Skocz do zawartości
Forum

Nerwiakowłókniaki kręgosłupa


Gość karolina19921992

Rekomendowane odpowiedzi

Gość karolina19921992

Witajcie!
Może ktoś z was będzie mi umiał wytłumaczyć, co oznacza opis wyniku TK.

TK jama brzuszna i miednicy mniejszej ( badanie bez i po podaniu kontrastu)

Wynik:
Wątroba trzustka śledziona, nerki, nadnercza prawidłowe.
Narządy miednicy prawidłowe, jedynie prawy jajnik powiększony 5,5x3cm w większości płynowy w jego obrębie torbielowaty 2 cm zbiorniki płynu ze wzmacniającą się kontrastowosciana- do diagnostyki ginekologicznej.
Nie widać powiększonych węzłów chłodnych.

Badania uwidoczniło przykręgosłupowo ( od strony brzusznej obustronne, na całej wysokości badanego kręgosłupa , od dolnego odcinka Th do kości krzyżowej) nieprawidłowe policykliczne masy hypodensyjne ( na poziomie odcinka lędźwiowego wpuklają sie do mięsna lędźwiowego obustronnie, maja wymiary 3x2cm) największe masy widoczne są w miednicy mniejszej przedkrzyżowo- sumaryczny wymiar 11x4,5cm niektóre otwory między miedniczkowe poszerzone)
Całość sugeruje mnogie nerwiakowłokniai kręgosłupa ( nerwiakowłókniakowatość) - do dalszej diagnostyki NMR.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Podany wynik wskazuje, że:
- wątroba, trzustka, śledziona, nerki oraz nadnercza są prawidłowe.
- narządy zlokalizowane w miednicy są prawidłowe z wyjątkiem prawego jajnika, który jest powiększony poprzez torbielowaty zbiornik płynu i wymaga dokładniejszej diagnostyki przeprowadzonej pod okiem specjalisty ginekologa.
- obustronnie po stronie brzusznej na całym odcinku badanego kręgosłupa obecne są zmiany, które sugerują nerwiakowłókniaki. Nerwiakowłókniaki są to natomiast guzki lub guzy o charakterze nowotworu łagodnego, które wywodzą się z komórek Schwanna (czyli komórek glejowych obwodowego układu nerwowego). Zmiany te zwykle są mnogie i stanowią część obrazu klinicznego fakomatoz: choroby Recklinghausena, czyli nerwiakowłókniakowatości typu 1, i nerwiakowłókniakowatości typu 2.
Tak jak napisane jest w wyniku badania, konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki metodą rezonansu magnetycznego. W celu uzyskania skierowania na MRI proszę skonsultować się z lekarzem neurologiem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...