Skocz do zawartości
Forum

Woda przy radioterapii


Asia-kub

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam właśnie leczenie chemioterapią i radioterapia raka krtani i węzłów chłonnych szyi. Szukając materiałów na temat higieny miejsc napromieniowanych znalazłam w kilku opracowaniach informacje o całkowitym zakazie stosowania wody w czasie naświetleń i jakiś czas po nich. Ostatnio znalazłam informacje, na stronach jednej z Fundacji Onkologicznych mówiącą z goła co innego, a mianowicie, że osoby stosujące wszelkie zalecane maści i kremy oraz nie myjące miejsc napromieniowanych są sobie winne wszelkich powikłań popromiennych właśnie z tego powodu. Boję się o siebie, bo już od pierwszego tygodnia otrzymuje w klinice maści do smarowania szyi i całkowity zakaz używania wody na miejsca napromieniowane. Proszę o szybka odpowiedz bo już nie wiem kogo słuchać. Asia

Odnośnik do komentarza

Cześć,
przykro mi z powodu choroby...

Powiedz, co mówi lekarz prowadzący? Powinnas się doinformować tam,gdzie będą Cie leczyć, dokładnie,żeby nie bylo niespodzianek.
Ja slyszałam,że wody nie powinno się używać, ponieważ mozna poparzyć naświetloną skórę i wtedy znowu kolejny problem.
W sumie, to żadnych kosmetyków podczas, nie powinnas na siebie "narzucać".Mydel nie uzywać...
Hm, a czym się smarujesz, czy masz smarować?
Wiesz, kosmetyki mają w sobie masę szkodliwej chemii...
Popytaj dokladnie jeszcze.
Pomyśl też o wzmacnianiu organizmu,zadbaj,żebys miała duzo siły i żebys lepiej przeszła te najcięższe chwile.
Zyczę Ci powrotu do zdrowia ! :-)

ps. Odnośnie maści (leczniczych), to przecież one też przenikają do organizmu, do krwi.
Z tego co wiem, to nie łączy sie w tym samym czasie kilku rzeczy ;/

Odnośnik do komentarza

Edytowałam,ale znowu mi sie przypomnialo coś...
Odnośnie wody. Slyszałam,ze mozna delikatnie zwilzona gąbeczką przecierać skórę.No ale to róznica. Myć,a przetrzeć.
Wiem też,że dla złagodzenia ( bo skóra się bardzo wysusza i zluszcza ), używa się Alantan albo "czyste"( bez szkodliwych dodatków) kremy robione w aptece.
No ale to juz musisz popytać, żeby Ci jasno wytlumaczyli,żebyś była spokojna.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...