Skocz do zawartości
Forum

Silna alergia na pylki traw a astma


Gość do...is

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem 40-lenią kobietą ze stwierdzoną b.mocną (++++) alergią na pyłki traw. We wrześniu zaczęły się nocne ataki kaszlu tak mocne, że nie kontrolowałam ani żołądka ani pęcherza moczowego. Trwały ok 1 godz, potem samoistnie ustępowały. W połowie miesiąca zgłosiłam, się do szpitala chorób płuc, gdzie po wykonaniu podstawowych badań (prześwietlenie płuc, gazometria, badania krwi) lekarz stwierdził u mnie zaostrzenie astmy oskrzelowej. Było to dla mnie zdziwieniem, gdyż do tej pory żaden alergolog tego nie wykrył. Zaczęłam brać leki wziewne (formoterol+beclometazon) i wieczorne duszności zanikły. Po dwóch miesiącach regularnych wziewów poszłam do kontroli i po powtórnym wykonaniu testów wziewnych i spirometrii (powyżej norm) alergolog stwierdził, że to nie astma i mam odstawić leki. Po południu musiałam przez dłuższy czas dźwigać dziecko (ok 15kg) a wieczorem sprzątając łazienkę spadł na mnie pył i gruz z niedawnego remontu. W nocy znów wystąpił kaszel, natomiast największe duszności pojawiły się nazajutrz, podczas pracy przy komputerze. Po zażyciu wziewów kaszel powoli się wycofał.
W związku z tym zadaję pytanie: czy jednak może być to astma, np wysiłkowa i jeżeli tak, to w jaki sposób ją zdiagnozować aby wdrożyć leczenie zapobiegawcze. Do jakich lekarzy sie udać i jakie badania należy wykonać?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Na podstawie zamieszczonych danych nie można wykluczyć, że choruje Pani na astmę. Podanych jest jednak zbyt mało informacji, by ocenić czy jest to astma wysiłkowa. Wskazana jest konsultacja pulmonologiczna. Lekarz pulmonolog powinien zebrać wywiad, zbadać Panią oraz zlecić badania dodatkowe (np. spirometria, próba wysiłkowa, test bronchodilatacyjny, test nadreaktywności oskrzeli). Uzyskane informacje wraz z wynikami badań pozwolą postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...