy przez brak wiedzy.

Odnośnik do komentarza

Bardzo ważne jest szybkie wezwanie pogotowia! Jeśli leczenie zostanie wprowadzone w ciągu pierwszych 3-4 godzin, to uda się zminimalizować skutki zawału. Nie podawaj leków, szczególnie aspiryny!, bo wtedy możesz ograniczyć możliwości leczenia. Niech zdecyduje o tym lekarz z pogotowia w zależności od tego co jest dostępne w Twoim ośrodku...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...