Skocz do zawartości
Forum

Badania przy podejrzeniu zakrzepicy


Gość stevemajster11

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stevemajster11

Podejrzewam u siebie zakrzepicę żylną górnej żyły brzuszno-piersiowej. Miałam takie stwardnienie nad piersią, przeczytałam, że to może mieć coś wspólnegoi niektóre osoby, które to miały okazało się, że miały zakrzepicę. Dodatkowo bolały mnie łydki. Ogólnie boję się o to,że może to być zakrzepica. Biorę tabletki anty.

Jakie badania przeprowadzić?
Opłaca się robić badanie krwi ( liczba płytek krwi, stężenie fibrynogenu we krwi, obecność białek biorących udział w krzepnięciu,pomiar stężenia D-dimerów oraz czasy krzepnięcia: czas protrombinowy, czas koalinowo-kefaliowy (APTT) oraz czas trombinowy. - wszystkie te rzeczy doradzają sprawdzić przy badaniu zakrzepicy)- jak bedę u lekarza swojego to doradzić mu lekko, żeby dokładnie na takie badania dał mi skierowanie?

Czy od razu lepiej zrobić sobie usg dopplerowskie i to będzie pewniejsze w wykryciu zakrzepicy?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Zakrzepica żyły piersiowo-nabrzusznej to inaczej choroba Mondora. Etiologia mało poznana: od alergii, poprzez uraz, zakażenie czy noszenie zbyt obcisłej bielizny. Przez skórę macalna jest zmieniona zakrzepowo żyła. Choroba trwa zwykle do kilku tygodni. Niestety może współistnieć z chorobą nowotworową piersi dlatego wskazane jest zrobienie mammografii. Co do objawów zakrzepicy żył głębokich przede wszystkim dominuje obrzęk kończyn, zwykle jednej-bardzo rzadko występuje jednoczasowa zakrzepica żył głębokich obu kończyn dolnych. Jeśli chodzi o rozpoznanie zakrzepicy wogóle, należy wykonać badanie USG doppler żył. Badania układu krzepniecia są badaniami pomocniczymi mogącymi wskazywać przyczynę zakrzepicy (zaburzenia krzepnięcia).
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

W takim przypadku warto też sprawdzić czy ma się genetyczne skłonności do zakrzepicy (trombofilia wrodzona). Jeśli stosujesz antykoncepcję, to podnosi się ryzyko wystąpienia epizodu zakrzepowego. Kiedy masz uwarunkowane genetycznie predyspozycje i przyjmujesz tabletki tym bardziej może powstać zakrzep.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...