Skocz do zawartości
Forum

Interpretacje markerów


sebulban

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 28 lat, jestem kobietą, ostatnio robiłam badanie markera CEA wynik 3,6 ng/ml
norma dla mnie 2,5 ng/ml(niepalę)

Czym może to być spowodowane, ten zawyżony wynik?
roku temu poziom tego markera wynosił 0,5 ng/ml
badania robilam profilaktycznie
rok temu robilam kolonoskopię i wszystko bylo ok, co ja mam teraz zrobic, udać się do onkologa?

Odnośnik do komentarza

~gośćxxx
Mam 28 lat, jestem kobietą, ostatnio robiłam badanie markera CEA wynik 3,6 ng/ml
norma dla mnie 2,5 ng/ml(niepalę)

Czym może to być spowodowane, ten zawyżony wynik?
roku temu poziom tego markera wynosił 0,5 ng/ml
badania robilam profilaktycznie
rok temu robilam kolonoskopię i wszystko bylo ok, co ja mam teraz zrobic, udać się do onkologa?

Witam!
Niestety nie napisała Pani z jakiego powodu było wykonane badanie poziomu CEA. Zapewne wie Pani bowiem, że ze względu na niski poziom czułości i specyficzności (zwłaszcza we wczesnych stadiach nowotworu) oznaczanie CEA nie jest uznanym
badaniem przesiewowym raka jelita grubego. Tym bardziej, że 10-15% ma prawidłowe stężenie CEA. Ponadto, wzrost CEA nie zawsze jest związany z rakiem jelita grubego. Podwyższenie CEA w stosunku do normy może być także wynikiem:
- chorób wątroby (marskość, żółtaczka mechaniczna, zapalenie wątroby),
- chorób jelita grubego (choroby zapalne, uchyłkowatość)
- zapalenia trzustki,
- niewydolności nerek i wielu innych.
Wskazane jest zatem określenie przyczyny podwyższenia CEA, przy czym warto pamiętać, że wartości do 10 ng/ml sugerują raczej zmiany nienowotworowe lub nowotworowe o początkowym okresie zaawansowania.
W celu określenia konkretnej przyczyny proszę skonsultować się z lekarzem - wskazane jest bowiem wykonanie badań dodatkowych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...