Skocz do zawartości
Forum

Wysoki poziom żelaza a niska hemoglobina


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam 24 lata, niedawno dowiedziałam się, że mam anemię, po miesięcznej kuracji żelazem okazało się, że jego poziom wynosi 144 przy normie (37-145), transferyna 1,79 (2-4), wysycenie transferyny 56,43 (15-45), Hemoglobina wzrosła z 10,8 na 11,5 (12,3-15,3) MCH nadal 20,4 (28-34), MCHC 29,3 (31-35), MCV 68,5 (83-103), RDW-CV 15,5 (11,5-14,5), RDW-SD 30,8 (37-54), WBC 6,4 (4,4-11,3), RBC 5,64 (4,1-5,10), hematokryt 0,38 (0,32-0,46) Od czego nadal mam za niską hemoglobinę skoro żelazo jest w normie. Powinnam nadal brać żelazo? Czy organizm potrzebuje więcej czasu, żeby hemoglobina wróciła do normy? Często mam wzdęcia i czuje rozpieranie w prawym podbrzuszu, burczenie, przelewanie, jestem osłabiona. W przyszłym tygodniu idę do lekarza i nie wiem czy już tych rewelacji w brzuchu dostaje z nerwów, czy rzeczywiście coś jest nie tak. Proszę o interpretację, czy są obawy do niepokoju?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Podane przez Panią wyniki wskazują na anemię mikrocytarną hipochromiczną. Choć najczęstszą przyczyną tego rodzaju niedokrwistości jest niedobór żelaza to ewidentnie widać, że w Pani przypadku poziom żelaza jest prawidłowy i suplementacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów podwyższenia poziomu hemoglobiny. Można na tej podstawie stwierdzić, że to nie niedobór żelaza jest przyczyną anemii. Wśród innych przyczyn, które mogą skutkować niedokrwistością mikrocytarną znajduje się przede wszystkim talasemia. W celu przeprowadzenia diagnostyki w kierunku talasemii proszę skonsultować się ze specjalistą hematologiem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...