Skocz do zawartości
Forum

Odmiedniczkowe zapalenie nerek a cukrzyca


Gość anita2

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami cukrzyca jest wykrywana przypadkowo, np. podczas mierzenia poziomu glukozy we krwi. Jeżeli Twoje dziecko nie miało wykonanego tego badania, zastanów się czy ostatnio cierpiało na nudności i wymioty, często czuło potrzebę oddania moczu i robiło to nawet nocą, miało wzmożone pragnienie, schudło i było osłabione, nabawiło się infekcji grzybiczej jamy ustnej lub dróg moczowych. Pozostałe objawy cukrzycy wychodzą dopiero podczas badań. Jeśli masz jakieś wątpliwości. Udaj się czym prędzej z dzieckiem do lekarza.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Nie wiem, czy odmiedniczkowe zapalenie nerek wiąże się jakoś z cukrzycą, ale wydaje mi się, że moze tak być. Jeśli chodzi natomiast o objawy cukrzycy u dzieci, to niestety są one często trudne do wychwycenia. W wielu przypadkach przez wiele miesięcy, a nawet lat może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze objawy cukrzycy u dziecka to: ogólne osłabienie, powolne chudnięcie, łatwe męczenie się.
Później mogą pojawić się: częste oddawanie moczu i wzmożone pragnienie.
Radzę ci, żebyś poszła z dzieckiem do lekarza, jeśli tylko masz jakieś wątpliwości. U mojego dziecka cukrzycę wykryto podczas badań rutynowych i teraz żałuję, że wsześniej nic nie zauważyłam.
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Kłębuszkowe zapalenie nerek ma złożone i niejednorodne przyczyny. Jedną z nich może być właśnie choroba przewlekła, jaką jest cukrzyca.

Między cukrzyca a chorobami nerek istnieje ścisły związek. Skutkiem czynnościowego i strukturalnego uszkodzenie nerek, rozwijającego się w wyniku przewlekłej hiperglikemii (czyli podwyższonego stężenia glikozy we krwi) jest tzw. nefropatia cukrzycowa. Najwcześniejszymi nieprawidłowościami w zakresie funkcjonowania nerek są nadciśnienie w kłębuszkach nerkowych oraz hiperfiltracja kłębuszkowa, które są obserwowane już w ciągu dni lub tygodni od momentu postawienia diagnozy.

Nefropatia cukrzycowa jest zwykle rozpoznawana na podstawie obserwowanych objawów klinicznych, bez konieczności wykonywania biopsji nerki.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...